Na barevném kolečku se barvy, které se nacházejí vedle sebe, nazývají sousední barvy. V grafickém designu jsou sousední barvy dobrou volbou pro použití společně, protože se navzájem harmonizují a dobře spolupracují. Například sousední barvy zelená, žlutozelená a žlutá se navzájem harmonizují. Stejně tak fialové a červenofialové a červené. Každá sousední barva má malý nádech ostatních barev. Zelená má v sobě žlutou a fialová nádech do červena. Malá barevná kolečka nezobrazují všechny mezilehlé barevné odstíny. Barevné kolečko, které je pro designéry příliš základní, zobrazuje jako sousední barvy žlutou a červenou, ale pokud kolo rozbalíte, uvidíte mezi nimi oranžové barvy.
Analogická barevná harmonie
Z několika typů barevných harmonií používá analogická harmonie tři až pět odstínů sousedních barev. Trojice červených, červenooranžových a oranžových je považována za analogickou harmonizující trojici sousedících barev. Analogickou harmonií je také výběr červené, červenooranžové, oranžové, žlutooranžové a žluté barvy. Analogické harmonie jsou vytvořeny z barev, které sedí vedle sebe na barevném kolečku.
Seznam harmonizujících barevných schémat
Harmonizující barevná schémata jsou jednoduchá, ale v grafických návrzích mohou udělat silný dojem. Existuje 12 základních tříbarevných harmonizujících barevných schémat:
- Červená, červenooranžová a oranžová
- Červenooranžová, oranžová a žlutooranžová
- Oranžová, žlutooranžová a žlutá
- Žlutooranžová, žlutá a žlutozelená
- Žlutá, žlutozelená a zelená
- Žlutozelená, zelená, modrozelená
- Zelená, modrozelená a modrá
- Modrozelená, modrá a fialová
- Modrá, modrofialová a fialová
- Modrofialová, fialová a červenofialová
- Fialová, červenofialová a červená
- Červenofialová, červená a červenooranžová
Barevné kolečko je prostě skákací nástroj. Tato jednoduchá barevná schémata vám pouze začnou s designem. Jakmile najdete harmonizující barevné schéma, které vyhovuje vašemu návrhu, budete trávit čas prohlížením grafů, které mohou obsahovat stovky inkoustových barev (pro tisk) nebo webových barev (pro webové stránky), abyste vybrali správný odstín nebo odstín základní barvy. barvu, kterou použijete ve svém návrhu. Důvěřujte svým designovým instinktům a vyberte si odstín, který se vám bude líbit. Vyhněte se však používání sousedních barev se stejnými úrovněmi jasu. Obvykle vytáčení intenzity jedné nebo více barev zpět funguje lépe v designu.
Když harmonie není cílem
Co když místo toho, aby všechny vaše barvy ladily, chcete, aby na čtenáře něco vyskočilo. Poté chcete na barevném kolečku vybrat barvu opačnou k jedné z vašich harmonizujících barev. Proti žluté barvě je modrá. Modrá se nazývá komplementární barva ke žluté. Termín komplementární znamená, že spolu dobře fungují, ale barevně si nejsou blízké. Ve skutečnosti nemají nic společného. Při společném použití poskytují pozoruhodný efekt, který však upoutá pozornost.