Skip to content

Kolik wattů stačí na reproduktory?

1 de Červenec de 2021
GettyImages 683855139 5a9c2cfda9d4f90037baf492

Až budete připraveni koupit další stereofonní zesilovač nebo přijímač, nezapomeňte zohlednit výstupní výkon zesilovače. Výkon se měří ve wattech na kanál a rozhodnutí o tom, kolik energie budete potřebovat, by mělo být založeno na kritériích, včetně:

  • Typy reproduktorů, které chcete použít
  • Velikost a akustické vlastnosti místnosti
  • Plánovaná hlasitost a požadovaná kvalita vaší hudby

Odpovídají vašim požadavkům na napájení

Srovnejte požadavky na výkon reproduktorů s výstupním výkonem zesilovače nebo přijímače. Výkon by se měl rovnat impedanční hodnotě pro každý z reproduktorů. Reproduktory vyžadují více či méně energie než ostatní – citlivost reproduktoru je vyjádřena v decibelech, což je měřítko toho, kolik zvukového výstupu je produkováno se specifikovaným množstvím zesilovače. Například reproduktor s nižší citlivostí (řekněme 88 až 93 dB) má tendenci vyžadovat větší výkon zesilovače než reproduktor s vyšší citlivostí (94 až 100 dB nebo více), aby mohl přehrávat a znít optimálně při stejné úrovni hlasitosti .

Síla a hlasitost

Výkon a hlasitost reproduktoru sledují logaritmický, ne lineární vztah. Například zesilovač se 100 W na kanál nebude hrát dvakrát hlasitěji než zesilovač s 50 W na kanál, který používá stejné reproduktory. V takové situaci by skutečný rozdíl v maximální hlasitosti byl jen o něco hlasitější; změna je pouze 3 dB. Trvá zvýšení o 10 dB, aby reproduktory hrály dvakrát hlasitěji než dříve (zvýšení o 1 dB by bylo stěží rozeznatelné). Větší výkon zesilovače umožňuje systému zvládat hudební špičky s větší lehkostí a menším napětím, což má za následek lepší celkovou čistotu zvuku. Některé reproduktory musí pracovat o něco tvrději než jiné, aby dosáhly konkrétního výstupu hlasitosti. Některé designy reproduktorů jsou efektivnější než jiné při rovnoměrném promítání zvuku do otevřeného prostoru. Pokud je vaše poslechová místnost malá nebo dobře přenáší zvuk, možná nebudete potřebovat mimořádně výkonný zesilovač, zejména u reproduktorů citlivějších na napájení. Ale větší místnosti nebo větší vzdálenosti poslechu nebo méně citlivé reproduktory budou určitě vyžadovat mnohem více energie ze zdroje.

Měření výstupního výkonu

Nejběžnějším měřítkem výkonu je střední kvadratická, ale výrobci mohou poskytnout také hodnoty špičkového výkonu. První z nich označuje nepřetržitý výkon po určité časové období, zatímco druhý označuje výstup v krátkých dávkách. Specifikace reproduktorů mohou také vypsat jmenovitý výkon, což reproduktor dokáže zvládnout po určitou dobu). Příliš silné napájení reproduktoru dodáváním více wattů, než kolik potřebuje, může vést k poškození vašeho zařízení. Někteří výrobci nafukují specifikace měřením výkonu na jedné frekvenci, řekněme 1 kHz, namísto celého frekvenčního rozsahu, například 20 Hz až 20 kHz. Většinou se nemůžete pokazit tím, že máte k dispozici více energie, než ne, i když ve svých poslechových prostorách neplánujete trhat hudbu na koncertních úrovních. Zesilovače s vyšším výkonem mohou poskytovat, aniž by bylo nutné je tlačit na maximální výstupní limity, což udržuje zkreslení a zvyšuje kvalitu zvuku.