Skip to content

Než začnete s úpravami videa

17 de Červen de 2021
GettyImages 565026615 57ab88aa3df78cf459c81ac11 5b3897bb46e0fb003e2dafd9

Střih videa nemusí být obtížný nebo komplikovaný, vyžaduje však správné vybavení. Začněte správným způsobem s tímto průvodcem pro začátečníky.

Počítač pro úpravy videa

Úpravy videa nevyžadují drahý počítač, zejména pokud jste začátečník. Budete potřebovat slušný monitor a grafickou kartu, které jsou nainstalovány na většině nových počítačů. Pokud máte starší počítač, zkontrolujte jej podle specifikací softwaru pro střih videa a ujistěte se, že bude fungovat pro střih videa. Mnoho starších počítačů bohužel jednoduše není dost rychlých na úpravu videa a budete muset upgradovat celý svůj systém. Když si vyberete nový počítač pro střih videa, pořiďte si počítač s velkým pevným diskem nebo kapacitou paměti. Vyberte si takový, který má nezbytné konektory pro videokameru a externí pevný disk, pokud je máte. Pokud se rozhodnete později přidat paměť, vyberte také počítač, který lze upgradovat. Pokud ještě nemáte preference, počítač Mac se obvykle považuje za snadnější pro začátečníky, zatímco PC je upřednostňován pro středně pokročilé a profesionální úpravy, ale každá platforma je pro začátečníky v pořádku.

Software pro střih videa

Výběr softwaru pro střih videa může být skličující. Existuje mnoho typů softwaru pro střih videa, vše za různé ceny a nabízející různé funkce. Pokud s editací videa začínáte, začněte s bezplatným softwarem pro úpravu videa pro PC nebo Mac. Video rozhraní bývají komplikovaná, ale s trochou času na pokusy a chyby u jakékoli z těchto aplikací budete brzy upravovat své vlastní záběry. Udělejte si čas na procvičení výukového programu pro váš vybraný software.

  • Editor videa VideoPad je bezplatné stažení pro Windows XP, Vista a Windows 7, 8 a 10. Je k dispozici také pro mobilní zařízení Mac OS X, iOS a Android. Pomocí tohoto softwaru můžete upravit svůj film a přidat hudební stopu.
  • Editor videa VSDC je bezplatné stažení pro Windows Vista, 7, 8 a 10. K dispozici je také placená verze, pokud se vám líbí to, co vidíte. Možnosti exportu filmu zahrnují formáty pro PC, iPhone, web a DVD.
  • Shotcut je bezplatný multiplatformní software s otevřeným zdrojovým kódem pro systémy Linux, Windows a Mac OS X. Zkratka exportuje video v mnoha formátech včetně souborů MP4 a statických obrázků ve formátech JPG a PNG
  • iMovie Dodává se na všech nových počítačích Mac a doprovodné aplikace lze stáhnout na mobilní zařízení iOS. iMovie není tak uživatelsky přívětivý jako většina softwaru pro Mac, ale je plně vybavený a zdarma. Bezproblémově integruje video, statické fotografie a hudbu a můžete pracovat na svém počítači a mobilních zařízeních.

Příslušenství pro střih videa

Před zahájením videoprojektu se ujistěte, že je v počítači dostatek místa pro uložení všech potřebných záznamů. Například jedna hodina videa 1080i, jaké získáte z videokamery mini-DV, zabírá téměř 42 GB úložiště souborů. Pokud interní pevný disk nebo flash paměť vašeho počítače nedokáže uložit všechny záběry, řešením je nákup externí jednotky. K připojení počítače, externího pevného disku a fotoaparátu potřebujete několik kabelů, obvykle Firewire nebo USB. Různé počítače a fotoaparáty přijímají různé konektory, proto si před nákupem zkontrolujte své příručky.

Připravte záznam pro úpravy videa

Než začnete s úpravami, potřebujete videozáznamy, se kterými můžete pracovat. Většina programů přijímá pro editaci videa různé formáty, pokud jsou digitální z videokamer nebo chytrých telefonů. Pokud natáčíte video na libovolném digitálním zařízení, je snadné importovat záznam do vašeho softwaru. Chcete-li upravit analogové video, například obsah na kazetě VHS, musíte jej před importem pro úpravy videa nechat převést do digitálního formátu.

Tipy pro úpravy videa

Bez ohledu na to, jaký program pro střih videa používáte, existuje několik tipů a triků, které vaši střih videa zlepší. Mít správný počítač, software a příslušenství je zásadní, ale skvělá editace videa nakonec vychází z praxe a trpělivosti.

  • Natočte více záběrů, než si myslíte, že budete potřebovat. Zahrňte záběry, které vylepšují příběh nebo nastavují scénu. Můžete jej použít pro plynulé přechody ve filmu.
  • Pokud nepoužíváte ruční efekt, použijte stativ, což může být pro vaše publikum závratné.
  • Omezte doprovodnou hudbu na instrumentálky. Texty mohou odvádět pozornost od samotného filmu.
  • Nepoužívejte každý videoefekt ve vašem softwaru ve stejném filmu. Někdy je méně více.
  • Střední záběry a záběry zblízka jsou lepší než záběry široké pro udržení zájmu diváka.
  • Po prvním kole úprav si udělejte pauzu. Nové oči mohou odhalit něco, co znecitlivěné oči neviděly.