Skip to content

Oříznout nebo neříznout?

1 de Červenec de 2021
GettyImages 171150042 58942cfc5f9b5874ee956b59

Jedním z nejvíce matoucích problémů při přechodu na digitální zrcadlovku je pochopení rozdílu mezi fotoaparáty s plným a oříznutým rámem. To není něco, s čím se při práci s kompaktním fotoaparátem opravdu musíte vypořádat, protože vestavěné objektivy jsou navrženy tak, aby byly rozdíly nepostřehnutelné. Když se však začnete zabývat nákupem digitální zrcadlovky, pochopení srovnání celého snímače a snímače plodin vám může obrovsky pomoci.

Co je to Full Frame Camera?

V dobách filmové fotografie byla ve fotografii 35 mm pouze jedna velikost snímače: 24 mm x 36 mm. Když se tedy lidé v digitální fotografii zmiňují o „plnoformátových“ fotoaparátech, diskutují o velikosti snímače 24 x 36. Fotoaparáty s plným rámem bohužel také mají tendenci přicházet s vysokou cenou. Nejlevnější full-frame fotoaparát Canon je například několik tisíc dolarů. Profesionální fotografové nejvíce využívají fotoaparáty s plným rámem, protože potřebují další funkce. Alternativy jsou kamery s „oříznutým rámečkem“ nebo kamery s „oříznutým rámečkem“. Mají mnohem levnější cenu, což je činí mnohem atraktivnějšími pro ty, kteří začínají s digitálními zrcadlovkami.

Co je to fotoaparát s oříznutým rámem?

Oříznutý rámeček nebo snímač je podobný tomu, jak pořídit střed obrazu a zahodit vnější okraje. V zásadě vám zbyde o něco tenčí obraz než obvykle – tvarově podobný formátu s krátkým životem ve formátu APS. Canon, Pentax a Sony ve skutečnosti své oříznuté senzory obvykle označují jako fotoaparáty „APS-C“. Jen pro zmatení, Nikon dělá věci jinak. Jeho fotoaparáty s plným rámem spadají pod přezdívku „FX“, zatímco fotoaparáty s oříznutým rámem jsou známé jako „DX“. A konečně, Olympus a Panasonic / Leica používají mírně odlišný oříznutý formát známý jako systém čtyř třetin. Oříznutí senzoru se také mírně liší mezi výrobci. Plodina většiny výrobců je menší než celoobvodový snímač v poměru 1,6. Poměr společnosti Nikon je však 1,5 a poměr společnosti Olympus je 2.

Jak ořezávání ovlivňuje objektivy

Zde skutečně vstupují do hry rozdíly mezi plným a oříznutým rámem. Po zakoupení fotoaparátu DSLR přichází možnost koupit celou řadu objektivů (vzhledem k vašemu rozpočtu). Pokud pocházíte z pozadí filmové kamery, možná už máte hromadu výměnných objektivů. Pokud však používáte oříznutou kameru se senzorem, musíte si uvědomit, že ohnisková vzdálenost těchto objektivů se liší. Například u fotoaparátů Canon musíte vynásobit ohniskovou vzdálenost 1,6, jak je uvedeno výše. Z 50mm standardního objektivu se tedy stává 80mm. To je obrovská výhoda teleobjektivů, protože získáte volné milimetry, ale druhou stranou je, že se širokoúhlé objektivy stanou standardními objektivy. Výrobci přišli s řešením tohoto problému. Pro Canon a Nikon, kteří oba vyrábějí fotoaparáty s plným rámem, bylo odpovědí na výrobu řady objektivů speciálně určených pro digitální fotoaparáty – řada EF-S pro Canon a řada DX pro Nikon. Mezi tyto objektivy patří mnohem širší objektivy, které po zvětšení stále umožňují široký úhel pohledu. Oba výrobci vyrábějí objektiv se zoomem, který začíná na 10 mm, což dává například skutečnou ohniskovou vzdálenost 16 mm, což je stále extrémně širokoúhlý objektiv. A tyto čočky jsou také navrženy tak, aby minimalizovaly zkreslení a vinětaci na okrajích obrazu. Je to stejný příběh s těmi výrobci, kteří vyrábějí výhradně oříznuté fotoaparáty snímačů, protože jejich objektivy jsou navrženy tak, aby fungovaly společně s těmito kamerovými systémy.

Existuje rozdíl mezi typy objektivů?

Mezi objektivy je rozdíl, zejména pokud kupujete systémy Canon nebo Nikon. A tito dva výrobci nabízejí nejširší škálu fotoaparátů a objektivů, takže je vysoce pravděpodobné, že do jednoho z nich investujete. Zatímco digitální čočky jsou velmi konkurenceschopné, kvalita optiky prostě není tak dobrá jako původní filmové čočky. Pokud hledáte fotoaparát pouze pro základní fotografování, pravděpodobně si toho nevšimnete. Pokud však chcete svou fotografii myslet vážně, vyplatí se investovat do původní řady objektivů. Objektivy Canon EF-S nebudou u fotoaparátů společnosti Full-Frame vůbec fungovat. Objektivy Nikon DX fungují na plnoformátových fotoaparátech, ale tím způsobí ztrátu rozlišení.

Který formát je pro vás vhodný?

Plnoformátové fotoaparáty vám zjevně dávají možnost používat objektivy na jejich běžných ohniskových vzdálenostech a obzvláště vynikají schopností zvládat fotografování s vyššími ISO. Pokud hodně fotografujete v přirozeném prostředí a při slabém osvětlení, bude to pro vás nepochybně užitečné. Ti, kdo fotografují krajinu a architektonickou fotografii, si také budou chtít vyzkoušet možnosti celoobvodového snímání, protože kvalita obrazu a kvalita širokoúhlého objektivu jsou stále daleko dopředu. Pro milovníky přírody, divoké zvěře a sportu má oříznutý senzor ve skutečnosti větší smysl. Můžete využít zvýšenou ohniskovou vzdálenost, kterou nabízejí různá zvětšení, a tyto fotoaparáty mají obecně vysokou rychlost nepřetržitého snímání. I když budete muset vypočítat ohniskové vzdálenosti, zachováte původní clonu objektivu. Pokud tedy máte pevný 50 mm objektiv, což je f2,8, udrží tuto clonu i při zvětšení na 80 mm. Oba formáty mají své opodstatnění. Full frame kamery jsou větší, těžší a mnohem dražší. Mají řadu výhod pro profesionály, ale většina lidí tyto funkce opravdu nebude potřebovat. Nenechte se zmást prodejcem, který vám řekne, že potřebujete příliš drahý fotoaparát. Pokud pamatujete na těchto několik jednoduchých tipů, měli byste být dobře informováni, abyste si vybrali správnou volbu pro vaše potřeby.