Skip to content

Kondenzátorové mikrofony vs. dynamické mikrofony

1 de Červenec de 2021
Condenser vs Dynamic Mic 91adb5747e63442a9e6bea7cda2e27e8

Mikrofony se prodávají za různé ceny. Dostupné modely jsou nižší než 50 $, zatímco drahé mohou dosáhnout až tisíců dolarů. Přestože je z čeho vybírat, téměř každý mikrofon spadá do jednoho ze dvou základních typů: dynamický a kondenzátorový. Další a méně běžný druh, se kterým se setkáte, je pásový mikrofon. Ačkoli každý z nich je převodník, který snímá a zachycuje zvuk, způsoby vytváření elektronických výstupních signálů jsou odlišné. V závislosti na vašich nahrávacích potřebách a situacích může být jedna z nich lepší volbou než druhá. Jde o to, že při pohledu na mikrofon je těžké rozlišit různé typy.

Dynamické mikrofony

  • Venkovní použití.
  • Živá vystoupení.
  • Shromažďování zpráv a rozhovorů.
  • Nahrávání při vysokých úrovních hlasitosti.
  • Zpěv a nástroje s nižší frekvencí.
  • Když potřebujete něco odolného.

Kondenzátorové mikrofony

  • Vnitřní použití.
  • Studiová představení.
  • Podcasting a zpravodajství.
  • Záznam pro detail a přesnost.
  • Vyšší frekvence vokálů a nástrojů.
  • Když trvanlivost není faktor.

Ať už plánujete vytvořit podcast nebo zpravodajství, nahrávat hudbu nebo bavit večer karaoke doma, spolehlivý mikrofon hraje klíčovou roli. Přestože se většina mikrofonů drží známé formy, najdete ty, které vykazují kreativitu s různými tvary a velikostmi. Stejně jako u jiných typů moderních technologií představují mikrofony řadu specialit a užitečných funkcí.

Dynamické mikrofony

Výhody

  • Nevyžaduje externí napájení ani baterie.
  • Snadno zpracovává zvuky a nástroje vysoké hlasitosti.
  • Obvykle dostupnější.
  • Obvykle odolnější než kondenzátorové mikrofony.
  • Ideální pro venkovní a živé záznamové prostředí.

Nevýhody

  • Pro dosažení nejlepších výsledků obecně vyžaduje další zesilovač.
  • Není tak citlivý ani citlivý jako kondenzátorové mikrofony (zejména při vyšších frekvencích).
  • Frekvenční odezva se může lišit v závislosti na designu a aplikaci.

Činnost dynamických mikrofonů může souviset s činností tradičních reproduktorů, ale obráceně. U tradičního reproduktoru se zvukový signál šíří ze zdroje do kmitací cívky připojené ke kuželu (také známý jako bránice). Když elektřina (zvukový signál) dosáhne cívky, vytvoří se magnetické pole (princip elektromagnetu), které interaguje s permanentním magnetem umístěným za cívkou. Kolísání energie způsobuje přitahování a odpuzování magnetických polí a nutí připojený kužel vibrovat tam a zpět, což vytváří zvukové vlny, které můžeme slyšet.

Odolná konstrukce a menší citlivost

Stejně jako u tradičních reproduktorů jsou dynamické mikrofony vynikající při zpracování velkých objemů pomocí vyzkoušené a skutečné technologie. Dynamické mikrofony jsou obvykle levnější na výrobu a elektronické vnitřky mají tendenci být odolnější než jejich protějšky z kondenzátoru. To znamená, že mohou udeřit a zvládnout pád – ideální pro aktivní držení v rukou proti opuštění na pevném stojanu. Celková odolnost vychází z kvalitní konstrukce. Jen proto, že je mikrofon dynamický, nezaručuje jeho odolnost, natož aby vydržel kondenzátorový mikrofon. Dynamické mikrofony nejsou tak citlivé jako kondenzátorové mikrofony. Většinou proto, že existují drahé modely, které poskytují neuvěřitelné výsledky. To je do značné míry způsobeno váhou magnetů a cívky, která inhibuje, jak rychle kužel reaguje na zvukové vlny. I když je to nevýhoda, není to vždy špatná věc. Nižší citlivost a omezenější vysokofrekvenční odezva obecně znamenají méně detailů zachycených na záznamech, ale to zahrnuje i okolní a nežádoucí zvuky.

