Skip to content

Krita vs. GIMP

7 de Červenec de 2021
krita vs gimp 4781328 3 8cf9e6a403c64a4e82e5b8b2731d2b9b

Software s otevřeným zdrojovým kódem poskytuje mnoho výhod, ale protože kdokoli může jednoduše vytvořit a vydat aplikaci, může se někdy objevit několik možností, jak provést stejný úkol. Příkladem toho jsou grafické programy, kde GIMP a Krita patří mezi vůdce. Tyto dva programy však slouží mírně odlišným účelům a my přesně vysvětlíme, co to znamená. Kvůli negativním konotacím názvu „GIMP“ vytvořila řada vývojářů jeho „vidličku“ nazvanou Glimpse. Ty mají v současné době podobnou funkčnost, i když se to může v budoucnu změnit na základě rozhodnutí nového týmu Glimpse.

Krita vs GIMP: Obecná zjištění

GIMP

  • Celkově vyspělejší.
  • Větší rozsah funkcí.
  • Známé uživatelské rozhraní založené na paletách.
  • Rozsáhlé možnosti formátů exportu.

Krito

  • Novější a rychlejší vývoj.
  • Lepší podpora otevírání souborů ihned po vybalení.
  • Pokročilejší motory kartáčů.
  • Lepší podpora kreslení tabletů.
  • verze pro macOS je k dispozici pouze ve „vývojových“ verzích.

Obě tyto aplikace jsou vysoce výkonné grafické programy umístěné nad programy základní úrovně jako MS Paint a podobně. Jsou dokonce uvedeny mezi nejlepšími alternativami k Photoshopu. A oba poskytují funkce, které je řadí do stejné třídy. Existují však drobné rozdíly, které mohou způsobit, že si vyberete jeden nad druhým.

GIMP a Krita: Oba jsou open source a zdarma

Obě tyto aplikace jsou projekty s otevřeným zdrojovým kódem, a proto jsou zcela zdarma. Kromě toho budou pravděpodobně přidány všechny další nástroje nebo funkce, které přidáte, takže za sebou můžete nechat velké cenovky a měsíční poplatky za předplatné.

Kompatibilita: Krita má lepší podporu kreslení tabletů

GIMP je k dispozici na hlavních desktopových platformách, včetně Windows, macOS a Linux (a také na dalších operačních systémech založených na Unixu). „Hlavní“ větev Krita (tj. „Stabilní“ vydání) podporuje pouze Windows a Linux. Můžete získat program pro macOS, ale budete muset použít testovací verzi. Můžete dokonce získat Kritu z Microsoft Store a peníze pomohou další podpoře projektu.

Neexistují žádné přímé porty žádné aplikace pro iOS nebo Android. Pokud se chystáte dělat nějakou grafickou práci na cestách, podívejte se na aplikaci, která podporuje jeden z formátů souborů vaší preferované aplikace, o které si povíme v další části. Kromě podpory OS stojí za zmínku také to, že Krita má údajně lepší podporu pro kreslení tabletů. To dává smysl, protože hlavním cílem aplikace jsou spíše digitální umělci než jednotlivci, kteří chtějí například opravit několik fotografií. Ale i když GIMP také podporuje tablety, je hlášeno značné množství problémů týkajících se jejich chování a uživatelé uvádějí, že konfigurace těchto tabletů (např. Jak reagují na tlak) nejsou tak rafinované jako Krita.

Podpora formátů souborů: Kritův systém je intuitivnější

Nejdůležitějším rozdílem mezi těmito dvěma aplikacemi v tomto ohledu je, že Krita má intuitivnější podporu pro vaše pracovní soubory nebo soubory, které každý den revidujete a ukládáte.

Výběr exportních grafických formátů GIMP

Například Krita může přímo otevírat soubory PSD Photoshopu, kde je GIMP musí importovat / převést. Díky tomu je výměna souborů a spolupráce s ostatními těžkopádnější. GIMP navíc nepodporuje soubory RAW bez pomoci zásuvného modulu, což může fotografům způsobit pauzu. Oba soubory však mají vynikající podporu formátů exportovaných souborů. GIMP nabízí o něco více možností, ale oba budou pokrývat ty, které uživatelé nejvíce začátečníci až středně pokročilí požadují, například .JPG, .GIF a .PNG. GIMP má opět širší výběr možností jako obecnější grafický nástroj.

Vlastnosti: GIMP má více, ale Kritovy jsou lepší

Hlavní rozdíl mezi těmito programy není ani tak v tom, jaké funkce mají, ale spíše v tom, jak dobře jsou některé funkce implementovány. Krita má na jedné straně nástroje, jako je štětec a překryvná barva, které usnadňují vytváření obrázků od začátku, zejména pomocí kreslicího tabletu. Na druhé straně je to, že obecnější funkce, jako je vyplnění obrysové oblasti vybranou barvou, nejsou tak přesné jako v GIMPu.

Kritův pop-over nástroj pro výběr barev a štětců

Naproti tomu GIMP trvá spíše široký tah. Většina jeho funkcí, jako jsou filtry, obsahuje více možností, které Krita nabízí, protože cílí na širší publikum pro úpravy obrázků. Bohužel, i když má malířské nástroje, jako jsou pera a štětce, nejsou tak početné nebo dobře nakonfigurované jako ty, které se nacházejí v Kritě.

Uživatelské rozhraní: Je to smíšená taška

Ti, kteří hledají alternativu k Photoshopu, najdou smíšenou tašku, pokud jde o GIMP. I když dokáže použít známou metaforu „plovoucí palety“, na levém panelu je také velké množství ovládacích prvků (uživatelé Photoshopu by na ně byli zvyklí vpravo). Tato kombinace známých a odlišných může vést k počátečnímu zmatku.

GIMP a jeho plovoucí palety

Krita bude také vyžadovat určité opakované učení, ale z trochu jiných důvodů. Jako více zaměřený program se návrháři rozhodli zjednodušit rozhraní, a to se zaměřuje na malbu / digitální umění. Nástroje, které přímo nesouvisejí s tímto cílem, mohou být pohřbeny dále ve strukturách nabídek nebo v dalších dialogových oknech.

Krita vs GIMP: Konečný verdikt

Pokud hledáte širokou škálu úprav obrázků a grafických prací, GIMP vám poskytne nejlepší výběr nástrojů. Pokud je však vaše tvorba digitálního umění vaší věcí, Krita vám nejvíce pomůže při dokončení vaší práce. Jednou z velkých věcí softwaru s otevřeným zdrojovým kódem je to, že je (obecně) k dispozici zdarma. Můžete si tedy nainstalovat oba, vyzkoušet je a zjistit, který se vám líbí nejvíce. Může to být obojí.