Porozumění režimům fotografování fotoaparátu může mít skutečný rozdíl v kvalitě vašich snímků. Zde je přehledný průvodce pěti hlavními režimy fotografování na digitální zrcadlovce a vysvětlení toho, co jednotlivé režimy s fotoaparátem dělají. Nejprve musíte najít číselník v horní části fotoaparátu a na něm napsaná písmena. Tento číselník bude vždy obsahovat minimálně tato čtyři písmena – P, A (nebo AV), S (nebo televize), a M. K dispozici bude také pátý režim s názvem Auto. Podívejme se, co tato různá písmena ve skutečnosti znamenají.
Automatický režim
Tento režim do značné míry dělá přesně to, co říká na číselníku. v Automatický režim, fotoaparát nastaví vše za vás – od clony a rychlosti závěrky až po vyvážení bílé a ISO. Podle potřeby také automaticky odpálí vyskakovací blesk (pokud jej váš fotoaparát má). Toto je dobrý režim, který můžete použít, když se seznámíte s fotoaparátem, a je obzvláště užitečný, pokud potřebujete něco rychle vyfotografovat, když nemáte čas na ruční nastavení fotoaparátu. Automatický režim je někdy znázorněn zeleným rámečkem na číselníku fotoaparátu.
Programový režim (P)
Programový režim je poloautomatický režim, který se někdy nazývá Automatický režim programu. Fotoaparát stále ovládá většinu funkcí, ale můžete ovládat ISO, vyvážení bílé a blesk. Fotoaparát poté automaticky upraví rychlost závěrky a nastavení clony tak, aby fungovala s ostatními nastaveními, která jste vytvořili, čímž se stane jedním z jednodušších pokročilých režimů fotografování, které můžete použít. Například v Programový režim, můžete zabránit automatickému odpálení blesku a místo toho zvýšit ISO pro kompenzaci špatných světelných podmínek, například když nechcete, aby blesk vymyl vlastnosti objektů pro vnitřní fotografii. Programový režim může opravdu přidat na vaší kreativitě a pro začátečníky je skvělé začít zkoumat funkce fotoaparátu.
Režim priority clony (A nebo AV)
v Režim priority clony, máte kontrolu nad nastavením clony (nebo f-stop). To znamená, že můžete ovládat jak množství světla, které prochází objektivem, tak hloubku pole. Tento režim je obzvláště užitečný, pokud máte obavy o kontrolu nad množstvím zaostřeného obrazu (tj. Hloubku ostrosti) a fotografujete statický snímek, který nebude ovlivněn rychlostí závěrky.
Režim priority závěrky (S nebo TV)
Při pokusu o zmrazení rychle se pohybujících objektů je režim priority závěrky vaším přítelem. Je také ideální pro časy, kdy chcete použít dlouhé expozice. Budete mít kontrolu nad rychlostí závěrky a fotoaparát pro vás nastaví příslušnou clonu a nastavení ISO. Režim priority závěrky je obzvláště užitečný pro fotografování sportu a přírody.
Manuální režim (M)
Toto je režim, který profesionální fotografové používají většinu času, protože umožňuje úplnou kontrolu nad všemi funkcemi fotoaparátu. Ruční režim znamená, že můžete upravit všechny funkce podle světelných podmínek a dalších faktorů. Nicméně pomocí Manuální režim vyžaduje dobré pochopení vztahů mezi různými funkcemi – zejména vztahu mezi rychlostí závěrky a clonou.
Režimy scény (SCN)
Některé pokročilé fotoaparáty DSLR začínají na voliči režimů obsahovat možnost scénického režimu, obvykle označenou SCN. Tyto režimy se zpočátku objevovaly u fotoaparátů typu „zaměř a fotografuj“, pokoušejíc se umožnit fotografovi přizpůsobit scénu, kterou se pokouší fotografovat, s nastavením na fotoaparátu, ale zjednodušujícím způsobem. Výrobci digitálních jednookých zrcadlovek začleňují scénické režimy na ovladače režimů digitálních zrcadlovek, aby se pokusili pomoci nezkušeným fotografům přejít na pokročilejší fotoaparát. Režimy scény může také pomoci začínajícím fotografům naučit se schopnosti jejich fotoaparátu.