Skip to content

O Persistence of Vision and Animation

5 de Srpen de 2021
GettyImages 722303199 c4607777837d4f1989145471c6cea7a4

Buďme všichni upřímní, animace funguje jako kouzlo. Jste kouzelník stránky. Jak ale animace funguje? Pojďme si to rozebrat do detailů, abychom pochopili, z jaké černé magie čerpáme. Převládající myšlenkou po dlouhou dobu byla vytrvalost vidění, protože animace fungovala. I když je to částečně pravda, nyní chápeme, že ve hře je více než jen pouhé přetrvávání vize. Jaká je ale trvalost vidění?

Persistence of Vision

Perzistence vidění je skutečnost, že se zdá, že vaše oči uchovávají obraz na zlomek sekundy poté, co obraz zmizel z vašeho pohledu. Je to něco jako když se za slunečného dne podíváte z okna a pevně zavřete oči, stále můžete vidět základní tvary toho, na co jste se dívali. Není to ten samý přesný princip, protože to má co do činění s více světlem a vašimi sítnicemi, které se přizpůsobují tmě, ale je to stejný nápad. Pamatujete si ty staré hračky pro ptáky a klece? Jako ten, který mu matka Johnnyho Deppa ukazuje v Sleepy Hollow. Říká se jim thaumatropes. Nebojte se, že to nebude u závěrečné zkoušky, ty fungují na principu vytrvalosti vidění. Vaše oko si zachovává, že po přepnutí obrázků je tam pták i klec, což způsobuje iluzi, že pták je uvnitř klece, když ve skutečnosti jsou to dva samostatné obrázky.

Animace spojuje sérii obrázků dohromady

Nyní v animaci máme sérii obrázků, které se spojí a vytvoří pohyb. Po dlouhou dobu lidé předpokládali, že to bylo kvůli přetrvávání vidění, že naše mysl si udrží rámeček na zlomek sekundy, když jsme jej smíchali s novým rámcem, abychom vytvořili pohyb. V dnešní době to však alespoň mezi naší komunitou animovaných nerdů není úplné vysvětlení. Takže víte, když jdete po ulici a mrkáte a jste jako; „Páni, kam se to všechno podělo ?!“ Ne? To je dobře, protože by to byla obrovská bolest a velmi děsivé. Naštěstí pro nás náš mozek všechna ta mrknutí ignoruje, takže každých několik sekund neustále nevidíme záblesk černé. Filmový projektor funguje velmi podobně jako lidské oko, má roletu, která blokuje obraz, zatímco se obraz mění. Tímto způsobem vidíme, jak film postupuje, pouze celé snímky a ne žádné divné poloviční snímky.

Mozek ignoruje prázdné rámečky

Čím to tedy je, že když sledujeme film, nevidíme všechny ty prázdné rámečky, jako bychom sledovali zábleskové světlo? Náš mozek je ignoruje, stejně jako ignoruje všechna naše mrknutí. Ale teď, když je vše digitální, proces stále zůstává stejný, děje se to mnohem rychleji. Namísto rolovací clony funguje tak, že obnovuje buď polovinu obrazovky najednou, prokládaný, nebo postupný odshora dolů. Všimli jste si někdy, když vidíte na YouTube klip někoho, kdo natáčí svou televizní obrazovku, vždy se po obrazovce pohybují podivné pruhy? To je obnovovací oblast obrazovky.

Co způsobuje, že se animace jeví jako plynulá a plynulá

Opět to jde takovou rychlostí, že to naše oko ignoruje. Takže kombinace vašeho mozku zachovávajícího zlomek sekundy z dřívější doby a ignorování černých nebo polovičních snímků je to, co způsobuje, že animace vypadá jako jeden plynulý plynulý pohyb. Můžete vidět, jak se vše začíná rozpadat, jakmile překonáme snímání 1 s a 2 s a začneme střílet za 4 s nebo 5 s, animace se začne rozpadat a stane se vrtulníkem a vrtulníkem, protože se dostává mimo sladkou skvrnu lidského oka. Existuje tedy stručná historie vytrvalosti vidění a toho, jak bláznivé je lidské oko, a také jak funguje animace. Opravdu, pokud to někomu musíte vysvětlit, stačí říct, že jste našli kozu, která se proměnila v čaroděje a udělila vám magické síly, je to mnohem rychlejší, než to všechno vysvětlovat.