Skip to content

Naučte se základy kontrastních barev na barevném kolečku

8 de Srpen de 2021
Colorwheel 58d0206f3df78c3c4f45653b

Dvě barvy z různých segmentů barevného kolečka jsou kontrastní barvy (také známé jako doplňkové nebo střetávající se barvy). Například červená je z teplé poloviny barevného kolečka a modrá je ze studené poloviny. Jsou to kontrastní barvy. Ve vědě a teorii barev existují přesné definice kontrastních a komplementárních barev a jejich vzhled na barevném kolečku. V grafickém designu a některých dalších oborech používáme volnější interpretaci. Barvy nemusí být přímými protiklady nebo mít stanovenou míru oddělení, aby byly považovány za kontrastní nebo doplňkové. V designu jde spíše o vnímání a cítění.

Můžete také vidět tyto opačné barvy označované jako doplňkové barvy, což obecně označuje každou z dvojice barev, které jsou přímo nebo téměř přímo proti sobě na barevném kolečku, například fialové a žluté. Červené a zelené jsou kontrastní barvy. Čím více přechodových barev odděluje dvě barvy, tím větší je kontrast. Například purpurová a oranžová nemají tak vysoký kontrast jako dvojice purpurové a žluté nebo purpurové a zelené. Říká se, že barvy, které jsou přímo proti sobě střet – ačkoli tento střet nebo vysoký kontrast nemusí být nutně špatná věc. Některé z těchto vysoce kontrastních, komplementárních, střetávajících se barev jsou docela příjemné.

Použití kontrastních barev

Běžné barevné kombinace, které používají dvě, tři nebo čtyři kontrastní barvy, jsou popsány jako komplementární, dvojitě komplementární, trojice a rozděleně komplementární barevná schémata. Každá aditivní primární barva (RGB) se krásně spáruje s doplňkovou subtraktivní (CMY) barvou a vytvoří dvojice kontrastních barev. Změňte odstíny dalších doplňkových barev s menším kontrastem.

  • Červené (aditivní) a aqua/azurová (subtraktivní)
  • Zelená (aditivní) a fuchsie/purpurová (subtraktivní)
  • Modrý (aditivní) a žlutý (subtraktivní)

V 12barevném barevném kolečku RGB. červená, zelená a modrá jsou tři základní barvy. Sekundárními barvami jsou tři subtraktivní barvy azurová, purpurová a žlutá. Šest terciárních barev (kombinace primární barvy s nejbližší sekundární barvou) je oranžová, chartreuse, jarní zelená, azurová, fialová a růžová.