Skip to content

Na jakých specifikacích fotoaparátu záleží?

3 de Srpen de 2021
close up photographer hands adjusting settings on his camera in office 918318318 007af521082743cb8abacbf2c7ebb29a

Jedním ze způsobů, jak naplánovat silné a slabé stránky fotoaparátu, je důkladně si prostudovat seznam specifikací fotoaparátu, než s ním pořídíte.

Pochopení specifikací fotoaparátu

Několik běžných technických hodnot ovlivňuje ideální vzorce fotografování.

Efektivní PIxels

Počet efektivní pixely určuje rozlišení vaší kamery. (Megapixel se rovná milionu pixelů.) Fotoaparáty s více megapixely vytvářejí větší výtisky než ty s méně megapixely, za předpokladu, že expozice a zaostření jsou dobré. Pokud tedy váš fotoaparát nevytváří ostré, velké výtisky, zkontrolujte počet efektivních pixelů, které má. Kromě rozlišení statického obrazu byste měli vidět rozlišení poskytnuté pro možnosti záznamu videa v seznamu specifikací fotoaparátu. Přestože většina moderních digitálních fotoaparátů dokáže pořizovat video v rozlišení Full HD, může být užitečné vědět, jaké možnosti záznamu videa ve formátu HD nejsou u vašeho fotoaparátu k dispozici, takže můžete pořizovat video v nízkém rozlišení pro sdílení prostřednictvím sociálních médií.

Rozlišení LCD monitoru

The Rozlišení LCD monitoru označuje počet bodů nebo pixelů, které LCD obsahuje. Displeje LCD s více body budou produkovat mnohem ostřejší obrázky než ty s menším počtem bodů.

Oblast obrazu a poměr obrazu

Oblast obrázku a poměr obrazu podívejte se na měření fotografií, které fotoaparát vytvoří. Pokud jsou ve specifikacích fotoaparátu uvedeny oblasti obrazu s poměrem 4: 3 s rozlišením 4 000 x 3 000 pixelů, můžete pořizovat snímky s poměrem 4: 3 na 12 megapixelů. Nebo mohou specifikace fotoaparátu uvádět poměr 16: 9 při 8 megapixelech. Pokud zjistíte, že požadovanému poměru velikosti požadovaného obrázku nemůžete odpovídat, mohou vám specifikace říci, že taková kombinace není u tohoto fotoaparátu možná.

Charakteristika baterie

Seznam baterií ve specifikacích by vám měl říci, zda fotoaparát vyžaduje vlastní dobíjecí baterie nebo jednorázové baterie. Jedna další oblast specifikací týkající se baterie by vám měla poskytnout předpokládanou životnost baterie. Tento odhad životnosti baterie je pravděpodobně nejlepším scénářem a v reálných podmínkách pravděpodobně nebudete mít tolik energie z baterie. Obecně platí, že pokud odhadujete, že dostanete přibližně 75 až 90 procent předpokládané životnosti baterie ve specifikacích, budete v bezpečí. Používáte -li k prohlížení fotografií LCD nebo používáte -li blesk hodně, zůstaňte na dolním konci odhadu, protože tyto dvě akce spotřebovávají hodně energie z baterie. Maximální výdrž baterie se postupem času pouze sníží, protože nabíjecí baterie pomalu stárnou a ztrácí schopnost udržet maximální výkon.

Zvětšení

Objektiv se zoomem je také klíčovou součástí specifikací. Fotoaparát s objektivem se 4násobným optickým zoomem pořizuje zoom, který je čtyřnásobkem minimálního nastavení objektivu. Digitální zoom je v podstatě zvětšení již pořízeného snímku, takže vás to nakonec bude stát určitou kvalitu obrazu. Dávejte pozor na optický zoom, nikoli na digitální.

Vzdálenost blesku

Seznam specifikací by měl obsahovat vzdálenost, na kterou může vaše vestavěná záblesková jednotka fungovat. Bude uvedena minimální a maximální vzdálenost. Pokud zůstanete v doporučeném rozsahu pro váš blesk, mělo by to dobře fungovat pro osvětlení scény. Pokud jste na okrajích doporučeného dosahu, blesk nebude fungovat tak dobře, jako kdybyste byli uprostřed rozsahu.