Výrobci se vám rádi snaží usnadnit nákup digitálního fotoaparátu, zejména zvýrazněním určitých rozměrů jejich modelů, například velkých megapixelů a velkých velikostí LCD obrazovek. Taková čísla však ne vždy vypovídají o celém příběhu, zejména při pohledu na zoomové objektivy v digitálním fotoaparátu. Výrobci měří možnosti zoomu digitálních fotoaparátů ve dvou konfiguracích: optický zoom nebo digitální zoom. Je důležité porozumět objektivu se zoomem, protože tyto dva typy přiblížení se od sebe velmi liší. V bitvě o optický zoom vs. digitální zoom je pro fotografy trvale užitečný pouze jeden – optický zoom. U většiny digitálních fotoaparátů se objektiv zoomu při používání pohybuje směrem ven a vyčnívá z těla fotoaparátu. Některé digitální fotoaparáty však vytvářejí přiblížení a zároveň upravují velikost obrazu v těle fotoaparátu. Pokračujte ve čtení a vyhledejte další informace, které vám pomohou lépe porozumět objektivům se zoomem.
Optický zoom
Optický zoom měří skutečné zvětšení ohniskové vzdálenosti objektivu. Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi středem objektivu a obrazovým snímačem. Posunutím objektivu dále od obrazového snímače uvnitř těla fotoaparátu se zvětšení zvětší, protože na obrazový snímač zasáhne menší část scény, což má za následek zvětšení. Při použití optického zoomu budou mít některé digitální fotoaparáty plynulé přiblížení, což znamená, že můžete částečné přiblížení zastavit v libovolném bodě po celé jeho délce. Některé digitální fotoaparáty budou po celé délce zoomu používat výrazné zarážky, které vás obvykle omezují na čtyři až sedm poloh částečného zoomu.
Digitální zoom
Měření digitálního zoomu na digitálním fotoaparátu, řečeno na rovinu, je za většiny okolností fotografování bezcenné. Digitální zoom je technologie, při které fotoaparát pořídí fotografii a poté ji ořízne a zvětší, aby vytvořil umělou detailní fotografii. Tento proces vyžaduje zvětšení nebo odebrání jednotlivých pixelů, což může způsobit zhoršení kvality obrazu. Většinu času můžete po pořízení fotografie provádět v počítači funkce podobné digitálnímu přiblížení pomocí softwaru pro úpravu fotografií. Pokud nemáte čas nebo nemáte přístup k editačnímu softwaru, můžete pomocí digitálního zoomu fotografovat ve vysokém rozlišení a poté vytvořit umělý detail odstraněním pixelů a oříznutím fotografie na nižší rozlišení, které stále odpovídá vašim potřebám . Užitečnost digitálního zoomu je samozřejmě omezena na určité okolnosti.
Vysvětlení měření přiblížení
Při pohledu na specifikace digitálního fotoaparátu jsou měření optického i digitálního zoomu uvedena jako číslo a „X“, například 3X nebo 10X. Větší číslo znamená silnější zvětšení. Mějte na paměti, že ne „10x“ měření optického zoomu každého fotoaparátu je stejné. Výrobci měří optický zoom od jednoho extrému schopností objektivu k druhému. Jinými slovy, „multiplikátor“ je rozdíl mezi nejmenší a největší měřenou ohniskovou vzdáleností objektivu. Například pokud má objektiv s 10násobným optickým zoomem na digitálním fotoaparátu minimální ohniskovou vzdálenost 35 mm, měl by fotoaparát maximální ohniskovou vzdálenost 350 mm. Pokud však digitální fotoaparát nabízí některé další širokoúhlé funkce a má minimální ekvivalent 28 mm, pak by 10násobný optický zoom měl pouze maximální ohniskovou vzdálenost 280 mm. Ohnisková vzdálenost by měla být uvedena ve specifikacích fotoaparátu, obvykle ve formátu podobném „ekvivalentu 35 mm filmu: 28 mm – 280 mm“. Ve většině případů je měření 50mm objektivu považováno za „normální“, bez zvětšení a bez širokoúhlého záběru. Když se pokoušíte porovnat celkový rozsah zoomu konkrétního objektivu, je důležité porovnat ekvivalent 35mm filmu číslo od objektivu k objektivu. Někteří výrobci zveřejní přesný rozsah ohniskové vzdálenosti vedle ekvivalentního čísla 35 mm, takže může být trochu matoucí, pokud se nedíváte na správné číslo.
