Skip to content

Na nákup bezportových notebooků je příliš brzy, říkají odborníci

21 de Květen de 2022
craob x 1 b174159cc81143539cac4f375a9731ef

Klíčové věci

  • Craob sdílel podrobnosti o nadcházejícím notebooku účtovaném jako první na světě bez jakýchkoli portů.
  • Technologové však tvrdí, že bezportový notebook není s ohledem na současný stav technologií proveditelný.
  • Pokrok v bezdrátových technologiích by mohl v budoucnu učinit takové notebooky realitou.
Na ultratenkém notebooku, který je zbaven všech portů, se sbíhají sliny na internetu, ale hardwaroví experti si myslí, že to zatím není možné, vzhledem k současnému stavu technologií. Díky svému bezportovému designu Craob X tvrdí, že je pouze 7 mm tlustý a váží pouhých 1,9 libry. Abychom to uvedli do kontextu, nejtenčí notebooky, Acer Swift 7 a Samsung Galaxy Chromebook, mají tloušťku asi 9,9 mm. Dokonce i iPhone 13 s tloušťkou 7,65 mm je objemnější než Craob X. Hardwaroví experti si však nemyslí, že by tak tenký notebook jako Craob X byl funkční. „Nemyslím si, že je možné vyrobit tak tenký notebook bez technologie výměny baterie,“ řekl Lifewire e-mailem Alex Lennon, zakladatel Dynamic Devices. „Také velmi pochybuji, že by byl dostatečně robustní, aby vydržel déle než půl hodiny. Aby notebook fungoval jako ‚lap…top‘, potřebujete určitou hmotnost.“

Vznešené cíle

Absurdně tenký notebook od neslýchané Craob Inc má 13,3palcový 4K displej prakticky bez rámečků. Obrázky naznačují, že má dírkovou kameru, ačkoli společnost nesdílela žádné podrobnosti o jejím rozlišení. Chybí také zásadní detaily o jeho baterii, i když je velmi zřejmé, že by jí v tak hustě nabitém šasi nebylo mnoho. Jostling for room je procesor Intel Core i7-1280P 12. generace, až 32 GB DDR5 RAM, 2TB PCIe 4 SSD pro úložiště a Wi-Fi 6E.

Bezdrátové notebooky Craob X s bezdrátovými nabíječkami vedle nich

Další pozoruhodnou vlastností bezportového notebooku je, že používá bezdrátovou nabíječku, která se magneticky připevňuje k zadní straně displeje. Společnost tvrdí, že nabíječka se zdvojnásobuje jako rozbočovač portů a obsahuje řadu portů, jako je USB-A, USB-C, Thunderbolt, slot pro kartu SD a konektor pro sluchátka. Lennon si myslí, že to nedává smysl. „Pro [a laptop] Chcete-li být bezportový a k jakémukoli použití, potřebujete nějaký druh rádiové technologie pro přesun dat do periferií. To spotřebovává energii, není tak rychlé jako dráty a vzhledem k tomu, že nevidím baterii [in the Craob X]zdá se být docela hloupé zvyšovat základní energetické potřeby.“ Dodal, že i když předpokládáme, že notebook má baterii, bezdrátová nabíječka/rozbočovač portů se nezdá být dostačující k tomu, aby poskytoval dostatek proudu k nabíjení nebo dokonce poskytoval dostatečnou šířku pásma. pro podporu všech připojených periferií.

Portless je Bunkum

Eric Brinkman, produktový ředitel společnosti Cobalt, řekl Lifewire e-mailem, že výrobci notebooků vždy chtějí vyvážit přenosnost, výkon a užitečnost. „Odstranění portů je pro výrobce notebooků tradičně způsob, jak je učinit tenčími a lehčími; odstranění portů však přináší několik problémů, jako je zmenšení prostoru pro baterie a ztráta portů pro připojení periferií, což vyžaduje, aby majitelé notebooků nosili různé konektory a dongle,“ řekl Brinkman. Dále dodal, že bezdrátové nabíjení, které je pomalé a neefektivní, funguje pro telefony a zařízení, která lze nechat nabíjet přes noc, ale nezdá se, že by to bylo možné pro zařízení, jako jsou notebooky, které je třeba neustále používat.

Bezdrátová nabíječka Craob X a rozbočovač portu

To je něco, co Wallace Santos, generální ředitel výrobce počítačů Maingear, až příliš dobře zná. S odkazem na příklad svého ultratenkého notebooku Element Lite Santos sdílel, že pokroky v konektivitě, zejména USB Type-C, přinesly podstatně rychlejší nabíjení a přenosové rychlosti, ale bezdrátové připojení je úplně jiná míčová hra. „Přesun těchto portů na bezdrátové řešení se současnou technologií by se vrátil k pomalejšímu nabíjení a přenosovým rychlostem a zvýšil by se latence s připojenými zařízeními,“ řekl. Brinkman doufá, že jak se technologický ekosystém kolem zařízení vyvíjí, aby chrlil výkonnější bezdrátové technologie, jako je proprietární bezdrátová technologie Logitech Lightspeed, porty mohou být časem méně relevantní. „Ačkoli budoucnost je nepochybně bezdrátová, nemyslím si, že tato technologie je ještě úplně tam,“ dodal Santos. „Bezdrátová řešení musí být stejně dobrá nebo lepší než současné technologie, aby ospravedlnila odstranění osvědčené konektivity z notebooku.“