Skip to content

Nejjednodušší způsob připojení reproduktorů kabelem reproduktoru

11 de Červenec de 2021
GettyImages 606681526 b1da890f7f964bc48e8dc96306ba2c12

Co je třeba vědět

  • Svorky a vodiče reproduktorů jsou obvykle barevně odlišeny, aby vám pomohly sladit věci: červená pro pozitivní (+), černá pro negativní (-).
  • Některé vodiče reproduktorů jsou místo toho označeny pruhy, přerušovanými čarami nebo symboly.

Tento článek vysvětluje, jak spojit terminály a kabeláž pro správné připojení zesilovačů a přijímačů. 1:30

Jak připojit reproduktorové vodiče k přijímači nebo zesilovači

Koncovky reproduktorů

Většina stereofonních přijímačů, zesilovačů a standardních reproduktorů (tj. Těch, které jsou schopné přijímat signály prostřednictvím připojení vodičů reproduktorů) mají na zadní straně svorky pro připojení vodičů reproduktorů. Tyto svorky jsou typu s pružinovou svorkou nebo s vázacím sloupkem. Tyto svorky jsou také téměř vždy barevně odlišeny pro snadnou identifikaci: Kladný pól (+) je obvykle červený, zatímco záporný pól (-) je obvykle černý. Uvědomte si, že některé reproduktory jsou schopné dvouvodičového připojení, což znamená, že červené a černé svorky jsou dodávány v párech pro celkem čtyři připojení.

Drát reproduktoru

Kabel základního reproduktoru – nikoli RCA nebo optický / TOSLINK – má na každém konci pouze dvě části, kladnou (+) a zápornou (-). Jednoduché, ale stále existuje 50-50 šance, že se tato spojení pokazí, pokud nejste opatrní. Je zřejmé, že se tomu nejlépe vyhnout, protože výměna pozitivních a negativních signálů může vážně ovlivnit výkon systému. Před zapnutím a testováním reproduktorů se vyplatí zkontrolovat, zda jsou tyto vodiče správně připojeny. Zatímco terminály na zadní straně stereofonního zařízení mají tendenci být snadno identifikovatelné, to samé nelze říci o vodičích reproduktorů. Často může dojít k záměně, protože označení není vždy zřejmé. Pokud drát reproduktoru nemá dvoubarevné barevné schéma, hledejte podél jedné ze stran jeden pruh nebo přerušované čáry (obvykle označují pozitivní konec). Pokud má váš vodič světlou izolaci, může být tento pruh nebo pomlčka tmavý. Pokud je izolace tmavé barvy, pruh nebo pomlčka jsou pravděpodobně bílé. Pokud je vodič reproduktoru čistý nebo průsvitný, zkontrolujte vytištěné značky. Měli byste vidět buď (+) nebo (-) symboly (a někdy i text), které označují polaritu. Pokud je toto označení obtížně čitelné nebo identifikovatelné, použijte pásku k označení konců poté, co zjistíte, který z nich je pro rychlejší identifikaci později. Pokud si nejste jisti a potřebujete provést dvojitou kontrolu (zejména pokud máte hromadu kabelů), můžete rychle otestovat připojení kabelu reproduktoru pomocí základní baterie AA nebo AAA.

Typy konektorů

Dráty reproduktorů se nejčastěji nacházejí jako holé, což znamená, že k odhalení pramenů na koncích použijete odizolovací drát. Je dobré pevně zkroutit holé lanka tak, aby zůstaly pohromadě jako čistý jediný zkroucený drát, bez ohledu na to, zda vaše zařízení používá pružinové spony nebo vázací sloupky. Můžete také najít drát reproduktoru s vlastními konektory, které usnadňují připojení a pomáhají rychle identifikovat polaritu, pokud jsou barevně odlišeny. Kromě toho si můžete nainstalovat vlastní konektory, pokud neradi tápete po holých vodičích. Lze je zakoupit samostatně pro upgrade špiček kabelů reproduktorů. Pinové konektory se používají pouze s pružinovými svorkami. Tyto kolíky jsou pevné a snadno se zasouvají. Banánové konektory a rýčové konektory se používají pouze s vázacími sloupky. Banánková zástrčka se zasune přímo do otvoru konektoru, zatímco rýčový konektor zůstane zajištěný na svém místě, jakmile sloupek utáhnete.

Připojení přijímačů nebo zesilovačů

Dráty musí být správně připojeny oba přijímač nebo zesilovač a reproduktory. Kladný pól reproduktoru (červený) na přijímači nebo zesilovači musí být připojen ke kladnému pólu na reproduktorech a totéž platí pro záporné póly na všech zařízeních. Technicky na barvě nebo označení vodičů nezáleží, pokud se všechny terminály shodují. Obvykle je však nejlepší sledovat ukazatele, aby se zabránilo možnému nejasnosti později. Po správném provedení se o reproduktorech říká, že jsou „ve fázi“, což znamená, že oba reproduktory fungují stejným způsobem. Pokud jedno z těchto spojení skončí obráceně (tj. Pozitivní na negativní místo na pozitivní na pozitivní), pak jsou reproduktory považovány za „mimo fázi“. Tato situace může způsobit vážné problémy s kvalitou zvuku. Nemusí poškodit žádné komponenty, ale s největší pravděpodobností uslyšíte rozdíl ve výstupu. Příklady:

  • Velmi tenké, znějící basy, špatný výkon subwooferu nebo obojí
  • Žádný rozeznatelný středový obraz
  • Obecný pocit, že systém prostě nezní dobře

Jiné problémy mohou samozřejmě způsobovat podobné problémy se zvukem, ale nesprávná fáze reproduktoru je jednou z nejčastějších chyb při nastavování stereofonního systému. To lze snadno přehlédnout, zvláště pokud máte co do činění se souborem audio a video kabelů. Udělejte si čas a ujistěte se, že jsou všichni reproduktory ve fázi: pozitivní-k-pozitivní (červená-červená) a negativní-k-negativní (černá-černá).