Skip to content

Kvantové počítače mohou být brzy schopny prolomit bitcoiny

21 de Duben de 2022
GettyImages 1322774203 3a3e245be0b7437fb4b35b29b3869ec7

Klíčové věci

  • Nový výzkum ukazuje, že kvantové počítače mohou být jednoho dne schopny prolomit šifrování, které je základem bitcoinu a dalších kryptoměn.
  • Někteří odborníci však tvrdí, že šifrování by mohlo být posíleno, aby se chránilo před hackery používajícími kvantové počítače.
  • Honeywell pracuje na tom, aby byl blockchain odolný vůči kvantovým výpočtům, a to pomocí fyzického hardwaru, ke kterému by superpočítače nebyly schopny vzdáleně přistupovat.
Váš bitcoin může být jednoho dne zranitelný vůči hackerům. Nový výzkum ukazuje, jak by kvantový počítač mohl prolomit šifrování kryptoměn. Nejnovější poznatky jsou součástí rostoucího znepokojení, že současné šifrovací technologie nebudou schopny odolat rostoucímu výkonu počítače. „Bitcoinové peněženky jsou chráněny stejnými páry veřejných/soukromých klíčů, které jsou zranitelné pro všechny počítače,“ řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru Denis Mandich, bývalý IT úředník americké vlády a nyní CTO Qryptu, start-upu s kvantovou entropií. „Klasické počítače dokážou odhadnout slabé klíče, zatímco kvantové počítače je mohou jednoduše vypočítat. Jakmile je soukromý klíč odhalen, veškerá kryptoměna spojená s tímto veřejným klíčem může být převedena kamkoli a přidána jako platná transakce do blockchainu.“

Kvantový skok

Nový výzkum publikovaný v časopise AVS Quantum Science, který provedla kvantová počítačová společnost Universal Quantum spolu s akademickými institucemi, ukazuje, že kvantový počítač s 13 miliony fyzických qubitů by mohl prolomit šifrování bitcoinů během jednoho dne a trvalo by to 300 milionů qubit počítač, aby to zlomil do hodiny. Vědci také vymysleli metodu, jak zmenšit fyzickou velikost kvantových počítačů. Kryptoměna je digitální měna navržená tak, aby fungovala jako prostředek směny prostřednictvím počítačové sítě, která není závislá na žádné centrální autoritě, jako je vláda nebo banka. Záznamy o vlastnictví mincí jsou uloženy v počítačové databázi pomocí silné kryptografie. „Před čtyřmi lety jsme odhadovali, že uvězněný iontový kvantový počítač by potřeboval miliardu fyzických qubitů, aby prolomil šifrování RSA, což je dnes standardní metoda šifrování komunikace, která se rovná velikosti 100 m2. Počítač by nyní měl mít jen 2,5 m2,“ uvedl v tiskové zprávě Mark Webber, kvantový architekt společnosti Universal Quantum a hlavní autor článku. Nejmodernější kvantové počítače dnes mají pouze 50-100 qubitů, řekl Webber. „Náš odhadovaný požadavek na 13–300 milionů fyzických qubitů naznačuje, že bitcoin by měl být prozatím považován za bezpečný před kvantovým útokem, ale kvantové výpočetní technologie se rychle rozšiřují s pravidelnými průlomy, které ovlivňují takové odhady a činí z nich velmi možný scénář během příštích 10 let. “ přidal.

Udržujte svou virtuální měnu v bezpečí

Ne každý souhlasí s tím, že kvantové počítače budou schopny vymazat bitcoinové jmění. „Pokud dojde k prolomení šifrování blockchainu, následky budou minimální, pokud vůbec nějaké, protože komunita zaznamená přerušení řetězce.“ Terrill Frantz, který vede programy Quantum Computing na Harrisburg University of Science and Technology v PA, řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „Vzhledem k tomu, co dnes víme o schopnostech kvantového počítače a technikách implementovaných v blockchainu, není známé místo, kde by se dalo předpokládat, že by zde nastal problém.“ Mason Jappa, odborník na těžbu kryptoměn, v e-mailovém rozhovoru řekl, že bitcoin je „antifragilní“ technologie.

Velkoplošná reklama Nasdaq na městském billboardu s nápisem „Blockcain činí transakce bezpečnějšími a rychlejšími“.

„To znamená, že se stává silnějším a prospívá v důsledku stresorů, šoků a volatility,“ dodal. „Pokud se hrozba kvantových počítačů stane bezprostřednější a realističtější, kryptografické algoritmy v bitcoinech mohou být změněny na kvantově odolné. Tento krok zahájí jak vývojáři Bitcoin Core, tak uživatelé bitcoinů a na toto téma již proběhla diskuse.“ po mnoho let. Jednoduše to není bezprostřední hrozba.“ Probíhají snahy o vývoj postkvantové kryptografické technologie, včetně iniciativy vedené nadací Ethereum, poznamenal Max Galka, generální ředitel blockchainové společnosti Elementus, v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire. Honeywell také pracuje na tom, aby byl blockchain odolný vůči kvantovým výpočtům, a to pomocí fyzického hardwaru, ke kterému by superpočítače nemohly vzdáleně přistupovat. „Naštěstí jsme ještě pár let pryč od kvantových počítačů, které mají schopnost prolomit blockchainové šifrování, což dává vývojářům a inženýrům ještě více času na vývoj řešení,“ řekl Galka. Na druhou stranu, i když existují snahy o vytvoření kvantově bezpečných kryptoměnových peněženek, nelze zpětně nic udělat pro ochranu těch zranitelných, z nichž některé ztratili původní těžaři, upozornil Mandich. „Tiché PR zveřejnění hackerů nebo národních států, které mají přístup k velkým kvantovým počítačům, bude převodem miliard v bitcoinech následovaným kolapsem kryptoměnového ekosystému,“ dodal.