Skip to content

Možnosti prodloužené záruky na fotoaparát: Měli byste si jeden koupit?

12 de Srpen de 2021
Extended warranties for Cameras 583a12345f9b58d5b18c348d

Strávili jste hodiny studiem nákupu digitálních fotoaparátů, nakupováním v různých obchodech, srovnáváním zdánlivě nekonečného počtu modelů a posloucháním otupujícího prodejního tónu za prodejem. I po výběru modelu vás však čeká ještě jedna prodejní příležitost, než vaše kreditní karta projde strojem, což znamená, že budete muset porozumět možnostem prodloužené záruky na fotoaparát. Měli byste si na fotoaparát koupit prodlouženou záruku? Na tuto otázku je těžké odpovědět a osobní preference budou hrát velkou roli při určování toho, co nakonec uděláte. Abyste se mohli rozhodnout, zda byste si na fotoaparát měli koupit prodlouženou záruku, pokračujte ve čtení níže uvedených tipů a rad.

Co je prodloužená záruka?

Rozšířená záruka zvyšuje pokrytí vašeho digitálního fotoaparátu dodatečným časem, obvykle několik let. Většina rozšířených záruk také obvykle poskytuje rozsáhlejší pokrytí než standardní záruka výrobce. Například některé typy prodloužených záruk mohou pokrývat opravy upuštěného fotoaparátu, zatímco standardní záruka výrobce téměř jistě nebude. Pokud potřebujete další informace o různých typech dostupných záruk, podívejte se na odkazovaný článek. Rozšířené záruky se neomezují pouze na fotoaparáty, protože je můžete zakoupit téměř pro jakýkoli high-tech předmět, takže je pravděpodobně znáte. To však výběr nového digitálního fotoaparátu nijak neusnadňuje. Rozhodnutí, zda si pořídit prodlouženou záruku, je těžké. Vyplatí se udělat si domácí úkoly v předstihu, než se rychle rozhodovat, když držíte kreditní kartu a platíte za fotoaparát.

Motivace

Při rozhodování, zda si na svůj fotoaparát pořídit prodlouženou záruku, mějte toto vždy na paměti: Obchody vydělávají na prodloužených zárukách značným ziskem. Obchody neinzerují přesnou částku zisku, který vydělávají na prodloužených zárukách, někdy se jim říká servisní smlouvy. Zdravý rozum nám však říká, že pokud by obchody na zárukách nevydělali, nenabídly by je. To neznamená, že byste si neměli kupovat jeden, ale měli byste si pamatovat, že obchody nenabízejí prodloužené záruky pouze z pocitu laskavosti.

Klíčové komponenty

Nemyslete si to, protože jste si v jednom obchodě prostudovali prodlouženou záruku na iPod, abyste věděli vše o všech prodloužených zárukách. Různé obchody nabízejí různé typy rozšířených záruk a záruky se liší podle typu produktu. Nejlepší druh prodloužených záruk plně pokryje veškeré náklady na opravu nebo náklady na výměnu fotoaparátu bez ohledu na příčinu problému. Například některé rozšířené záruky nepokrývají váš digitální fotoaparát, pokud jej upustíte; ostatní budou. Protože digitální fotoaparát ukládá svá obrazová data na paměťovou kartu, můžete téměř jistě obnovit své fotografie, i když se fotoaparát rozbije. Naproti tomu u notebooku není snadné získat data, pokud se notebook porouchá. Pokud vám jednoduše dělá starosti získávání vašich dat, možná má prodloužená záruka menší smysl u digitálního fotoaparátu než u přenosného počítače.

Záruka výrobce

Zajistěte, aby prodloužená záruka pokrývala problémy nad rámec standardní záruky výrobce. Byli byste překvapeni, jak často si lidé kupují prodlouženou záruku, která přesně odpovídá tomu, co již výrobce slibuje zdarma. Nezapomeňte si přečíst podrobný popis jakékoli smlouvy o prodloužené záruce a ujistěte se, že to víte přesně co zakrývá a nepokrývá. Nespoléhejte na to, že prodejce vysvětlí funkce a pravidla prodloužené záruky ve srovnání se zárukou výrobce. Přesvědčit výrobce, aby dodržoval záruku, může být někdy oříšek. Možná budete muset kameru zaslat poštou výrobci na své náklady a poté počkat, zda společnost pokryje náklady na opravu. Záruka výrobce se obvykle vztahuje pouze na vady, nikoli na problém s fotoaparátem, který jste způsobili. Díky mnoha prodlouženým zárukám jednoduše vezmete fotoaparát do obchodu, kde jste jej zakoupili. Obchod se pak postará o všechny opravy nebo vám jej pošle na jiné místo opravy. Takové opravy však mohou být zdlouhavé a přinutit obchod dodržovat prodlouženou záruku může být někdy oříšek, zvláště pokud s obchodem nesouhlasíte ohledně typů položek, na které se prodloužená záruka vztahuje.

Matematika

Rozšířená záruka je v zásadě pojistkou. Když o tom uvažujete jako o pojištění, pomůže vám provést výpočet nákladů na záruku oproti hodnotě fotoaparátu. Pokud stojí prodloužená záruka 100 USD na kameru 250 USD, je to 40% nákladů na fotoaparát, což může být na kameru 250 USD trochu vysoké. Pokud však prodloužená záruka stojí 175 USD na kameru 900 USD, je to asi 20% nákladů na fotoaparát, což se zdá mnohem rozumnější. Pomáhá také přemýšlet o nákladech prodloužené záruky na dobu, po kterou bude účinná. Například utratit 200 $ za dvouletou prodlouženou záruku je 100 $ za rok, což je velmi odlišné od utrácení 240 $ za čtyřletou prodlouženou záruku za 60 $ za rok. Zeptejte se sami sebe: Bude vám lépe sloužit, když vezmete 200 $ za prodlouženou záruku, odložíte je a za pár let je zamíříte na nákup nového fotoaparátu? Nový fotoaparát vám poskytne výhodu nových funkcí a technologií. Pokud bude váš starý fotoaparát nutné vyměnit v rámci prodloužené záruky, výhody nových funkcí nezískáte.

Rozhodování

Abyste našli tisíce příběhů týkajících se prodloužených záruk, nemusíte provádět rozsáhlé vyhledávání na internetu. Většina z nás pravděpodobně zná někoho, komu prospěla prodloužená záruka. Měli byste si tedy při nákupu fotoaparátu zakoupit prodlouženou záruku? Bohužel je to jeden z případů, kdy jedna odpověď nevyhovuje všem situacím. Někteří lidé okamžitě řeknou „ne“. Někteří pokaždé řeknou „ano“. Pravděpodobně byste měli být v kategorii „možná“. Zamyslete se nad problémem, než dorazíte do pokladny, naučte se všechna pravidla týkající se této konkrétní prodloužené záruky a zjistěte, zda to z matematického hlediska dává smysl. Jakékoli rozhodnutí uděláte, pak bude přinejmenším informované. Pokud jde o rozhodování, zda si zakoupit prodlouženou záruku, tyto znalosti vám poskytnou velkou výhodu.