Skip to content

Mohla by být Asusova Q-západka budoucností opravitelných počítačů?

4 de Červenec de 2021
q latch 37abbd3055f04ca5a2b14ebcea643152

Klíčové jídlo

  • Asus ‚Q-Latch usnadňuje výměnu SSD.
  • Telefony jsou příliš těsně zabalené, aby umožňovaly podobné inovace.
  • Moderní počítače jsou jejich majiteli téměř zcela neopravitelné.
Nová uživatelsky instalovatelná pozice SSD společnosti Asus nepoužívá malé strojní šrouby, aby ji držela na místě; využívá jednoduchou plastovou západku, která zajišťuje pohon snadným otočením o čtvrtinu. Proč nejsou všechny instalace podobné?

Q-Latch vypadá spíše jako widget, který najdete v nábytkové sadě IKEA, než způsob instalace jednotky NVMe. Malé interní disky, které jsou o něco více než spousta čipů na holé desce s plošnými spoji, jsou obvykle zajištěny pomocí drobných šroubů. Q-západka není nic jiného než rotující plastová západka na kovové hřídeli. Standardně se dodává na nejnovějších základních deskách AI od společnosti Asus, ale mohla by ukázat cestu k opravitelnějším gadgetům? „Šroub, který drží disky SSD, se často odtrhne nebo zmizí, když je recykláci vytáhnou, takže by to mohlo zmírnit tyto problémy,“ řekl John Bumstead, renovátor a umělec notebooku Apple Záchranný drát prostřednictvím přímé zprávy. „Na druhou stranu vidím, jak se západka odlomí, když na ni lidé, kteří nevědí, o co jde, použijí sílu, takže pokud se odlomí, tak co? Šroub může být spolehlivější.“

Jako IKEA, ale pro počítače

Chcete-li nainstalovat paměť SSD NVMe, stačí jeden konec umístit do čekací pozice na desce s plošnými spoji počítače a druhý konec zatlačit dolů, aby byla páčka rovnoběžná s touto deskou s plošnými spoji. Obvykle byste už ten malý šroubek odstranili a pokoušeli byste se ho zachránit z jakéhokoli koutu nebo zářezu, do kterého se zasunul, když jste jej upustili. „Nakonec jde o kontrolu a pohodlí, pro výrobce, ne pro nás, uživatele.“ S Q-Latch jednoduše zatlačíte konec páčky NVMe na místo a otočíte západku o 90 stupňů, abyste zajistili vše na svém místě. Nemohlo to být o nic jednodušší. Proč tedy nejsou tak snadno instalovatelné více součástek instalovatelných uživatelem? A co různé sestavy uvnitř telefonů? Určitě modulárnější přístup by společnostem, jako je Apple, usnadnil rychlé výměny často rozbitých částí, jako jsou obrazovky? Odpovědí jsou peníze a prostor.

Lepidlo

Pokud otevřete moderní smartphone, uvnitř najdete spoustu lepidla. Lepidlo je skvělé pro sestavování malých elektronických zařízení, protože se snadno a rychle nanáší a nevyžaduje špinavé nástroje. Může se také jednat o konstrukční součást, je-li použita správně. Ale lepidlo je strašná volba, pokud někdy potřebujete zařízení otevřít a opravit. Jedním kompromisem je druh lepidla, které se při natažení rozbije. Apple to používá k zadržení některých baterií, ale pokud chcete tuto opravu provést sami, budete si muset pořídit nějaké lepidlo, které ji dokončí.

Zhotovení opravitelnějšího telefonu je nákladné z hlediska montáže, ale také z hlediska prostoru. Využívá se každý poslední milimetr uvnitř smartphonu, nejlépe pro přidání dalších baterií. Výroba prostoru odnímatelných tento prostor promrhá. Pokud se vás někdo zeptá, možná řekne, že dává přednost opravitelnému telefonu. Ale pokud jde o nákup jednoho, pravděpodobně se rozhodnou pro nejtenčí nebo možná nejlevnější.

Počítačový prostor

Vnitřek počítače je mnohem méně prostorově omezený. Nejnovější Macy Apple M1 mají uvnitř přesně nulovou část vyměnitelnou uživatelem, ale nemusí to tak být. Současný Mac mini na bázi M1 má uvnitř tolik volného prostoru, že neexistuje žádná výmluva, aby nebylo možné přidat alespoň nějaké další úložiště SSD, jako je Asus s jeho pozicemi pro karty NVMe. A ve skutečnosti bylo mnoho dílů historicky snadno vyměnitelných. Staré počítače iMac mají uživatelsky upgradovatelnou paměť RAM, ke které se přistupuje poklopem na spodním okraji. Staré hole se vysunou zatažením za plastovou pásku a nové hole se zasunou na místo. A starý G5 Power Mac měl západky, které se mohly otočit o 90 stupňů, jako Q-Latch, aby držely interní pevné disky na místě.

G5 Mac se západkou pro uložení interních disků.

Nakonec jde o kontrolu a pohodlí pro výrobce, ne pro nás, uživatele. Pokud je i standardních strojních šroubů pro Apple příliš mnoho, zdá se nepravděpodobné, že by přijaly standardní upevnění, pokud by zabraly více místa. Apple rád ovládá všechny aspekty svých zařízení, a to zahrnuje svobodu změnit své výrobní metody. A šrouby, ať jsou jakkoli nepatrné, jsou víceméně standardní. „Kupuji 100 balení těchto šroubů pro MacBooky,“ říká Bumstead. „Jsou proprietární, ale můžete je získat levně.“ Mohli by ostatní výrobci počítačů standardizovat interní upevnění? Jistě, ale jaká by byla jejich výhoda? Právě teď má Asus Q-Latch, což se může ukázat jako konkurenční výhoda. Ostatní výrobci počítačů by to mohli následovat, s vlastními jemně odlišnými vzory, které se vyhýbají soudním sporům, ale všichni se shodnou na standardu? Možná. Ale nevsadil bych na to.