Klíčové věci
- Nový výzkum ukazuje, že kvantové počítače mohou být jednoho dne schopny prolomit šifrování, které je základem bitcoinu a dalších kryptoměn.
- Někteří odborníci však tvrdí, že šifrování by mohlo být posíleno, aby se chránilo před hackery používajícími kvantové počítače.
- Honeywell pracuje na tom, aby byl blockchain odolný vůči kvantovým výpočtům, a to pomocí fyzického hardwaru, ke kterému by superpočítače nebyly schopny vzdáleně přistupovat.
Kvantový skok
Nový výzkum publikovaný v časopise AVS Quantum Science, který provedla kvantová počítačová společnost Universal Quantum spolu s akademickými institucemi, ukazuje, že kvantový počítač s 13 miliony fyzických qubitů by mohl prolomit šifrování bitcoinů během jednoho dne a trvalo by to 300 milionů qubit počítač, aby to zlomil do hodiny. Vědci také vymysleli metodu, jak zmenšit fyzickou velikost kvantových počítačů. Kryptoměna je digitální měna navržená tak, aby fungovala jako prostředek směny prostřednictvím počítačové sítě, která není závislá na žádné centrální autoritě, jako je vláda nebo banka. Záznamy o vlastnictví mincí jsou uloženy v počítačové databázi pomocí silné kryptografie. „Před čtyřmi lety jsme odhadovali, že uvězněný iontový kvantový počítač by potřeboval miliardu fyzických qubitů, aby prolomil šifrování RSA, což je dnes standardní metoda šifrování komunikace, která se rovná velikosti 100 m2. Počítač by nyní měl mít jen 2,5 m2,“ uvedl v tiskové zprávě Mark Webber, kvantový architekt společnosti Universal Quantum a hlavní autor článku. Nejmodernější kvantové počítače dnes mají pouze 50-100 qubitů, řekl Webber. „Náš odhadovaný požadavek na 13–300 milionů fyzických qubitů naznačuje, že bitcoin by měl být prozatím považován za bezpečný před kvantovým útokem, ale kvantové výpočetní technologie se rychle rozšiřují s pravidelnými průlomy, které ovlivňují takové odhady a činí z nich velmi možný scénář během příštích 10 let. “ přidal.
Udržujte svou virtuální měnu v bezpečí
Ne každý souhlasí s tím, že kvantové počítače budou schopny vymazat bitcoinové jmění. „Pokud dojde k prolomení šifrování blockchainu, následky budou minimální, pokud vůbec nějaké, protože komunita zaznamená přerušení řetězce.“ Terrill Frantz, který vede programy Quantum Computing na Harrisburg University of Science and Technology v PA, řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „Vzhledem k tomu, co dnes víme o schopnostech kvantového počítače a technikách implementovaných v blockchainu, není známé místo, kde by se dalo předpokládat, že by zde nastal problém.“ Mason Jappa, odborník na těžbu kryptoměn, v e-mailovém rozhovoru řekl, že bitcoin je „antifragilní“ technologie.