Skip to content

Odstraňování problémů Písek v objektivu fotoaparátu

9 de Srpen de 2021
pexels photo 736414 5aa5ffdbae9ab8003746c72e

Ochrana fotoaparátu před nepřízní počasí – zejména pískem – při fotografování na pláži je zásadní. Drobná zrnka písku mohou poškrábat objektiv, proniknout do pouzdra, zničit vnitřní elektroniku a ucpat tlačítka a číselníky. Zde je pár tipů a triků na čištění písku z fotoaparátu.

Použijte měkký kartáč

Malý, měkký kartáč je nejlepší nástroj pro odstraňování písku z objektivu fotoaparátu. Držte fotoaparát tak, aby objektiv směřoval k zemi. Kartáčujte čočku od středu směrem k okrajům. Poté jemně vykartáčujte krouživými pohyby kolem okrajů čočky, abyste uvolnili částečky písku. Použití jemného kartáčovacího pohybu je klíčem k zabránění poškrábání objektivu.

Čištění objektivu digitálního fotoaparátu doma

K čištění objektivu digitálního fotoaparátu použijte měkký kartáč a odstraňte volné částice.
Malý, měkký kartáč také funguje dobře k odstranění částic písku ze švů těla fotoaparátu, kolem tlačítek a kolem displeje LCD.

Jiné možnosti

Pokud nemáte kartáč k dispozici, dobře funguje i hadřík z mikrovlákna. Třetí možností je jemné foukání na oblasti, kde vidíte písek. K odfouknutí písku z jakékoli části fotoaparátu nepoužívejte konzervovaný vzduch. Síla je příliš silná a mohla by vniknout částice písku do těla fotoaparátu, pokud těsnění nejsou tak těsná, jak by měla být. Konzervovaný vzduch také mohl foukat částice přes čočku a poškrábat ji.

Nejlepší přístup: Prevence

Pokud to čtete, je pravděpodobně příliš pozdě na to, aby se do vašeho fotoaparátu nedostal písek – ale tyto strategie mohou pomoci, abyste už nikdy neměli problém.

Přineste tašku

Pokud se chystáte na pláž, vezměte si s sebou vždy brašnu nebo batoh na fotoaparát, abyste mohli svému fotoaparátu poskytnout maximální ochranu, dokud jej nebudete připraveni použít. Zvažte investici do vodotěsného sáčku, který ochrání kameru před postřikem a nechtěným postříkáním. Fotoaparát vyjměte z brašny pouze tehdy, když se chystáte pořídit fotografii.

Plast je váš přítel

Místo vodotěsného sáčku použijte k uložení fotoaparátu plastový sáček, který lze uzavřít, například Ziploc. Utěsnění brašny, kdykoli fotoaparát nepoužíváte, může znamenat dlouhou cestu k ochraně vašeho zařízení před pískem i vlhkostí. Ještě lépe: Umístěte plastový sáček do brašny na fotoaparát, abyste získali dvojnásobnou ochranu.

Taška na zip

Plastový sáček má tolik použití, když cestujete: můžete jej použít k uložení cestovní soupravy nebo k přenášení mokrých nebo znečištěných věcí, dokud je nebudete moci vyprat. Nenechávejte je mimo váš seznam!

Takové fyzické ochranné prostředky jsou ještě důležitější pro staré nebo levně vyrobené fotoaparáty se švy těla a těsněním knoflíků, které nejsou tak těsné, jak by měly být.

Udržujte kapalinu pryč

Vyhněte se uchovávání jiných zdrojů kapalin – například opalovacího krému, lahví s vodou, čisticích roztoků – ve stejném sáčku jako fotoaparát. Pokud musíte všechno nosit v jednom pytli, uzavřete každou položku do vlastního plastového sáčku.

Použijte stativ

Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, aby váš fotoaparát neskončil s pískem nebo v něm, je použití stativu během celého focení na pláži. Jen se ujistěte, že je stativ bezpečně vyvážený, aby váš fotoaparát nespadl do písku.

Video DSLR je nejlépe pořizovat pomocí stativu.

Video DSLR je nejlépe pořizovat pomocí stativu.

Pokud hledáte nové vybavení, zvažte vodotěsný fotoaparát pro fotografování na pláži nebo v prašném a špinavém prostředí. Obecně platí, že stejné funkce, které chrání fotoaparát před vodou, zabrání i vniknutí písku.