Skip to content

Open Source Desktop Publishing

2 de Srpen de 2021
ScribusScreenshot 58b9a0c53df78c353c0b75de

Z nějakého důvodu většina vydavatelského světa nebere software s otevřeným zdrojovým kódem vážně. Existují výjimky: používá ji velké množství národních vlád, velkých korporací, gigantických poskytovatelů internetových služeb a webhostingových firem. Ale v desktop publishing? Je těžké najít dokonce i zmínku o open-source v tisku nebo online.

Software s otevřeným zdrojovým kódem: přehlížen a podceňován

Nedávný článek zde na Lifewire s názvem „Mix and Match Software“ byl toho příkladem-dokonce i na samém konci článku, kde byly uvedeny jak levné, tak i bezplatné softwarové možnosti, nejvýkonnější, profesionální a bezplatné nástroje pro úpravy fotografií, zpracování textu, rozvržení a generování PDF připravené pro tisk byly zcela vynechány. Proto píšu tento článek!

Výhoda pro malé rozpočty

Když jsem před dvěma lety zakládal vlastní malou vydavatelskou společnost, rozpočet byl otřesený v kombinaci s arašídy. Operační systém Linux jsem již používal mnoho let, včetně některých extrémně výkonných nástrojů pro úpravy fotografií s otevřeným zdrojovým kódem pro moji „skutečnou“ práci profesionálního fotografa. Netrvalo dlouho a našel jsem veškerý bezplatný software, který jsem potřeboval k napsání a vydání velké knihy, plné fotografií a výkresů CAD. Důkaz je samozřejmě v důkazech a tisku. Rychlý posun vpřed o 2 roky. Každý tiskový lis, který jsem kontaktoval, a to jak pro vázané galeje (krátký běh na 150 kopií Advance Review), tak pro závěrečný tisk (2 000 výtisků) uvádělo „Linux? Scribus? GIMP? O čem to proboha mluvíš, nikdy jsi o nich neslyšel.„Ale dva z těchto lisů (Bookmobile pro hraniční galeje a Friesens pro závěrečný tiskový běh) také uvedly, že jsou ochotné pracovat se začátečníky, a že je vlastně jedno, na jaké platformě byly připraveny soubory PDF připravené pro tisk, pokud prošli předletem.

Uskutečnění skoku

Tak jsem si řekl „proč ne?“ Tyto open-source nástroje pro úpravy fotografií a propagační materiály používám již roky. Zdálo se, že fungují dobře, a místní tiskárny nikdy neměly problém s soubory PDF, dokonce ani s CMYK při 2 400 dpi. První sezení žvýkání nehtů přišlo na čekání na svázané galeje. Výsledek? Žádné problémy, vaše knihy dorazí příští týden. Další sezení zahrnovalo trhání vlasů a žvýkání nehtů, protože jsem do tisku investoval asi 10 000 dolarů. Opět stejný výsledek, soubory PDF byly v pořádku. Předlet před open-source ukázal 100% OK a předlet z velkého tisku ukázal totéž, 100% OK. Kniha vypadá skvěle a už se dobře prodává. A moje malá nová vydavatelská společnost ušetřila tisíce dolarů na nákladech na software!

Nástroje, které jsem pro tento projekt použil

Bezplatné nástroje s otevřeným zdrojovým kódem, které jsem pro tuto knihu použil, pokryju ala-carte.

OS: Můj operační systém pro celý projekt knihy byl Ubuntu.

Úprava fotografie: GIMP (Gnu Image Manipulation Processor) je vyspělou technologií již mnoho let. Za 10 let používání tohoto softwaru jsem nikdy nenarazil na jedinou chybu. Je stejně výkonný jako Photoshop, přičemž od třetích stran je k dispozici tolik efektních doplňků (kromě toho, že pro GIMP jsou zdarma). Můj fotografický pracovní postup s GIMP pro knihu probíhal takto:

  • Fotografie RAW z Pentaxu k10d ve formátu .DNG, zpracování na nekomprimovaný TIFF pomocí doplňku GIMP UFRaw.
  • Převést režim na stupně šedi.
  • Upravte na plnou bílou a plnou černou.
  • Upravte křivku úrovně pro střední tóny.
  • Použijte uložený profil tisku pro maximální procento bílé a maximální černé. Upravte podle potřeby.

