Skip to content

Opravdu dostáváte zvuk Dolby Atmos?

7 de Duben de 2022
are you really getting dolby atmos sound 135ec4330d004250883e2acab9423191

Tato příručka vysvětlí postup, jak zkontrolovat, zda Dolby Atmos správně funguje v nastavení vašeho domácího kina, jak zprovoznit technologii objektového zvuku ve vašem televizoru a které televizory, konzole a streamovací zařízení podporují zvuk Atmos.

Jak otestovat zvuk Dolby Atmos

Testování na Dolby Atmos může být trochu obtížné, protože podporovaná média se automaticky smíchá na prostorový 7.1 nebo 5.1, když není detekováno nastavení Dolby Atmos. Upmixování může vyvolat dojem, že Atmos funguje, i když tomu tak není, protože bude stále vydávat určitý stupeň prostorového zvuku přes různé reproduktory.

Zde jsou nejlepší způsoby, jak otestovat, zda získáváte Dolby Atmos.

 • Přehrajte film nebo video Dolby Atmos. Pusťte si video nebo film, o kterém víte, že podporuje Dolby Atmos, a vyberte si scénu s mnoha poletujícími předměty. Atmos funguje, pokud můžete detekovat jednotlivé položky pohybující se nezávisle na hlavních kanálech. Dolby má několik videí YouTube, která můžete pro takové testy použít.
 • Zkontrolujte displej televizoru. Většina televizorů zobrazuje, jaký zvukový výstup používá, když něco hraje. zmáčkni Zvuk, Infonebo Jídelní lístek tlačítko na dálkovém ovladači televizoru, aby se tento text zobrazil. Hledejte odkaz na Atmos nebo Dolby Atmos.
 • Zkontrolujte svůj AV přijímač. Pokud používáte AV receiver, podívejte se na jeho displej, abyste viděli, jaký zvuk detekuje.
 • Má váš reproduktor aplikaci? Některé zvukové panely a reproduktorové systémy lze připojit k aplikaci a spravovat úrovně a nastavení. Tyto aplikace mohou často zobrazovat typ zvuku, který zpracovávají, jako je Dolby Atmos.

Co je Dolby Atmos?

Dolby Atmos je forma technologie prostorového zvuku, která využívá objektový zvuk k vytvoření iluze jednotlivých položek pohybujících se po 3D prostoru. Například akční scéna se zvukem Dolby Atmos by mohla promítat zvuk z předních, zadních a bočních reproduktorů jako obvykle a zároveň se soustředit na zvuk spojený s raketou, když se pohybuje z jednoho místa na druhé. Zvuková technologie Dolby Atmos dokáže automaticky slučovat zvuková data tak, aby fungovala se stávajícími sestavami domácího kina 5.1 a 7.1, jedinou sestavou soundbaru a sluchátky.

Jak dostanu Dolby Atmos na svůj televizor?

Aby Dolby Atmos fungoval doma, budete potřebovat nějakou kombinaci následujících:

 • Zdroj médií, který podporuje Dolby Atmos. Může to být streamovací aplikace, videohra nebo fyzický 4K Blu-ray disk, který podporuje Dolby Atmos.
 • Zařízení, které dokáže zpracovat Dolby Atmos. Pokud sledujete obsah Dolby Atmos prostřednictvím aplikace, zařízení, na kterém je aplikace spuštěna, musí podporovat Dolby Atmos. Totéž platí pro Blu-ray přehrávač a videoherní konzoli.
 • Zvukový systém kompatibilní s Dolby Atmos. Může to být zvukový panel Dolby Atmos nebo kompletní nastavení reproduktorů Dolby Atmos schopné zpracovat zvuková data Atmos.
 • Kompatibilní AV přijímač. V závislosti na vašem nastavení možná nebudete potřebovat AV přijímač, ale pokud ano, bude muset podporovat Dolby Atmos.

Je důležité zdůraznit, že k tomu, abyste zažili Dolby Atmos, nepotřebujete vše výše uvedené. Pokud vaše chytrá televize podporuje Dolby Atmos a streamujete z ní média Dolby Atmos přímo přes aplikaci podporující Dolby Atmos a nepoužíváte žádné další reproduktory, je to zcela v pořádku. Jakmile však začnete používat více zařízení, budete se muset ujistit, že každý hardware a software, který používáte, je kompatibilní s Atmos. Například, i když vaše nastavení reproduktorů, AV receiver a 4K Blu-ray disk podporují Dolby Atmos, stále nezískáte Atmos zvuk, pokud je 4K Blu-ray přehrávač omezen na základní audio výstup 5.1.

Které televizory mají Dolby Atmos?

Rostoucí počet výrobců vyrábí televizory, které podporují zvuk Dolby Atmos. Mezi některé známější značky, které přidávají funkce Dolby Atmos, patří LG, Samsung, Sony, Toshiba a Visio. Ne všechny modely televizorů podporují Dolby Atmos, takže je důležité si to před novým nákupem zkontrolovat. Vzhledem k tomu, že Dolby Atmos je oblíbená funkce, je podpora této technologie často zmiňována v popisu produktu televizoru online a v obchodech. Seznam modelů televizorů Dolby Atmos je k dispozici na oficiálních webových stránkách Dolby, i když se nejedná o vyčerpávající seznam.

Které konzole Xbox podporují Dolby Atmos?

