Skip to content

Možná by více počítačových monitorů mělo být čtvercových

13 de Srpen de 2022
LG DualUp Lifestyle 00 eee52d045e8c45c7b1564563781c8c78

Klíčové věci

  • Horizontální obrazovky jsou normou, ale jsou opravdu lepší?
  • Vertikální obrazovky jsou skvělé pro zobrazování a čtení dlouhých textů.
  • Čtvercové obrazovky nabízejí výhody široké i vysoké a další.

Až do smartphonu používaly téměř všechny počítače horizontální monitory orientované na šířku. Nebylo by nám ale lépe s pěknou, velkou, čtvercovou obrazovkou? Nové monitory LG DualUp vypadají jako dva monitory naskládané na sobě. Duální monitory nejsou novinkou – představují skvělý způsob, jak zobrazit více aplikací a oken najednou – ale obvykle je dáváme vedle sebe. Mezitím někteří mediální profesionálové dávají přednost vertikální obrazovce, i když to je jistě menšinový případ. Ale jeden pohled na nové designy LG může člověka napadnout: proč všichni nepoužíváme čtvercové obrazovky? „Poměr stran 4:3 u starých televizorů a počítačových monitorů byl tak běžný, že jakmile se HD a 4K staly normou, nechtěli jsme se ohlížet zpět.

Je to téměř společenská podmínka, která nám říká, že širokoúhlý obraz je moderní a svěží.“ “, řekl tvůrce nezávislých filmů Daniel Hess zivotdivny e-mailem. „Rozhodně by však mohl vzniknout prostor, kde mohou široké a čtvercové displeje žít v případné harmonii.“

Krajina

Jsme zvyklí sledovat televizi a filmy v širokoúhlém formátu. Dokonce i staré, čtvercové televizory CRT s poměrem stran 4:3 byly na šířku a kino vždy hrálo se širokými poměry stran. Ale proč? Možná dáváme přednost horizontálnímu pohledu, protože naše oči jsou vedle sebe, nikoli na sobě? Je to téměř společenská podmínka, která nám říká, že širokoúhlá obrazovka je moderní a svěží. Je to trochu situace slepice a vejce.

Filmy jsou horizontální, takže kamery, které je natáčí, jsou také horizontální. A přesto, jakmile jsme dostali videokamery do našich telefonů, začali jsme natáčet a prohlížet vertikálně. Podívejte se na svůj fotoaparát a zjistěte, kolik vašich fotografií je vodorovných a svislých v porovnání s poměrem pořízeným běžným fotoaparátem se snímačem orientovaným na šířku a rozložením. Vertikální obrazovka telefonu je malá, zatímco vertikální filmová obrazovka by nás mohla bolet krk všem (a vyžaduje dvoupatrové kino).

Vertikální

Ať už jsou naše důvody pro historickou preferenci krajinných pohledů jakékoli, ne vždy se vztahují na monitor počítače, kde je sledování filmů pouze jednou z mnoha činností. Vertikální monitory – ať už účelové, nebo jen běžné obrazovky otočené na jejich koncích – jsou skvělé pro všechny druhy použití. Programátoři je mají rádi, protože mohou vidět více řádků kódu najednou. Totéž pro každého, kdo hodně čte na obrazovce.

Izometrický a čelní pohled na monitor LG DualUp

„Vertikální monitory jsou skvělé pro každého, kdo čte dlouhé řádky obsahu, jako jsou právníci, kodéři, vývojáři, redaktoři obsahu a lidé, kteří čtou smlouvy o nemovitostech (jako já),“ řekla portálu zivotdivny Marina Vaamonde, investorka do nemovitostí a oddaná vertikálnímu monitoru. e-mailem. „Na vertikálním monitoru je prostě mnohem více místa pro psaný obsah a zabírá méně místa na vašem stole.“ Vertikální monitory jsou skvělé.

Ale protože se často jedná jen o běžné širokoúhlé monitory zkroucené o 90 stupňů, často se zdají příliš vysoké. Zkoušel jsem to sám a zjistil jsem, že horní část obrazovky je příliš vysoká na to, aby byla pohodlná.

Čtvercová dohoda

Obvykle, když rozšíříme naše nastavení monitorů, rozšíříme se. Hráči si mohou koupit ultraširoké, zakřivené monitory, které vypadají jako dvě nebo tři obrazovky umístěné vedle sebe. My ostatní stačí vzít dvě obrazovky a seřadit je vedle sebe. Málokdy však vidíte dvě obrazovky naskládané na sebe. Jedinou běžnou výjimkou je ponechání notebooku otevřeného pod externím monitorem a používání obou obrazovek společně.

Žena pomocí monitoru LG DualUp, notebooku a webové kamery

Ale podívejte se na snímky produktů LG a uvidíte, že čtvercová obrazovka je skutečně přesvědčivá. Filmoví editoři mohou umístit video nahoru, s časovou osou a dalšími ovládacími prvky níže. Stejně jako fotografové. Ostatní uživatelé mohou svá okna uspořádat do pohodlného prostoru, který je celý v dosahu jejich očí, místo aby byl stranou.

Případ uzavřen

Je zřejmé, že čtvercové obrazovky nejsou odpovědí na všechno. Pro hráče by byly zbytečné, protože samotné hry jsou všechny v širokoúhlém formátu. A u notebooků to nedává smysl, pokud nechcete, aby váš počítač vypadal jako krabice od pizzy a aby měl na klávesnici ještě více zbytečného místa. Ale pro každodenní, obecnou práci s počítačem vypadá square jako skvělý formát. Může být široký nebo vysoký, ale může být i obojí zároveň. Představte si videohovor nahoře s obvyklými okny níže.

Nebo klavírní výukový program YouTube spárovaný s dvoustránkovým hudebním zápisem. Specifikace LG DualUp jsou pěší – je to 2 560 x 2 880 a ne ekvivalent 4K – ale to je detail implementace. Square je skvělý způsob, jak jít, doufejme tedy, že se tohoto nápadu chopí více výrobců.