Pokud plánujete mezinárodní cestu, zabalte si napájecí adaptér, který odpovídá standardu zásuvky v cílovém místě. Pokud nemáte správný adaptér nebo potřebujete více než zásuvkový adaptér, můžete si náhodou vysmažit vysoušeč vlasů. Mnoho různých zástrček a standardů v jednotlivých zemích vyžaduje kontrolu štítků, aby se snížilo riziko náhodného zakoupení nesprávného adaptéru nebo zapomenutí základního převaděče. Několik důležitých rozdílů v normách mezi zeměmi (nebo někdy dokonce v rámci země) zahrnuje rozdíly v:
- Proud
- Napětí
- Frekvence
- Tvar zásuvky a zástrčky
Proud
Dva primární standardy pro proud jsou střídavý proud a stejnosměrný proud. Americký standard byl vyvinut během slavné války mezi Teslou a Edisonem. Edison upřednostňoval DC a Tesla přednost AC. Velkou výhodou AC je to, že je schopné cestovat na větší vzdálenosti mezi elektrárnami a nakonec to byl standard, který zvítězil v USA
Napětí
Napětí je síla, se kterou prochází elektřina. Často je to popsáno pomocí analogie tlaku vody. Ačkoli existuje několik standardů, nejběžnější standardy napětí pro cestující jsou 110 / 120V v USA a 220 / 240V ve většině Evropy. Pokud je vaše elektronika určena pouze pro zvládnutí síly 110 V, může při jejich střelbě 220 V dojít k jejímu poškození.
Frekvence
The frekvence střídavého proudu označuje, jak často se střídá proud každou sekundu. Ve většině případů jsou standardy 60 Hertzů v USA a 50 Hertzů všude, kde se používá metrický systém. Ve většině případů hodnocení nedělá rozdíl ve výkonu, ale může občas poškodit zařízení, která používají časovače.
Výstupní a zástrčkové tvary: A, B, C a D.
Ačkoli existuje mnoho různých tvarů zástrček, většina cestovních adaptérů se uspokojí se čtyřmi nejběžnějšími. Správa mezinárodního obchodu je rozděluje do abecedních tvarů A, B, C, D atd. Podívejte se do průvodce po svém cíli, zda pro své cesty potřebujete něco přesahující obvyklé čtyři.
Je napájecí adaptér dostatečný?
Podívejte se na zadní stranu zařízení, kde najdete seznam UL a další informace. V případě notebooků jsou informace uvedeny na napájecím adaptéru. Seznam UL vám řekne frekvenci, proud a napětí, které vaše zařízení zvládne. Pokud cestujete do země kompatibilní s těmito normami, stačí najít správný tvar zástrčky. Zařízení se obvykle dodávají ve třech typech: zařízení, která splňují pouze jeden standard, zařízení s duálním režimem, které splňují dva standardy (přepínání mezi 110 V a 220 V), a zařízení kompatibilní se širokou škálou standardů. Možná budete muset převést zařízení nebo posunout posuvník, abyste mohli převádět zařízení v duálních režimech.
Adaptér nebo převodník
Pokud plánujete cestovat zařízením s jedním napětím do země s jiným napětím, potřebujete měnič napětí. Pokud cestujete z nějakého místa s nižším napětím, jako je USA, na místo s vyšším napětím, jako je Německo, potřebujete zesilovač a pokud cestujete v opačném směru, potřebujete zesilovač. Toto je jediný případ, kdy byste měli použít převodník, a pamatujte si to nemusíte je používat s notebookem. Ve skutečnosti byste mohli svůj notebook poškodit. Ve vzácných případech možná budete potřebovat také převodník střídavého proudu pro převod stejnosměrného napájení na střídavý proud nebo naopak, ale váš notebook již používá stejnosměrné napájení, proto s ním převodník nepoužívejte. Požádejte společnost, která váš notebook vyrobila, o to, co potřebujete. V případě potřeby si můžete ve své cílové zemi také zakoupit kompatibilní napájecí adaptér.
Hotelové služby
Mnoho mezinárodních hotelů nabízí pro své hosty vestavěné zapojení, které k použití nevyžaduje žádné speciální adaptéry nebo převaděče. Před cestou se zeptejte, co nabízí váš cíl.
Tablety, telefony a další zařízení nabíjející USB
Dobrou zprávou o zařízeních pro nabíjení USB je, že nepotřebujete adaptér. Použití jednoho by pravděpodobně zničilo vaši nabíječku. Potřebujete pouze kompatibilní nabíječku. USB je standardizováno. Vaše nabíječka dělá veškerou práci, aby převedla napětí na nabíjecí standard USB a napájela váš telefon. USB může být nejlepší nadějí pro standardizaci nabíjení energie pro budoucnost. USB a bezdrátové nabíjecí systémy mohou být krokem k dalšímu řešení „elektrické zástrčky“ pro mezinárodní cestování. Ačkoli se standard USB v průběhu času změnil 1,1 na 2,0 až 3,0 na 3,1, učinil to promyšleným způsobem, který nabízí starší kompatibilitu. Zařízení napájené z USB 2.0 můžete stále zapojit do portu USB 3.0 a nabíjet ho. Když nevidíte, nevidíte výhody šířky pásma a rychlosti, které USB 3.0 nabízí. Je také snazší vyměnit a upgradovat USB porty v průběhu času, než je potřeba přepojovat domácnosti podle nových elektrických standardů.