Vyměnitelné objektivy
Digitální fotoaparáty zaměřené na začátečníky a středně pokročilé uživatele obvykle nabízejí pouze vestavěný objektiv. Většina digitálních zrcadlovek (DSLR) však může používat výměnné objektivy. Pokud digitální zrcadlovka nemá, pokud váš první objektiv nemá požadované širokoúhlé nebo zvětšovací sklo, můžete si zakoupit další objektivy, které poskytují větší zvětšení nebo lepší širokoúhlé možnosti. Fotoaparáty DSLR jsou dražší než modely point-and-shoot a jsou obvykle zaměřeny na středně pokročilé nebo pokročilé fotografy. Většina objektivů DSLR nebude obsahovat „X“ číslo pro měření zoomu. Místo toho bude ohnisková vzdálenost pouze uvedena, často jako součást názvu objektivu DSLR. Fotoaparáty DIL (digitální výměnné objektivy), které jsou bezzrcadlovými fotoaparáty s výměnnými objektivy (ILC), také používají objektivy, které jsou uvedeny podle ohniskové vzdálenosti, nikoli podle čísla X přiblížení. S fotoaparátem s výměnnými objektivy můžete vypočítat měření optického zoomu sami pomocí jednoduchého matematického vzorce. Vezměte maximální ohniskovou vzdálenost, které může objektiv s vyměnitelným zoomem dosáhnout, řekněme 300 mm, a vydělte ji minimální ohniskovou vzdáleností, například 50 mm. V tomto příkladu by ekvivalentní měření optického zoomu bylo 6X.
Některé nevýhody objektivu se zoomem
Ačkoli je pro mnoho fotografů žádoucí zvolit fotoaparát typu point-and-shoot s velkým objektivem s optickým zoomem, někdy představuje několik drobných nevýhod.
- Hluk: Některé levné fotoaparáty na úrovni začátečníků trpí nižší kvalitou obrazu kvůli šumu, když je objektiv rozšířen na maximální schopnost zoomu. Šum digitálního fotoaparátu je sada zbloudilých pixelů, které nezaznamenávají správně, obvykle se na fotografii objevují jako fialové okraje.
- Tlumení: Maximální přiblížení také někdy způsobí poduškování, což je zkreslení, kde se levý a pravý okraj fotografie jeví jako roztažený. Vodorovné čáry se zdají mírně zakřivené směrem ke středu rámečku. Tento problém se obvykle opět omezuje na levné fotoaparáty na úrovni začátečníků s velkými objektivy se zoomem.
- Pomalejší doba odezvy závěrky: Při použití maximálního zvětšení zoomu se čas odezvy závěrky někdy zpomalí, což může způsobit rozmazané fotografie. Můžete také přijít o spontánní fotografii kvůli pomalejší odezvě závěrky. Jednoduše digitálnímu fotoaparátu trvá déle, než se zaostří na obraz při maximálním nastavení zoomu, což vysvětluje pomalejší dobu odezvy závěrky. Tyto problémy se zvětšují při fotografování s maximálním přiblížením při slabém osvětlení.
- Vyžaduje stativ: Použití objektivu s dlouhým zoomem může způsobit větší chvění fotoaparátu. Některé digitální fotoaparáty mohou tento problém vyřešit stabilizací obrazu. Můžete také použít stativ, abyste zabránili rozmazání fotografií chvěním fotoaparátu.
Nenechte se zmást
Při zvýrazňování specifikací svých produktů budou někteří výrobci kombinovat měření digitálního a optického zoomu, což jim umožní předvést velké číslo kombinovaného zoomu na přední straně rámečku. Musíte se však podívat pouze na číslo optického zoomu, které může být uvedeno v rohu na zadní straně rámečku, spolu s řadou dalších čísel specifikací. Možná budete muset trochu hledat, abyste našli měření optického zoomu konkrétního modelu. V případě objektivů se zoomem digitálního fotoaparátu se vyplatí číst drobný tisk. Pochopte objektiv se zoomem a nákup digitálního fotoaparátu využijete na maximum.