Třetí a čtvrtá generace videoherních konzolí Xbox podporují zvuk Dolby Atmos, který zahrnuje následující:

 • Xbox One
 • Xbox One S
 • Xbox One X
 • Xbox Series S
 • Xbox Series X

Podporuje Sony PlayStation 5 Dolby Atmos?

Konzole PlayStation 5 nepodporují Dolby Atmos, ale používají vlastní 3D audio technologii Tempest 3D AudioTech od Sony. Tempest 3D AudioTech funguje v podstatě stejně jako Dolby Atmos tím, že umožňuje jednotlivým zvukovým prvkům pohybovat se v trojrozměrném prostoru.

Podporuje Nintendo Switch Dolby Atmos?

Nintendo Switch podporuje pouze základní audio výstup 5.1, který je omezen na to, když je v doku a připojen k vašemu televizoru. Pokud máte nastavení Dolby Atmos a chcete hrát hru Nintendo Switch s těmito vylepšeními, budete muset zkontrolovat, zda je hra dostupná pro Xbox nebo PC, a místo toho hrát tuto verzi.

Dělá Dolby Atmos skutečně rozdíl?

Dolby Atmos může výrazně zlepšit zážitek ze sledování nebo poslechu, ale úroveň vylepšení bude záviset na nastavení kina a médiích. Například ti, kteří mají více reproduktorů a hrají akční filmový trhák, si pravděpodobně všimnou mnohem lepšího zážitku, který by mohl dokonce konkurovat návštěvě kina s větší čistotou mezi zvukovými prvky a skutečně trojrozměrným zvukovým prostorem. Pokud však něco sledujete na televizoru s podporou Dolby Atmos bez dalších reproduktorů, zlepšení bude méně výrazné.

Dělá Dolby Atmos hudbu lepší?

Dolby Atmos vylepšuje hudbu docela dost, protože objasňuje jednotlivé zvukové prvky představení prostřednictvím své objektově založené technologie a vytváří iluzi hudby, která se hraje ve 3D prostoru.

Žena nahrávající píseň ve 3D zvuku s Dolby Atmos.

Kvalita vašeho zážitku z poslechu však závisí na vašem nastavení zvuku. Zatímco tradiční přehrávání hudby může znít relativně plochě, dokonce i s více zvukovými kanály, hudba Dolby Atmos působí spíše jako v místnosti s živým vystoupením. Apple Music přidala podporu pro Dolby Atmos na začátku roku 2021 a další hudební služby budou pravděpodobně následovat v budoucnu. Rostoucí počet podcastů také experimentuje s 3D zvukem a Atmosem.

Opravdu potřebujete Dolby Atmos?

Stejně jako to, jak se vizuální obsah 4K automaticky přeškáluje, aby odpovídal starším televizorům a monitorům, všechny zvukové produkty Dolby Atmos zmenšily rozlišení, aby fungovaly na 7.1, 5.1, stereo a dokonce i mono zvuku, když není detekována podpora Dolby Atmos. Například film na Disney Plus může mít zvuk Dolby Atmos, ale stále ho můžete sledovat ve stereo nebo 5.1 prostorovém zvuku, pokud je to vše, co vaše nastavení zvládne. Stále uslyšíte veškerý zvuk filmu, jen bez ponoření do Atmos 3D. Zvuk Dolby Atmos se automaticky převede na jiný kompatibilní výstupní formát zvuku, když není detekován hardware nebo nastavení Dolby Atmos. Zvuk Dolby Atmos nikdo technicky nepotřebuje, ale je to nepopiratelně fantastický doplňkový nástroj pro ty, kteří chtějí doma pohlcující zážitek ze sledování, poslechu nebo hraní her.

Jak se liší Dolby Vision a Dolby Atmos?

Dolby Atmos je pokročilá zvuková technologie, zatímco Dolby Vision je formát HDR pro zpracování obrazu. Podobně jako se Atmos zaměřuje na jednotlivé zvuky, Vision se zaměřuje na jednotlivé snímky nebo scény, aby poskytl jemnější prezentaci.

Příklad jasnosti obrazu Dolby Vision s fotografií ledové jeskyně.

Podpora Dolby Vision nutně neznamená, že je podporován i Atmos a naopak. Tyto dvě technologie jsou však často spárovány dohromady. Pokud ano, jsou stále uvedeny jako samostatné prvky v propagačních materiálech produktu nebo v jeho příručce.

FAQ

 • Jak povolím Dolby Atmos na televizoru Samsung?

  lis Domov na dálkovém ovladači a přejděte na Nastavení > Zvuk > Expertní nastavení. Vybrat Digitální výstupní formát zvuku > Dolby Digital+ nebo Auto pro přehrávání obsahu Dolby Atmos ze streamovacích aplikací. Pokud jste připojili zvukový panel Dolby Atmos přes port HDMI eARC, vyberte a zapněte Režim HDMI eARC a Kompatibilita Dolby Atmos.

 • Jak zapnu Dolby Atmos na svém Fire TV?

  Nejprve se ujistěte, že používáte zařízení Fire Stick nebo Fire TV s podporou Dolby Atmos a kompatibilním zvukovým systémem. Jít do Nastavení > Zvuk > Prostorový zvuk > Nejlepší dostupný. Přehrajte obsah Dolby Atmos a poté vyberte Možnosti > Zvuk > Audio výstup > Dolby Atmos.