Skip to content

Naučte se rozpoznávat kolidující barvy používané v grafickém designu

10 de Září de 2021
Color Wheel 154455886 56a7b9945f9b58b7d0ed3fc7

Kontrastní barvy nebo doplňkové barvy jsou na barevném kolečku naproti sobě. Použití barev, které se střetávají, není špatná kombinace v tiskovém designu. Jedná se o dvojice s vysokým kontrastem a vysokou viditelností, které vyžadují pozornost, ať se objeví kdekoli. V teorii barev jsou kontrastní barvy na barevném kolečku přesně opačné. Návrháři používají pojmy komplementární a střetávají se volněji než ve smyslu přísné teorie barev. Barvy v malém rozsahu na opačné straně barevného kolečka – obvykle barva na každé straně barvy přímo opačné – jsou také považovány za protiklady, nejen za konkrétní barevný pár. Stříhající se barvy mohou v designu spolupracovat v závislosti na množství barvy a na tom, jak blízko se na stránce nebo obrazovce zobrazují. Může se zdát, že designy s příliš velkým střetáváním barev příliš blízko sebe vibrují a přemáhají diváka.

Kontrast: Jeden z principů designu

Kontrast je jedním ze základních principů designu, protože má tendenci přitahovat pozornost k důležitému prvku webové stránky nebo tiskového designu a vytvářet tak střed pozornosti. Kontrast neznamená jen kontrastní barvy; existuje v šířkách čar, texturách, intenzitě barev, tvarech, velikostech písem a dalších prvcích.

Které barvy se střetávají?

Běžné barevné kombinace, které používají dvě nebo tři kontrastní barvy, jsou komplementární, rozděleně komplementární, triadické a analogické barevné schémata.

  • Komplementární: Dvoubarevná doplňková kombinace obvykle používá dvě vysoce kontrastní nebo střetávající se barvy, které jsou na barevném kolečku protilehlé. Mezi příklady doplňkových barev patří červená se zelenou, modrá se žlutou a oranžová s fialovou. Doplňkové barvy jsou vysoký kontrast a vysoká energie.
  • Split-komplementární: Rozdělené komplementární barevné schéma používá dvě barvy, které jsou blízko sousedů, a jednu, která je proti těm dvěma, jako je červená, oranžová a světle modrá.
  • Trojice: Triádové schéma používá tři barvy rovnoměrně rozmístěné na barevném kolečku, například fialovou, limetkově zelenou a oranžovou.
  • Analogický: Analogické schéma používá tři sousední barvy na kole. Jedním z nich je obvykle primární barva (červená, žlutá nebo modrá). Tento styl má mnohem menší kontrast než ostatní, protože barvy, které používá, jsou tak blízko sebe.

Použití některého z těchto barevných schémat upoutá pozornost, pokud je používáte správně. Nemusíte je používat v plné barevné síle. Použití světlejšího nebo tmavšího odstínu barvy nebo méně syté verze může fungovat lépe, ale barvy stále dodávají kontrast.

Důležitost barevného kontrastu

Barva je jedním ze základních prvků mnoha designů. Udržuje divákův zájem, přitahuje oko a nechává vyniknout prvky. Vyhněte se některým barevným kombinacím, kde je zahrnut text. Těžké čtení něčeho na tištěném díle nebo webové stránce je v rozporu s tím, čeho se snažíte dosáhnout.