Skip to content

Nejlepší 4 nejlepší bezplatné CAD programy pro rok 2021

8 de Říjen de 2021
man and town of handwriting 174714381 598093e668e1a20011bd8e13 49bc8ddc307e4e11b3003aa2b86416d7

Každý rád dostane něco zadarmo, ale pokud to něco nedělá, co má … je to stále předražené. Na druhou stranu, pokud je to zdarma a je to právě to, co hledáte, je to jako najít peníze na ulici. Pokud hledáte základní softwarové balíčky CAD a nepotřebujete vysoce technické funkce, pravděpodobně najdete vše, co potřebujete, a možná ještě více, v jednom z těchto čtyř kvalitních balíčků, které si můžete zdarma stáhnout.

Studentská verze aplikace AutoCAD

Co se nám líbí

 • Součást rodiny modelovacích aplikací Autodesk.
 • AutoCAD je průmyslovým standardem.

Co se nám nelíbí

 • Vodoznak na edicích bezplatného softwaru.
 • Plně vybavené a složitější než jiné programy, které nejsou vhodné pro nováčky.

AutoCAD, nejsilnější hráč v oboru CAD, nabízí studentům a učitelům bezplatnou, plně funkční verzi ke stažení. Jediným omezením softwaru je vodoznak na všech generovaných grafech, který označuje, že soubor byl vytvořen s neprofesionální verzí. Autodesk nejenže nabízí základní balíček AutoCAD zdarma, ale také nabízí bezplatné zkušební licence pro téměř celou sadu vertikálních balíků AEC, jako je sada nástrojů Civil 3D a AutoCAD Architecture a AutoCAD Electrical. Pokud se chcete naučit CAD nebo jen dělat nějaké osobní designové práce, je to naprosto správná cesta.

Trimble SketchUp

Co se nám líbí

 • Přehledná mřížka funkcí porovnávající placené a bezplatné funkce.
 • Možnosti pro domácí fandy pro profesionály z oboru.

Co se nám nelíbí

 • Cenový model není skvělý.
 • Bezplatná funkce je dostupná pouze na webu a mnoho důležitých funkcí je narušeno.

SketchUp byl původně vyvinut společností Google a byl jedním z největších bezplatných balíků CAD, které kdy byly uvedeny na trh. V roce 2012 prodal Google produkt společnosti Trimble. Trimble to vylepšil a dále vyvinul a nyní nabízí spoustu souvisejících produktů. Jeho bezplatná webová verze SketchUp má spoustu energie, ale pokud potřebujete další funkce, můžete si koupit SketchUp Pro-a zaplatit tučnou cenu. Rozhraní usnadňuje získat základní informace o rychlosti. I když jste nikdy předtím neprováděli žádnou CAD práci nebo 3D modelování, můžete během několika minut shromáždit opravdu pěkné prezentace. Samozřejmě, pokud hledáte vystavit podrobné návrhy s přesným určováním velikosti a tolerancí, budete muset strávit nějaký čas učením se vstupů a výstupů programu. Web SketchUp nabízí opravdu působivou škálu možností videa a školení, které vám pomohou na cestě. Společnost již nevyvíjí Sketchup Make, svůj bezplatný software pro stolní počítače, ale můžete si jej stáhnout z archivů Trimble.

FreeCAD

Co se nám líbí

 • Dobře podporovaná open source platforma.
 • Ideální pro strojírenství.
 • Dobře optimalizované pro práci ve 3D.

Co se nám nelíbí

 • Neohrabaný na práci.
 • 2D funkce nejsou skvělé.

FreeCAD je seriózní nabídka s otevřeným zdrojovým kódem, která podporuje parametrické 3D modelování, což znamená, že můžete svůj návrh upravit tak, že se vrátíte do historie modelu a změníte jeho parametry. Cílovým trhem jsou většinou mechaničtí inženýři a design produktů, ale má spoustu funkcí a výkonu, které by kdokoli považoval za atraktivní. Jako mnoho open-source produktů má věrnou základnu vývojářů a může konkurovat některým komerčním těžkým hitterům díky své schopnosti vytvářet skutečná 3D tělesa, podpoře sítí, 2D kreslení a spoustě dalších funkcí. Navíc je přizpůsobitelný a je k dispozici na více platformách, včetně Windows, Mac a několika distribucí Linuxu, jako je Ubuntu a Fedora.

LibreCAD

Co se nám líbí

 • Zdarma a open-source.
 • Vyniká ve 2D práci.

Co se nám nelíbí

 • Není tak silný pro práci ve 3D.
 • Web se zaměřuje na věci, které jsou důležité pro vývojáře aplikací, ne pro uživatele CAD.

Další nabídka Open Source, LibreCAD, je vysoce kvalitní 2D-CAD modelovací platforma. LibreCAD vyrostl z QCADu a stejně jako FreeCAD má velké a loajální následovníky návrhářů a zákazníků. Obsahuje spoustu výkonných funkcí, které zahrnují přichytávání k mřížce pro kreslení, vrstvy a měření. Jeho uživatelské rozhraní a koncepce jsou podobné jako v AutoCADu, takže pokud máte s tímto nástrojem zkušenosti, mělo by být snadné se s ním seznámit.