Skip to content

Krásný ultrabook XPS 13 od společnosti Dell poráží Mac – prozatím

21 de Září de 2022
xpsblog2 a5639211b2654f16954b0434c243e1e4

Klíčové věci

  • Dell 2022 XPS 13 je opravdová krása.
  • MacBook Air od Applu se za poslední roky příliš nezměnil.
  • Příští MacBook Air pravděpodobně hru výrazně zvedne.

Tenká, lehká, zapuštěná klávesnice; neviditelný trackpad; malé rámečky obrazovky – XPS 13 je designově lepší než Apple. XPS 13 je ultrabook společnosti Dell, obecný název pro počítače typu MacBook Air. Ale 2022 XPS 13 je všechno, jen ne generický. Rámečky obrazovky jsou tenké a není zde žádný zářez pro fotoaparát. Klávesnice je zapuštěna do těla a trackpad vypadá – na první pohled – jako by zmizel. Má dokonce Touch Bar, kterému Dell rozhodně neříká Touch Bar. Co se stalo? „Albert Einstein jednou řekl: ‚Všechno by mělo být co nejjednodušší, ale ne jednodušší‘,“ řekl Lifewire e-mailem autor technologií a designu Ryan Mungia. „Díky skrytému trackpadu, zapuštěné klávesnici a elegantní hliníkové konstrukci s nízkým obsahem uhlíku dělá nový XPS 13 Plus společnosti Dell věci tak jednoduché, jak je to jen možné, ale otázkou zůstává: je to příliš jednoduché?“

Skin-Deep

Pokud hledáte ultrapřenosný notebook s Windows, pak je těžké argumentovat proti tomuto skvělému novému Dellu. Chci říct, podívej se na to. Je to krása a vklouzla by do každé kabelky nebo batohu, aniž byste si toho opravdu všimli. Mezitím Apple MacBook Air vypadá na svůj věk. Mohlo by to běžet na upřímně úžasném systému na čipu M1 (SoC) společnosti Apple, ale tyto čipy jsou umístěny uvnitř starého modelu Retina z roku 2018, stejného, ​​který se používá pro čipy Intel. Rámečky obrazovky jsou obrovské, pouzdro je trochu příliš tlusté a vedle tohoto Dellu vypadá trochu staromódně. „[Rivals such as Dell and Samsung] nabídnout zákazníkům téměř identický design a taktické zážitky – ať už se jedná o tužkově tenké rámečky, kovový povrch nebo mimořádně dlouhou výdrž baterie. Čipy Apple M1 však nejenže mají vynikající výkon (a i když jsou drahé), ale je to ekosystém Apple, který udržuje majitele nastavení emocionálně a technicky připoutaný k jejich zařízením, což vede k budoucím nákupům,“ řekl vizuální designér Ilya Ilford Lifewire e-mailem.

Ultrabook Dell XPS 13 v černé a stříbrné barvě a vedle sebe

A o to jde. Zatímco Dell, Samsung nebo kdokoli jiný, kdo vyrábí notebook, dokáže vyrobit tenká, pěkně vypadající pouzdra, nedokáže kopírovat vnitřnosti. Čipy Apple M1 přinášejí jedinečnou kombinaci výkonu a energetické účinnosti. Nejnovější MacBook Pro 2022, první notebook společnosti Apple navržený výhradně pro vlastní SoC, dokáže porazit i vlastní stolní Mac Pro od společnosti Apple v mnoha úkolech, přičemž se sotva zahřeje. Nejde jen o hardware. Celý ekosystém Applu využívá iCloud k propojení svých zařízení způsobem, který uživatelé PC a Androidu nemohou (i když se Google snaží). Můžete například zkopírovat text nebo obrázky na svém iPhonu a bez problémů je vložit do Macu. „Z našich diskusí s majiteli domácích kanceláří po celém světě je zřejmé, že schopnost zapisovat si nápady na iPad a plynule je přebírat na Macu je nesmírně důležitá,“ říká Ilford.

Touch Bar a další vylepšení

Dell XPS 13 dokáže vylepšit alespoň jednu funkci Macu. „Jednou z největších stížností na minulé modely MacBooků byl Touch Bar. Zpomaloval lidi při psaní a bylo snadné se ho náhodně dotknout,“ řekl inženýr Steven Jenkins Lifewire e-mailem. „Ultrabook používá podobnou myšlenku se svou kapacitní dotykovou řadou (kde jsou funkční klávesy), ale Dell vytvořil pocit, že je součástí klávesnice. Je nový, elegantní a stále funkční.“

Pohled shora na klávesnici ultrabooku Dell XPS 13

Apple u svého hardwaru upustil od Touch Baru, ale to je pravděpodobně dobře. Pokud jde o všechny ostatní fyzické vlastnosti designu Dellu, ty pravděpodobně začnou vypadat staře, jakmile Apple uvede svůj MacBook Air nové generace, což by mohlo být již letos na jaře. Zatím jsme viděli dva Macy navržené kolem Apple Silicon – MacBook Pro a 24palcový iMac. Stejně jako iMac bude i MacBook Air upřednostňovat tenkost a vzhled před extra porty přidanými do MacBooku Pro, ale díky čipu M1 (nebo možná M2) bude tenký, rychlý a chladný. Může také přijmout design s ostrými hranami a plochými stranami používaný v iPadech, iPhonech 12 a iPhone 13 a MacBooku Pro. A pravděpodobně dostane barvy jako iMac a možná i neuvěřitelný XDR displej z MacBooku Pro. Dell by mohl Apple porazit, pokud jde o vzhled, s tímto nejnovějším notebookem, ale nemusí to trvat dlouho. Tak zase, koho to zajímá? Všechny počítače by měly vypadat takhle dobře, pořád.