Skip to content

Pochopení optické a digitální stabilizace obrazu

9 de Srpen de 2021
GettyImages 164187173 5935d3d43df78c08abd666fb

Mnoho videokamer a dokonce i některé špičkové smartphony obsahují nějakou formu technologie stabilizace obrazu, která snižuje rozmazání videa způsobené třesoucími se rukama nebo pohybem těla. Stabilizace obrazu je důležitá pro všechny videokamery, ale je zvláště důležitá u těch, které mají dlouhé časy závěrky nebo dlouhé objektivy s optickým zoomem. Když je objektiv oddálen na maximální zvětšení, stává se citlivým i na ten nejmenší pohyb. Někteří výrobci uváděli na svou technologii stabilizace obrazu značku. Sony to dabuje SteadyShot zatímco Panasonic volá jejich Mega OIS a Pentax Redukce otřesů. Každý přístup představuje nuance, ale plní stejnou základní funkci.

USA, New York City, zpěvák ve fotoaparátu.

Optická stabilizace obrazu

Optická stabilizace obrazu je nejúčinnější formou stabilizace obrazu. Videokamery s optickou stabilizací obrazu jsou obvykle vybaveny malými gyroskopickými senzory uvnitř objektivu, které rychle přesouvají kousky skla objektivu do offsetového pohybu, než je obraz převeden do digitální podoby. Technologie stabilizace obrazu je považována za optickou, pokud obsahuje pohyblivý prvek uvnitř objektivu. Někteří výrobci videokamer vám umožňují zapnout a vypnout optickou stabilizaci obrazu nebo použít několik režimů pro kompenzaci různých druhů pohybu fotoaparátu (vertikálního nebo horizontálního).

Obrazový snímač za objektivem fotoaparátu DSLR

Digitální stabilizace obrazu

Na rozdíl od optických systémů digitální stabilizace obrazu – také zvaný elektronická stabilizace obrazu – používá software ke snížení rozmazání. Některé videokamery vypočítávají účinek pohybu vašeho těla a pomocí těchto údajů upravují, které pixely na obrazovém senzoru videokamery se aktivují. Používá pixely zpoza viditelného snímku jako vyrovnávací paměť pohybu k vyhlazení přechodu snímek po snímku. U spotřebních digitálních videokamer je digitální stabilizace obrazu obvykle méně účinná než optická. Vyplatí se proto pozorně se dívat, když videokamera tvrdí, že má „stabilizaci obrazu“. Může to být pouze digitální rozmanitost. Některé softwarové programy aplikují na video stabilizační filtr i po jeho pořízení, a to sledováním pohybů pixelů a úpravou rámečku. Tato technika však má za následek buď menší oříznutý obrázek, nebo extrapolaci, která vyplní ztracené okraje.

Videograf, který střílí pomocí steadicamu

Další technologie stabilizace obrazu

Ačkoli je nejběžnější optická a digitální stabilizace, jiné technologie se pokoušejí opravit také nestabilní video. Externí systémy například stabilizují celé tělo kamery. Gyroskop připevněný k tělu kamery stabilizuje celou soupravu. Profesionální kameramani používají nástroje, jako je tento, které se často náhodně označují jakosteadicam rig„Steadicam je technicky značka, která vytváří různé stabilizátory.

A nezapomeňte na nejběžnější a snadno použitelný způsob stabilizace: váš spolehlivý stativ.