Kondenzátorové mikrofony

Výhody

  • Vytváří silné zvukové signály bez předzesilovače.
  • Obecně citlivější na zachycení slabých a vzdálených zvuků.
  • Vyšší dynamická frekvenční odezva.
  • Ideální pro vnitřní a tiché záznamové prostředí.

Nevýhody

  • Vyžaduje externí (fantomové) napájení nebo baterie.
  • Zvýšená citlivost může v určitých situacích vést ke zkreslení.
  • Může být dražší.
  • Křehčí elektronika než u dynamických mikrofonů.

Činnost kondenzátorových mikrofonů je srovnatelná s funkcí elektrostatického reproduktoru, ale obráceně. U elektrostatického reproduktoru je tenká membrána zavěšena mezi dvěma mřížkami (také známými jako statory) připojenými ke zdroji napětí. Membrána je vyrobena z elektricky vodivých materiálů, které udržují pevný náboj a interagují s mřížkami. Do každé mřížky jsou odesílány zvukové signály proporcionální síly, ale opačné polarity. Když jedna mřížka tlačí na membránu, druhá mřížka táhne se stejnou silou. Jak mřížky kolísají od změn napětí, membrána se pohybuje tam a zpět a vytváří zvukové vlny, které slyšíme. Na rozdíl od dynamických mikrofonů kondenzátory nemají magnety.

Citlivý a citlivý

Stejně jako u elektrostatických reproduktorů je hlavní výhodou kondenzátorových mikrofonů zvýšená citlivost a odezva. Podle konstrukce je tenká membrána schopna rychle reagovat na slabé a vzdálené tlaky cestujících zvukových vln. Z tohoto důvodu jsou kondenzátorové mikrofony výjimečně přesné a schopné zachytit jemnosti s ostrou čistotou, což je činí ideálními pro věrné nahrávky – zejména ty, které zahrnují vokály nebo vyšší frekvenční rozsahy. A díky tomu, jak je navržena elektronika, lze kondenzátorové mikrofony najít v širší paletě tvarů a velikostí než dynamické mikrofony.

Citlivé na zničení a zvukovou zpětnou vazbu

I když se zvýšená citlivost může zdát fantastická, existují určité nevýhody. Kondenzátorové mikrofony podléhají zkreslení, například při pokusu o záznam hlasitých nástrojů nebo zvuků. Tyto mikrofony jsou také citlivé na zvukovou zpětnou vazbu. K tomu dochází, když zvuk přijímaný mikrofonem prochází reproduktorem a je znovu zachycen mikrofonem v nepřetržité smyčce. Mohou také zachytit nežádoucí hluk, zvláště pokud nejste v tiché nebo zvukotěsné místnosti. Například kondenzátorový mikrofon nemusí být nejlepší pro venkovní rozhovor nebo nahrávání, když je vítr, déšť, provoz nebo jiné zvuky na pozadí. Ačkoli lze tyto zvuky odstranit pomocí softwaru pro úpravy hudby a zvukových záznamů, vyžaduje to další krok.

Závěrečný verdikt

Ačkoli oba typy ukazují silné stránky týkající se funkce, je třeba zvážit další aspekty, pokud hledáte nový nebo náhradní mikrofon. Mnoho mikrofonů je navrženo s ohledem na konkrétní použití, takže je nejlepší přizpůsobit použití potřebám. Můžete chtít mikrofon, který se specializuje na: nahrávání pro všeobecné účely, živá vystoupení nebo události, PA systémy, rozhovory, studiové nahrávání, vokály, akustické nástroje, elektrické nástroje, vysokofrekvenční nástroje, nízkofrekvenční nástroje, plochá frekvenční odezva, vylepšené nebo přizpůsobená frekvenční odezva a podcasting a newscasting. Můžete najít vynikající možnosti buď u mnoha značek. Mikrofony mají také měnící se dynamický rozsah frekvenční odezvy (zkontrolujte specifikace výrobce), díky čemuž je jeden typ lepší než jiný, v závislosti na tom, jak se každý používá. Některé jsou také navrženy tak, aby zacházely se záznamy přirozeně a neutrálně, zatímco jiné zvyšují celkový obraz. Může to být ve formě zbarvení nebo vnímané velikosti zvuku. Mezi další specifikace, které je třeba porovnat a zvážit, patří poměr signálu k šumu, maximální hladina akustického tlaku (vstupní zvuk), celkové harmonické zkreslení, polární vzor a citlivost. Nakonec je ten pravý mikrofon ten, který nejlépe zní vašim uším a zároveň odpovídá vašim potřebám použití.