Většina operací se provádí kliknutím pravým tlačítkem myši místo položky nabídky nebo ukotvitelného panelu (ačkoli s těmito metodami můžete určitě dělat všechno). GIMP je k dispozici zdarma pro všechny operační systémy Windows, Mac a Linux.

Zpracování textu: Sada OpenOffice (nyní Apache OpenOffice) docela dobře konkuruje Microsoft Office. Stejně jako u Microsoft Office narazíte na nějaké problémy, pokud napíšete 300stránkovou knihu jako jeden soubor a pokusíte se ji importovat do skutečného programu pro rozvržení DTP. A pokud se pokusíte generovat soubory PDF připravené pro tisk pomocí libovolného textového procesoru-váš tiskový lis CSR se bude smát a řekne vám, abyste si koupili skutečný software DTP. Pomocí OpenOffice jsem napsal jednu kapitolu této knihy najednou, která byla poté importována do DTP. Na rozdíl od hluboce zmrzačeného balíčku Microsoft Works a platformy Microsoft Office, která je klíčová pro platformu, bude Open Office číst a importovat téměř jakýkoli vynalezený formát textového procesoru a exportovat vaši práci v jakémkoli formátu a také na jakékoli platformě. OpenOffice je k dispozici zdarma pro všechny operační systémy Windows, Mac a Linux.

Rozložení stránky (DTP): Toto je software, který mě ohromil. Strávil jsem roky v minulosti pomocí aplikace PageMaker i QuarkXPress. InDesign byl daleko mimo můj finanční dosah pro tuto novou společnost. Pak jsem našel Scribuse. Možná to není tak elegantní jako InDesign a některé jeho automatické funkce nejsou zahrnuty. Silné stránky Scribuse ale dalece převažují nad těmi několika potížemi. Barevné profily CMYK a ICC jsou bezproblémové-Scribus s nimi jedná automaticky, nemusíte nic převádět ani zpracovávat-PDF /X-3 byl implementován dříve, než QuarkXPress nebo InDesign dokonce tento formát zahrnoval bez zásuvného modulu. Skriptování maker je velmi snadné a mnoho příkladů skriptů je k dispozici online zdarma. A předletová kontrola Scribus pro generování PDF připravená pro tisk prostě funguje-veškeré žvýkání nehtů a tahání za vlasy byly k ničemu. Soubory byly dokonalé, aniž by se dotkly aplikace Acrobat Distiller! Vše ve staženém profilu lisu Distiller od tiskové společnosti je k dispozici ve Scribusu z jednoduché uživatelské nabídky exportu PDF. A to zde nemluvíme o samoobslužných marných lisech, to byla skutečná věc, s vysokými poplatky, kdyby se něco pokazilo. Scribus je k dispozici zdarma pro všechny operační systémy Windows, Mac a Linux.

Vektorová grafika: CAD pro knihu jsem původně spustil pomocí TurboCADu pro Windows, protože to bylo to, co jsem měl. Jaká katastrofa – bylo to velmi omezené ve formátech, které mohlo vydávat, a nakonec jsem musel tisknout do souborů PDF a poté je importovat do knihy. Asi v polovině psaní knihy jsem našel nějaké open-source nástroje a přešel na jejich používání. Inskscape pro vektorovou grafiku je vyspělý balíček, který fungoval dobře. Je k dispozici zdarma pro systémy Windows, Mac a Linux. Zatím se mi ale v open source nepodařilo najít dobrý 3D CAD program. Jeden z recenzentů naší nové knihy nás pochválil, jak odvážné bylo celý projekt realizovat v open source. S výsledky jsme ale nesmírně spokojeni a dokonce jsme do knižních titulků zahrnuli prohlášení o softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Důrazně doporučuji, aby každý, ať už příležitostný domácí uživatel nebo profesionál, alespoň vyzkoušel bezplatný open source software pro publikování na ploše. Všechno, co to stojí, je trochu vašeho času!