Skip to content

Modrá obrazovka smrti (BSOD)

17 de Srpen de 2021
blue screen of death bsod 2625816 c646988c07214d058b473a6f7e6a51bd

Obvykle zkráceně BSOD, modrá obrazovka smrti je modrá chyba na celé obrazovce, která se často zobrazuje po velmi vážném selhání systému. Modrá obrazovka smrti je ve skutečnosti jen propagovaný název toho, čemu se odborně říká a stop zpráva nebo chyba zastavení. Kromě svého oficiálního názvu je BSOD také někdy nazýván a BSoD (malé „o“), Modrá obrazovka zkázy, obrazovka pro kontrolu chyb, zhroucení systému, chyba jádra, nebo jednoduše chyba modré obrazovky. Příklad zde na této stránce je BSOD, jak ho můžete vidět v systému Windows 8 nebo Windows 10. Dřívější verze systému Windows měly poněkud méně přívětivý vzhled.

Oprava modré obrazovky chyby smrti

Že [confusing] text na modré obrazovce smrti často obsahuje seznam všech souborů zahrnutých do havárie, včetně ovladačů zařízení, které mohly být na vině, a často krátký, obvykle záhadný popis toho, co s problémem dělat. Nejdůležitější je, že BSOD obsahuje stop kód pro řešení potíží s tímto konkrétním BSOD. Udržujeme úplný seznam chybových kódů modré obrazovky, na které se můžete obrátit, abyste získali další informace o opravě konkrétního, který dostáváte. Pokud v našem seznamu nemůžete najít stop kód nebo jej nemůžete přečíst, přečtěte si náš článek Jak opravit modrou obrazovku smrti, kde najdete dobrý přehled o tom, co dělat. Ve výchozím nastavení je většina instalací systému Windows naprogramována tak, aby se po BSOD automaticky restartovala, což téměř znemožňuje čtení chybového kódu STOP. Než budete moci provádět jakékoli odstraňování problémů, budete muset tomuto automatickému restartu zabránit vypnutím možnosti automatického restartu při selhání systému v systému Windows. Pokud máte přístup k systému Windows, možná budete moci použít čtečku souborů s výpisem stavu paměti, jako je BlueScreenView, k zobrazení všech chyb, které se objevily před BSOD, a zjistit, proč došlo k havárii vašeho počítače. Přečtěte si také stránku podpory společnosti Microsoft o čtení souborů s výpisem paměti.

Proč se tomu říká modrá obrazovka „smrti“

A BSOD ne nutně znamená „mrtvý“ počítač, ale určitě to znamená několik věcí. Pro jednoho to znamená, že se všechno musí zastavit, alespoň pokud jde o operační systém. Chybu nemůžete „zavřít“ a jít uložit svá data nebo počítač resetovat správným způsobem – alespoň pro tuto chvíli je po všem. Zde je správný termín chyba zastavení pochází z. Také to téměř ve všech případech znamená, že se jedná o problém natolik závažný, že bude nutné jej opravit, než budete moci počítač normálně používat. Některé BSOD se objevují během procesu spouštění systému Windows, což znamená, že se přes něj nikdy nedostanete, dokud problém nevyřešíte. Jiné se vyskytují v různých časech během používání počítače, a proto je jejich řešení obvykle snazší.

Více o modré obrazovce smrti

BSOD existovaly od samých počátků Windows a byly tehdy mnohem běžnější, jen proto, že hardware, software a samotný Windows byl takříkajíc „buggy“. Od Windows 95 přes Windows 7 se modrá obrazovka smrti příliš nezměnila. Tmavě modré pozadí a stříbrný text. Spousta nepotřebných dat na obrazovce je bezpochyby velkým důvodem, proč BSOD získal tak notoricky známý rap. Počínaje Windows 8 se barva modré obrazovky smrti změnila z tmavé na světle modrou a místo několika řádků většinou neužitečných informací nyní existuje základní vysvětlení toho, co se děje, spolu s návrhem „hledat online později“ u uvedených stop kód. Chyby zastavení v jiných operačních systémech se neříkají BSOD, ale naopak kernal panikaří v systémech macOS a Linux a kontroly chyb v OpenVMS.