Skip to content

Odstraňování problémů s kartou microSD

6 de Červenec de 2021
GettyImages 171266014 5bcdef29c9e77c0051365aed

V počátcích digitálních fotoaparátů byly paměťové karty extrémně drahé a mnoho fotoaparátů mělo vnitřní paměťové oblasti pro ukládání fotografií. Rychlý posun vpřed o několik desítek let a paměťové karty jsou levné a snadno použitelné. To však neznamená, že nikdy nezklamou. Mohou se například vyskytnout problémy s kartou microSD. Naštěstí mnoho těchto problémů lze snadno vyřešit pomocí těchto jednoduchých tipů.

Vysvětlení paměťových karet

Nejprve však rychlé vysvětlení těchto drobných úložných zařízení. Na paměťové karty, které jsou obvykle o něco větší než poštovní známka, lze uložit stovky nebo tisíce fotografií. V důsledku toho může být jakýkoli problém s paměťovou kartou katastrofou … nikdo nechce přijít o všechny své fotografie. S fotoaparáty se dnes používá poměrně málo různých typů paměťových karet, ale nejoblíbenějším modelem paměťových karet je model Secure Digital, běžně nazývaný SD. V rámci modelu SD existují tři různé velikosti paměťových karet – největší, SD; karty střední velikosti, microSD a nejmenší karty, miniSD. U modelových karet SD existují také různé formáty, včetně formátu SDHC, který umožňuje rychlejší ukládání a přenos dat. Ačkoli většina digitálních fotoaparátů používá velikost paměťové karty SD, malé digitální fotoaparáty mohou příležitostně používat paměťové karty microSD. Fotoaparáty mobilních telefonů také obvykle používají karty microSD.

Opravte problémy s kartou microSD

Tyto tipy vám pomohou vyřešit problém s paměťovými kartami microSD a microSDHC.

  • Jedním z největších problémů, se kterými se u paměťové karty microSD setkáte, je její chybné umístění. Pokud jste někdo, kdo často hodí vaši paměťovou kartu do brašny s fotoaparátem nebo ji po dokončení strčí do kapsy, pravděpodobně tuto malou kartu v určitém okamžiku ztratíte. Mějte po ruce obal z tvrdého plastu nebo pouzdro a karty microSD vždy uchovávejte uvnitř, abyste je později snadno našli.
  • Pokud máte problém s tím, že paměťová karta microSD občas nezaznamenává některé vaše fotografie, nemusí to mít vůbec nic společného s paměťovou kartou. Místo toho se ujistěte, že máte dostatek energie z baterie. Pokud baterie během procesu kopírování fotografie vyčerpá veškerou energii, ztratíte ji.
  • Mít plně nabitou baterii je zvláště důležité při natáčení videa, protože zápisu videa z videa na kartu microSD trvá fotoaparátu déle než u statických snímků. Nízký stav baterie by mohl způsobit chybu zápisu na kartu microSD.
  • S malou kartou microSD ji často vložíte do pouzdra nebo adaptéru, abyste ji mohli použít se zařízením pro čtení karet, které je určeno pro větší karty typu SD. Ujistěte se, že jste kartu microSD vždy správně zasunuli do adaptéru. Pokud karta těsně nesedí, může se při vkládání adaptéru uvolnit, zaseknout se uvnitř zařízení a způsobit závažný problém.
  • Někdy při použití adaptérů microSD zjistíte, že ne všechny adaptéry jsou kompatibilní s každou kartou microSD. V takovém případě může váš počítač číst, že byl vložen adaptér, ale nemusí mít přístup k datům na kartě. Pokud k tomu dojde, kartu znovu nenaformátujte – i když vás počítač požádá o formátování – protože formátováním vymažete všechna data na kartě microSD. Vyzkoušejte jiný adaptér nebo zkontrolujte, zda jsou k dispozici aktualizované softwarové ovladače pro adaptér, který máte.
  • Mějte na paměti, že zařízení určená k použití karet microSD nemohou číst některé karty microSDHC. I když jsou karty microSDHC a microSD podobné tvarem a velikostí, novější formát microSDHC není vždy kompatibilní se zařízeními microSD. Také můžete zjistit, že stažením nejnovější verze firmwaru pro váš fotoaparát může výrobce přidat podporu pro microSDHC.
  • Pokud se zobrazí chybová zpráva, že nelze vytvořit adresář nebo soubor, budete pravděpodobně muset kartu microSD přeformátovat. Nejprve však zkopírujte všechny soubory do počítače. Poté přeformátujte zařízení na FAT32 … mějte na paměti, že přeformátováním karty vymažete všechna data na ní.
  • Pokud omylem odstraníte soubory fotografií z karty microSD, můžete je někdy obnovit pomocí služeb pro obnovu dat nebo softwaru pro obnovu dat. Nezapomeňte zkusit obnovit data co nejdříve po náhodném smazání, abyste měli co největší šanci na úspěch.