Dnes by bylo šokem potkat hráče, který o „Pac-Manovi“ neslyšel. Tato hra, stejně jako náš hladový hrdina, se staly ikonami arkádových her a popkultury 80. let, které strhávaly videohry z módy do fenoménu. Hra „Pac-Man“ vytvořila vlastní trh, který nezahrnuje pouze videohry s hračkami, oblečením, knihami, komiksy, dokonce ani potravinářskými výrobky, a vše začalo malým nápadem na hru o jídle.
Základní fakta
- Název: „Pac-Man“ aka Puck-Man
- Datum vydání: Japonsko 1980, Severní Amerika 1981
- Platforma: Coin-op video arkádová skříň
- Vývojář: Namco
- Výrobce: Namco (Japonsko), Midway (Severní Amerika)
- Návrhář: Tōru Iwatani
Historie Pac-Mana
Namco, hlavní vývojář mechanických arkádových her, byl v Japonsku od svého založení v roce 1955 dobře zavedenou společností a do konce 70. let již byl díky své první hře významnými hráči na trhu video arkád, Gee Bee (propracovaný pohled na Breakout) a jejich první vesmírná střílečka Galaxian (inspirovaná „Space Invaders“). Jeden z vedoucích designérů společnosti Namco, Tōru Iwatani, který dříve navrhoval Gee Bee a jeho následná pokračování se snažila vytvořit hru, která by vyhovovala jak mužskému, tak ženskému publiku. Existuje několik teorií o tom, jak Tōru přišel s Pac-Manem, nejpopulárnější je, že Tōru viděl, že pizza chybí kousek, a okamžitě se inspiroval. Bez ohledu na to, jak k této myšlence dospěl, se jistě potvrdila jedna věc, že chtěl udělat hru, kde by hlavní akcí bylo jídlo. V době, kdy většina her byly buď Pongští rip-off, nebo vesmírní střílečky, jejichž cílem bylo zabít, byla představa nenásilné stravovací hry pro většinu nepřekonatelná, ale Tōru spolu se svým týmem dokázali navrhnout a postavit hra za 18 měsíců. Pod svým původním názvem „Puck-Man“ byla hra vydána v Japonsku v roce 1979 a okamžitě se stala hitem. Protože nyní měli ve svých rukou velký úspěch, Namco chtělo vydat hru do USA, které bylo spolu s Japonskem největším trhem arkádových her. Problém byl v tom, že v Severní Americe neměli distribuční kanály, takže si hru udělali s licencí pro Midway Games. S obavami, že jméno Puck Man může žertíky s magickou značkou snadno změnit „P“ na „F“, bylo rozhodnuto změnit název hry v Americe na „Pac-Man“, přezdívku, která se stalo tak synonymem postavy, že jméno je nyní používáno po celém světě. „Pac-Man“ byl v USA monumentálním a rekordním úspěchem Zahájení postavy ve slávě s arkádovou i populární kulturou. Brzy se každá arkáda, pizzerie, bar a salonek snažily získat vzpřímenou nebo koktejlovou skříňku nejoblíbenějšího přejídače všech dob.
Hra
Pac-Man odehrává se na jedné obrazovce vybavené bludištěm naplněným tečkami; s generátorem duchů ve spodní střední části a Pac-Manem umístěným ve spodní polovině střední obrazovky. Cílem je pohltit všechny tečky v bludišti, aniž by vás chytil duch (v původní hře označovaný jako Monsters). Pokud se duch dotkne Pac-Mana, pak jsou to závěsy pro malého žlutého přejídače. Pac-Man samozřejmě není bez vlastních zbraní, na každém rohu bludiště jsou energetické pelety. Když Pac-Man jednu sní, pelety se všem změní na modré, což naznačuje, že je bezpečné, aby na ně Pac-Man nasypal žvýkačku. Jakmile se duchové najedou, promění se v plovoucí oči, které udělají pomlčku zpět do generátoru duchů pro novou sadu kůže. Zatímco Pac-Man získává bod hltáním teček a energetických pelet, získává bonusy za každého ducha, kterého sní, a ještě více, když se nadouvá na ovoce, které se náhodně objeví v bludišti. Jakmile Pac-Man sní všechny tečky na obrazovce, úroveň je dokončena a krátké filmové hry ukazující Pac-Mana a příšery duchů, kteří se navzájem honí v různých scénářích. Toto je jeden z prvních příkladů kinematiky mezi úrovněmi, koncept, který byl rozšířen o příběh v roce 1981 s „Donkey Kong“. Každá následující úroveň má stejný design bludiště jako první, pouze s rychlejším pohybem duchů a účinky energetických pelet trvajících kratší dobu.
Perfektní hra Pac-Mana
Hra byla navržena tak, aby nikdy neskončila, potenciálně pokračovala navždy nebo dokud hráč neztratil všechny své životy, ale kvůli chybě ji nelze hrát přes 255. úroveň. Polovina obrazovky se promění v gobbledygook, což znemožňuje vidět tečky a bludiště na pravé straně. Toto se označuje jako obrazovka zabití, protože chyba hru zabije. Chcete-li hrát perfektní hru „Pac-Mana“, vyžaduje to víc než jen jíst všechny tečky na každé obrazovce, ale také to znamená, že musíte sníst každé ovoce, každou peletu a každého ducha, když zmodrají a nikdy ani jednou ztráta života, to vše na 255 úrovních končících obrazovkou zabití. Tím hráč získá celkové celkové skóre 3 333 360. Prvním člověkem, který kdy hrál perfektní hru „Pac-Man“, byl Billy Mitchell, který byl také nejlepším šampiónem v „Donkey Kong“ a tématem dokumentů „The King of Kong: A Fistful of Quarters“ a „ Chasing Ghosts: Beyond the Arcade. “
Pac-Man přechází na popkulturu
Pac-Man zůstává jednou z nejznámějších postav ve videohrách. Jeho vliv na popkulturu je obrovský a mezi Pac-Manem a Vánocemi existuje podivná asociace.