Skip to content

OXO aka Noughts and Crosses – první videohra

12 de Srpen de 2021
oxo 5c880fd146e0fb00010f1171

Debata o první videohře je často koncipována jako mezi Willy Higinbothamovou Tenis pro dva (1958), Vesmírná válka! (1961) nebo Pong (1972), ale grafická počítačová hra OXO (aka Mlýnek) předchází je všechny. Proč? OXO tak často přehlíženi? Protože když byl v roce 1952 poprvé vytvořen, byl ukázán pouze zaměstnancům a studentům Cambridgeské univerzity.

Základy OXO

  • Rok: 1952.
  • Vytvořil a naprogramoval Alexander Sandy Douglas.
  • Plošina: Automatická kalkulačka elektronického zpožďovacího úložiště (EDSAC).
  • Historický význam: První grafická počítačová a video hra.

Historie

V roce 1952 student University of Cambridge Alexander Sandy Douglas pracoval na získání titulu Ph.D. Jeho práce se zaměřila na interakce člověk-počítač a potřeboval příklad, aby dokázal své teorie. V té době byl Cambridge domovem prvního počítače s uloženým programem Elektronická kalkulačka zpoždění úložiště (EDSAC). To dalo Douglasovi ideální příležitost prokázat svá zjištění programováním kódu pro jednoduchou hru, kde může hráč soutěžit proti počítači. Skutečný program pro hru byl přečten z děrné pásky (aka Input Tape), pásu papíru s mnoha děrami, které do ní byly děrovány. Umístění a počet děr by byly přečteny jako kód EDSACa přeloženo do displeje pro čtení katodových trubic osciloskopu jako interaktivní hra. Douglasův projekt byl úspěšný a stal se vůbec první videohrou a grafickou počítačovou hrou, ale byl také jednou z prvních (byť primitivních) aplikací skutečné umělé inteligence. Pohyby počítače v reakci na tah hráče nebyly náhodné ani předem určené, ale byly zcela provedeny podle uvážení počítače. OXO je často přehlížena za své úspěchy v oblasti umělé inteligence, protože studium AI se stalo platnou vědou až v roce 1958, kdy tento termín vytvořil vědec John McCarthy.

Hra

OXO je elektronická verze Piškvorky (volala Mlýnek ve Velké Británii). Podobně jako v první elektronické hře, Zábavní zařízení na katodové paprsky (1947), OXO grafika byla zobrazena na trubici Cathode-Ray připojené k EDSAC počítač. Grafika se skládala z velkých teček tvořících příčné šrafy hracího pole a také grafiky hráče „O“ a „X“. Hra postavila hráče proti počítači s hráčem jako „X“ a EDSAC jako „O“. Tahy byly provedeny tak, že hráč vybral „X“, které pole má obsadit, vytočením příslušného čísla pomocí EDSAC telefonní číselník. Telefonní číselník sloužil jako klávesnice pro zadávání čísel a směrů do počítače.

Zábavná fakta o OXO

  • Diplomová práce Alexandra Sandy Douglase byla úspěšná a získal titul Ph.D. a počínaje svou vědeckou kariérou už ale nikdy neprogramuje další video nebo počítačovou hru.
  • Ačkoli OXO byla úplně první video/počítačová hra, v té době byla téměř úplně přehlížena. Byl jen jeden EDSAC existující počítač, který byl umístěn na univerzitě v Cambridgi a nikdy nebyl zpřístupněn veřejnosti.
  • Kód pro OXO byl zachován jako technologické demo pro EDSAC schopnosti.