Adresa MAC (Media Access Control) je binární číslo používané k identifikaci síťových adaptérů počítače. Tato čísla (někdy nazývaná hardwarové adresy nebo fyzické adresy) jsou zabudována do síťového hardwaru během výrobního procesu nebo uložena ve firmwaru a jsou navržena tak, aby nebyla měněna. MAC adresy se z historických důvodů označují také jako ethernetové adresy, ale MAC adresování využívá více typů sítí, včetně ethernetu, Wi-Fi a Bluetooth.
Formát MAC adresy
Tradiční adresy MAC jsou 12místná (6 bajtů nebo 48 bitů) hexadecimální čísla. Podle konvence jsou tyto adresy obvykle psány v jednom z následujících tří formátů, i když existují varianty:
- MM: MM: MM: SS: SS: SS
- MM-MM-MM-SS-SS-SS
- MMM.MMM.SSS.SSS
Šest číslic vlevo (24 bitů), nazývaných předpona, je spojeno s výrobcem adaptéru (M). Každý prodejce se zaregistruje a získá předpony MAC přiřazené IEEE. Prodejci často vlastní mnoho čísel předpon přidružených k jejich produktům. Například předpony 00:13:10, 00: 25: 9C a 68: 7F: 74 (plus další) patří společnosti Linksys (Cisco Systems). Číslice MAC adresy zcela vpravo představují identifikační číslo pro konkrétní zařízení (S). Ze všech zařízení vyrobených se stejnou předponou dodavatele je každému přiděleno jedinečné 24bitové číslo. Hardware od různých dodavatelů může sdílet stejnou část adresy zařízení.
64bitové adresy MAC
Zatímco tradiční adresy MAC mají délku 48 bitů, několik typů sítí místo toho vyžaduje 64bitové adresy. Například bezdrátová domácí automatizace Zigbee a další podobné sítě založené na IEEE 802.15.4 vyžadují na svých hardwarových zařízeních konfiguraci 64bitových MAC adres. Sítě TCP / IP založené na protokolu IPv6 také implementují odlišný přístup ke komunikaci MAC adres ve srovnání s běžným protokolem IPv4. Místo 64bitových hardwarových adres IPv6 automaticky převádí 48bitovou MAC adresu na 64bitovou adresu vložením pevné (pevně zakódované) 16bitové hodnoty FFFE mezi předponu dodavatele a identifikátor zařízení. Protokol IPv6 volá identifikátory těchto čísel, aby je odlišil od skutečných 64bitových hardwarových adres. Například 48bitová MAC adresa 00: 25: 96: 12: 34: 56 se v síti IPv6 objeví v jedné z těchto dvou forem:
- 00: 25: 96: FF: FE: 12: 34: 56
- 0025: 96FF: FE12: 3456
Vztah MAC vs. IP adresa
Sítě TCP / IP používají MAC adresy i IP adresy, ale pro různé účely. Adresa MAC zůstává pevná k hardwaru zařízení, zatímco adresu IP stejného zařízení lze změnit v závislosti na konfiguraci sítě TCP / IP. Media Access Control pracuje na vrstvě 2 modelu OSI, zatímco internetový protokol pracuje na vrstvě 3. To umožňuje MAC adresování podporovat kromě TCP / IP i jiné druhy sítí. Sítě IP spravují převod mezi IP a MAC adresami pomocí protokolu Resolution Resolution Protocol (ARP). Protokol Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) se při správě jedinečného přiřazování IP adres zařízením spoléhá na ARP.
Klonování MAC adres
Někteří poskytovatelé internetových služeb propojují každý ze svých účtů domácích zákazníků s MAC adresami routeru domácí sítě nebo jiného zařízení brány. Adresa zobrazená poskytovatelem se nezmění, dokud zákazník nenahradí svou bránu, například instalací nového směrovače. Když se změní rezidenční brána, poskytovatel internetu uvidí nahlášenou jinou MAC adresu a zablokuje online připojení této sítě. Klonovací proces řeší tento problém povolením routeru (brány), aby poskytovateli stále hlásil starou MAC adresu, i když je jeho hardwarová adresa odlišná. Správci mohou nakonfigurovat svůj směrovač (za předpokladu, že tuto funkci podporuje, stejně jako mnozí), aby využil možnost klonování a na konfigurační obrazovce zadal adresu MAC staré brány. Pokud klonování není k dispozici, musí zákazník kontaktovat poskytovatele služeb a zaregistrovat své nové zařízení brány.