Skip to content

Modely iPhone 13 mohou mít stabilizaci obrazu v těle

7 de Červenec de 2021
iPhone12ProandiPhone12ProMaxIsoviewlarge 3e1e4eba5893466499332d5835f5a466

Klíčové jídlo

  • Celá řada iPhone 13 dostane stabilizovaný senzor, jako je iPhone 12 Pro Max.
  • Stabilizace snímače je rychlejší a účinnější než stabilizace objektivu.
  • Stabilizované fotografie neslouží jen pro slabé osvětlení.
Podle MacRumors s odvoláním na zprávu tchajwanské publikace může Apple přidat stabilizaci obrazu s posunem snímače do celé řady iPhone 13 DigiTimes. Dnes má tuto funkci pouze obrovský iPhone 12 Pro Mac. Stabilizace posuvu snímače, neboli stabilizace obrazu v těle (IBIS), posune snímač fotoaparátu tak, aby kompenzoval vaše vratké ruce při fotografování. Umožňuje pořizovat fotografie, které jsou ostřejší, a to i při velmi slabém osvětlení. A může to být v každém iPhonu 13. „Obecně lepší stabilizace ve fotoaparátech poskytne ostřejší obraz při nižších rychlostech závěrky,“ řekl fotograf Nathan HillZáchranný drát prostřednictvím Twitteru, „protože pomáhá kompenzovat jakékoli drobné pohyby při pořizování obrazu, které by obvykle způsobily rozmazání. Obvykle to znamená vylepšené snímky při slabém osvětlení na telefonních fotoaparátech.“

Anti-Wobble

Existují dva druhy stabilizace obrazu. Jeden pohybuje samotným objektivem, druhý snímačem. Oba druhy mají své výhody. U fotoaparátu s výměnnými objektivy lze stabilizaci v objektivu přizpůsobit konkrétnímu objektivu. „Nakonec jsou fotoaparáty telefonů pro většinu lidí dost dobré. Už jsou lepší než kapesní filmy a digitální fotoaparáty, které jsme všichni používali.“ IPhone takový požadavek nemá, a tak je IBIS lepší sázka. Stabilizace v těle nebo stabilizace snímače musí namísto těžkého objektivu pohnout pouze malým snímačem. Vzhledem k tomu, že kompenzuje drobné a rychlé pohyby, mohou být rozdíly v hybnosti značné. Jakkoli věci stabilizujete, výsledek je stejný. Fotoaparát můžete držet v ruce pro delší expozice, aniž by vaše roztřesené ruce způsobily pohybové rozostření. To je nejužitečnější v noci nebo uvnitř, kde je nízká úroveň světla. Chcete-li zachytit více světla, fotoaparát otevře závěrku na delší dobu. Pokud se pohybujete, když je otevřený, obvykle rozmazáte obraz. Stabilizace kompenzuje detekci vašich drobných pohybů a pohybem snímače nebo objektivu v opačném směru je zrušíte.

Nejen slabé světlo

Stabilizace se nehodí jen pro snímky při slabém osvětlení. Pro speciální efekty v běžném světle můžete také použít nižší rychlost závěrky. Klišé je zde obrazem tekoucí vody, rychle tekoucí řeky nebo vodopádu. K rozmazání vody můžete použít delší rychlost závěrky.

Harrison Wright Falls No.2, Rickett's Glen State Park, Pennsylvania.

Obvykle musíte použít stativ, aby zbytek obrazu zůstal ostrý, ale se stabilizací obrazu můžete takové snímky držet v ruce. Dalším pěkným příkladem je portrét pořízený na rušné ulici. Můžete nechat okolní lidi rozmazat, zatímco váš nepohybující se objekt zůstane ostrý. To může vypadat skvěle.

St. Pancras stojí na místě.

Počítačové fotoaparáty

IPhone a další smartphony mají oproti běžným fotoaparátům obrovskou výhodu, protože mají zabudované výkonné počítače. Špičkové bezzrcadlové fotoaparáty mají na palubě spoustu energie, ale jedná se o speciální hardware pro zpracování obrazu. Telefony jsou univerzální počítače a mohou samozřejmě spouštět aplikace, které využívají výhody jejich hardwaru. Právě tato těsná integrace hardwaru a softwaru umožňuje funkce jako noční režim, stabilizace videa, HDR a režimy na výšku. Právě teď mají účelové fotoaparáty výhody – ergonomičtější design, větší senzory a lepší vyměnitelné objektivy – výrobci smartphonů však tyto rozdíly neustále narušují. Nakonec jsou fotoaparáty telefonů pro většinu lidí již dost dobré. Už jsou lepší než kapesní filmy a digitální fotoaparáty, které jsme všichni používali.