Skip to content

Oprava problémů se zaostřováním pomocí digitální zrcadlovky

5 de Červenec de 2021
Soft focus 56a0e2043df78cafdaa604e2

Při přechodu z bodu a fotografování fotoaparátů na digitální zrcadlovky je důležité se naučit, jak dosáhnout ostrého zaostření. Máte několik dalších možností pro nastavení zaostřovacího pole pro pokročilejší fotoaparát. Máte také možnost zaostřit automaticky nebo ručně. Těchto sedm tipů vám pomůže využít různé funkce digitální zrcadlovky k dosažení ostrého zaostření a správného ohniska.

Nepřibližujte se k předmětu příliš blízko

Jednou z nejčastějších příčin selhání automatického zaostřování digitální zrcadlovky je stát příliš blízko objektu. Tímto způsobem autofokus ztěžuje dosažení ostrého výsledku, pokud nepoužíváte makroobjektiv. U typického objektivu DSLR se musíte posunout dále od předmětu, jinak byste mohli skončit s rozmazaným obrazem.

Vyhněte se přímému světlu, které způsobuje oslnění

Teen usmívající se model kartáčování rukou přes vlasy

Silné odrazy mohou způsobit selhání automatického zaostřování DSLR nebo nesprávné přečtení objektu. Počkejte, až se odraz zmenší nebo změní polohu, takže odraz nebude tak výrazný. Nebo použijte deštník nebo difuzor, abyste snížili tvrdost světla, které zasahuje předmět.

Slabé osvětlení umožňuje náročné podmínky zaostřování

Koncertní dav

Při fotografování za slabého osvětlení se mohou vyskytnout problémy s automatickým zaostřováním. Před pořízením fotografie zkuste na několik sekund podržet tlačítko spouště do poloviny. To umožňuje digitální zrcadlovce předostřit na objekt při fotografování za slabého osvětlení.

Kontrastní vzory mohou oklamat systémy automatického zaostřování

Zebra obklopená černými a bílými pruhy

Pokud fotografujete fotografii, na které má objekt na sobě oděv s vysoce kontrastním vzorem, jako jsou světlé a tmavé pruhy, fotoaparát může mít potíže se správným automatickým zaostřováním. Chcete-li tento problém vyřešit, můžete zkusit znovu zaostřit na předmět.

Zkuste použít bodové zaostření

Oříznutá ruka drží objektiv s odrazem

Je také obtížné použít automatické zaostřování DSLR, když fotografujete objekt na pozadí s několika objekty v popředí. Fotoaparát se často pokouší automaticky zaostřit na objekty v popředí. K nápravě použijte bodové zaostření. Podržte stisknuté tlačítko spouště do poloviny a zaostřete na objekt, který je téměř ve stejné vzdálenosti od vás a objektu, ale který je daleko od objektů v popředí. Stále držte stisknuté tlačítko spouště a změňte rámeček fotografie, aby nyní měla předmět v požadované poloze. Poté pořiďte fotografii a objekt by měl být zaostřen.

Zvažte přepnutí na manuální ostření

Ruka drží fotoaparát s viditelným objektivem a zaostřovacím kroužkem

Jak vidíte, existují chvíle, kdy automatické zaostřování fotoaparátu DSLR prostě nefunguje úplně správně. Pokud k tomu dojde, zkuste použít ruční ostření. Chcete-li použít ruční ostření s vaší digitální zrcadlovkou a vyměnitelným objektivem, pravděpodobně budete muset přepnout přepínač na objektivu (případně fotoaparátu) z AF (autofokus) na MF (manuální ostření). Jakmile je fotoaparát nastaven na ruční zaostření, stačí otočit zaostřovacím kroužkem na objektivu. Při otáčení prstence byste měli vidět, jak se zaostření objektu mění na LCD displeji fotoaparátu nebo v hledáčku. Otočte prsten tam a zpět, dokud nebude zaostření tak ostré, jak chcete.

Zvětšete scénu pro snazší zaostřování

Zvětšovací sklo

Creative Crop / Digital Vision / Getty Images.
U některých fotoaparátů DSLR máte možnost zvětšit obraz na LCD obrazovce při použití ručního zaostření, což usnadňuje dosažení nejostřejšího obrazu. V uživatelské příručce k fotoaparátu zjistěte, zda je tato možnost k dispozici, nebo vyhledejte příkaz v nabídkách fotoaparátu.