Ačkoli většina fotoaparátů nabízí interní paměť, většina z nich nemá dost na to, aby se jejich použití vyplatilo – proto se většina fotografů při ukládání fotografií spoléhá na paměťové karty. V minulosti bylo v digitálních fotoaparátech používáno nejméně šest různých typů paměťových karet. Většina nových fotoaparátů používá paměťové karty SD, ale paměťové karty CF (CompactFlash) se dodnes používají, zejména u fotoaparátů vyšší třídy. Obvykle jsou o něco větší než poštovní známka a mohou ukládat tisíce fotografií.
Malá historie CF karet
Standard CF byl původně vyvinut v roce 1995 a byl zaměřen spíše na trh profesionálních zobrazovacích produktů než na fotoaparáty na úrovni spotřebitele. Nejnovější specifikace CF je verze 6.0 a tyto karty CF mohou podporovat přenosové rychlosti až 167 MB za sekundu. Pokud se chcete dozvědět více o standardu CompactFlash, navštivte web sdružení CompactFlash, kde jsou představeny standardy a jsou oznamovány novinky.
Běžné problémy
Stejně jako u jiných médií mohou CF karty způsobovat problémy. Vzhledem k povaze fotografie to může být katastrofální, zejména pro profesionální fotografy. Pravidelné zálohování obrázků na jiný zdroj (váš počítač, externí pevný disk, cloud) je samozřejmě zásadní, ale existuje několik běžných problémů, u kterých můžete podniknout kroky k jejich odstranění: Tento proces vymaže všechna dříve uložená data uložené na kartě.
- Problémy s rozpoznáváním karet. Fotoaparát může mít problémy s rozpoznáváním velkokapacitních paměťových karet CF (obvykle alespoň 16 GB) nebo se čtením celého paměťového prostoru. Pokud k tomu dojde, může fotoaparát vyžadovat aktualizaci nebo aktualizaci firmwaru. Zkontrolujte, zda jsou k dispozici webové stránky výrobce fotoaparátu.
- Pomalý, závadný výkon. Pokud se zdá, že stahování vaší karty CF probíhá pomaleji a méně plynule, než očekáváte, je možné, že karta nemá podporu protokolu UDMA (Ultra Direct Memory Access). Starší karty CF používají protokoly PIO (programovaný vstup / výstup), které přenášejí data pomaleji než UDMA. Protože karty CF, které podporují UDMA, jsou dražší než karty PIO CF, můžete používat některé z obou typů karet. Oprava spočívá v upgradu na kartu UDMA.
- Porucha s možnou ztrátou fotografií. Nejprve zkuste číst kartu CF v jiném zařízení, abyste se ujistili, že problém je s kartou a ne s původním zařízením. Pokud paměťová karta CF stále nefunguje, možná budete potřebovat službu pro obnovu dat. Tyto služby najdete v obchodech s opravami fotoaparátů a počítačů nebo si můžete stáhnout software pro obnovu dat. Konkrétní doporučení softwaru pro obnovení získáte u výrobce karty CF.
- Nepodařilo se přečíst data. Při formátování paměťové karty CF pomocí počítače se ujistěte, že používáte souborový systém, který bude s fotoaparátem fungovat. Některé starší fotoaparáty neumí číst CF karty formátované jako FAT32 (File Allocation Table) nebo NTFS (New Technology File System). V takovém případě naformátujte kartu CF pomocí systému souborů FAT. Stejně tak některé fotoaparáty nemohou číst karty CF formátované jinými zařízeními bez ohledu na to, jaký systém souborů vyberete. Zkuste kartu CF naformátovat pomocí samotného fotoaparátu. Je to docela snadné: prostudujte si uživatelskou příručku k fotoaparátu nebo projděte nabídku nastavení fotoaparátu a najděte formát příkaz. Vyberte tento příkaz a poté klikněte na Ano na otázku, zda chcete formátovat paměťovou kartu.