Skip to content

Krátký úvod do zabezpečení počítačové sítě

1 de Srpen de 2021
GettyImages 116781937 57e044f65f9b586516ad0e47

Zabezpečení počítačových sítí si v posledních letech získalo velkou pozornost, protože kybernetické zločiny zasahují zprávy každý týden. Technologie zabezpečení sítě se neustále vyvíjí, ale její základní principy zůstávají konstantní. Zde je úvod do nejkritičtějších aspektů zabezpečení sítě, kterých byste si měli být vědomi, aby vaše domácí nebo firemní síť co nejlépe chránila vaše soukromí a data. Bez ohledu na to, jak velká nebo malá vaše síť je, budete muset implementovat doporučené postupy zabezpečení sítě, ať už používáte systémy Windows nebo Mac. Pamatujte, že nejlepší zabezpečení sítě vyžaduje kombinaci přístupů.

Zabezpečení fyzické sítě

Jeden často přehlížený prvek zabezpečení sítě zahrnuje ochranu hardwarových zařízení před krádeží a fyzickým vniknutím. Korporace zamykají síťové servery, síťové přepínače a další základní síťové komponenty v dobře střežených zařízeních. Tato opatření nejsou praktická pro majitele domů, ale pro vás umět uchovávejte širokopásmové směrovače chráněné heslem na soukromém místě, mimo sousedy a hosty v domácnosti. Pokud máte obavy z krádeže dat fyzickými prostředky, například když někdo ukradne počítač nebo router, zvažte, že svá data nebudete ukládat lokálně. Online zálohovací služby a cloudová úložiště ukládají citlivé soubory mimo zabezpečená místa zálohování. I když je místní hardware odcizen nebo narušen, soubory jsou stále zabezpečené.

Mobilní fyzické zabezpečení

Díky rozšířenému používání mobilních zařízení je fyzické zabezpečení ještě důležitější. Chytré telefony vypadávají z kapes a snadno se nechávají, takže jsou náchylné ke krádeži. Často se kradou také notebooky a tablety. Aby byla vaše mobilní zařízení v bezpečí, dodržujte tato opatření:

  • Dávejte pozor na své fyzické okolí, kdykoli používáte mobilní zařízení, a po dokončení je bezpečně odložte.
  • Pokud je to možné, aktivujte software pro vzdálené sledování, abyste mohli sledovat a dokonce vzdáleně vymazat ukradené zařízení.
  • Na všech svých mobilních zařízeních použijte heslo, aby je zvědavé oči snadno neviděly.
  • Zůstaňte ve vizuálním kontaktu se svým telefonem, pokud jej někomu půjčíte. Škodlivý člověk může ukrást osobní údaje, nainstalovat monitorovací software nebo jinak hacknout telefon během několika minut, pokud jej necháte bez dozoru.

Ochrana heslem

Pokud jsou hesla správně použita, představují extrémně účinný způsob, jak zlepšit zabezpečení sítě. Berte správu hesel vážně a nepoužívejte slabá, snadno uhodnutelná hesla, jako je 123456. Několik dalších doporučených postupů ve správě hesel má velký význam pro zabezpečení sítě a zařízení. Zvažte tato opatření:

  • Nastavte silná hesla nebo přístupová hesla na všech zařízeních, která se připojují k síti.
  • Změňte výchozí heslo správce síťových směrovačů.
  • Nesdílejte hesla s ostatními, pokud to není nezbytně nutné.
  • Pokud je to možné, nastavte přístup k síti hostů pro přátele a návštěvníky.
  • Hesla často měňte, zvláště pokud jste je sdíleli nebo byla odhalena.

Abyste usnadnili hledání a používání hesel, uložte je ve správci hesel.

Spyware

I bez fyzického přístupu k zařízení nebo znalosti jakýchkoli síťových hesel mohou nelegální programy, jako je spyware, infikovat počítače a sítě. K tomu dochází, když omylem navštívíte škodlivé webové stránky nebo prostřednictvím odkazu v phishingovém e -mailu. Spyware má mnoho podob. Některé typy monitorují využití počítače a návyky při procházení webu a hlásí data korporacím, které je poté používají k vytváření cílené reklamy. Jiné druhy spywaru se pokouší ukrást osobní údaje. Jedna z nejnebezpečnějších forem spywaru, softwaru keyloggeru, zaznamenává a odesílá historii všech akcí s klávesnicí, přičemž cestou zaznamenává hesla a čísla kreditních karet. Veškerý spyware se pokouší fungovat bez vědomí kohokoli, kdo používá infikovaný počítač, čímž představuje značné bezpečnostní riziko pro počítač a síť, ke které je připojen. Protože je spyware obtížně detekovatelný a odstranitelný, bezpečnostní experti doporučují nainstalovat a spustit v počítačových sítích renomovaný anti-spyware software.

Ochrana osobních údajů online

Osobní pronásledovatelé a zloději identity sledují online návyky a pohyby lidí značně nad rámec základního spywaru. Použití hotspotu Wi-Fi v příměstských vlacích a automobilech například odhalí vaši polohu. I ve virtuálním světě lze hodně o identitě člověka sledovat online prostřednictvím IP adres jejich sítí a aktivit na sociálních sítích. Mezi nástroje ochrany soukromí patří anonymní webové proxy servery a služby VPN. Ačkoli udržování kompletní soukromí online není plně dosažitelné, tyto metody chrání soukromí do určité míry. Přesto si dávejte pozor, co a s kým sdílíte online.