Skip to content

Porozumění Wi-Fi a jak to funguje

8 de Červenec de 2021

Wi-Fi je protokol bezdrátové sítě, který zařízení používají ke komunikaci bez přímého kabelového připojení. Jedná se o průmyslový pojem, který představuje typ protokolu bezdrátové místní sítě (LAN) založený na síťovém standardu 802.11 IEEE. Z pohledu uživatele je Wi-Fi přístup k internetu z bezdrátového zařízení, jako je telefon, tablet nebo notebook. Většina moderních zařízení podporuje Wi-Fi, aby se zařízení mohla připojit k síti a získat přístup k internetu a sdílet síťové prostředky. Wi-Fi je nejčastěji používaným prostředkem bezdrátové komunikace dat na pevném místě. Je to ochranná známka Wi-Fi Alliance, mezinárodního sdružení společností zabývajících se bezdrátovými technologiemi a produkty LAN.

Jak funguje Wi-Fi

Nejjednodušší způsob, jak porozumět Wi-Fi, je zvážit průměrný dům nebo firmu. Hlavním požadavkem na Wi-Fi je zařízení, které přijímá a vysílá bezdrátový signál, obvykle router, ale někdy telefon nebo počítač. V typické domácnosti nebo malé firmě směrovač přijímá a poté přenáší připojení k internetu pocházející od poskytovatele internetových služeb mimo síť. Poskytuje tuto službu okolním zařízením, která mohou dosáhnout bezdrátového signálu. Většina domácností má jeden směrovač a více zařízení, včetně smartphonů, stolních a přenosných počítačů, tabletů a chytrých televizorů, které z tohoto routeru přijímají připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi. V některých případech může uživatel bez routeru nastavit telefon nebo počítač jako hotspot Wi-Fi, aby mohl sdílet bezdrátové nebo kabelové připojení k internetu s jinými zařízeními, podobně jako router funguje. Bez ohledu na to, jak se používá Wi-Fi nebo jaký je jeho zdroj připojení, výsledek je vždy stejný: bezdrátový signál, který umožňuje dalším zařízením připojit se k hlavnímu vysílači pro komunikaci, zábavu, přenos souborů, hlasové zprávy nebo jiný datový přenos.

Je Wi-Fi zdarma?

Existuje spousta míst, kde můžete získat bezplatný přístup k Wi-Fi, například v restauracích a hotelech, ale Wi-Fi není ve všech případech zdarma. Je to proto, že aby Wi-Fi fungovalo, směrovač nebo jiné zařízení vysílající signál musí mít připojení k internetu, které není zdarma. Například pokud máte ve svém domě internetovou službu, platíte měsíční poplatek za její udržení. Pokud k připojení iPadu a chytré televize k internetu používáte Wi-Fi, neplatíte za tato zařízení za internet zvlášť. Příchozí linka k domácímu routeru stojí bez ohledu na to, zda používáte Wi-Fi. Mnoho domácích připojení k internetu nemá datové limity, a proto není problém stáhnout každý měsíc stovky gigabajtů dat. Telefony však často mají omezení dat. Uživatelé telefonů hledají bezplatné Wi-Fi signály a používají Wi-Fi hotspoty, kdykoli mohou, aby udrželi na nízké úrovni využití celulárních dat. Přístup k bezplatným hotspotům je stále snadnější, zejména ve velkých městech. Trik spočívá v nalezení takového poblíž místa, kde jej chcete použít.

Hotspoty Wi-Fi

Pokud má váš telefon datový limit a povolíte ostatním zařízením připojit se k němu jako hotspot pro přístup k internetu, bude váš datový limit platit pro všechna data pohybující se hlavním telefonem. Tato aktivita může rychle posunout plán celulárních dat přes jeho limit a nashromáždit další poplatky. Můžete také sdílet své připojení k internetu s jinými zařízeními a vytvořit bezdrátový hotspot z počítače. Totéž můžete udělat s aplikacemi, například s aplikací Wifi Hotspot Portable.

Nastavte přístup Wi-Fi

Chcete-li nastavit Wi-Fi doma, potřebujete bezdrátový směrovač a přístup ke stránkám správy routeru, abyste mohli nakonfigurovat správná nastavení, jako je kanál Wi-Fi, heslo a název sítě. Některé z těchto informací poskytuje váš poskytovatel internetových služeb. Konfigurace bezdrátového zařízení pro připojení k síti Wi-Fi je obvykle přímočará. Kroky zahrnují zajištění toho, že je povoleno připojení Wi-Fi, a pak hledání blízké sítě, aby bylo možné poskytnout správné SSID a heslo pro vytvoření připojení. Některá zařízení, například starší notebooky, nemají integrovaný bezdrátový adaptér, v takovém případě si můžete dokoupit adaptér Wi-Fi USB.

Výhody používání Wi-Fi

Většina počítačů a mobilních zařízení prodávaných v USA je vybavena bezdrátovými funkcemi, včetně Wi-Fi. Mezi výhody používání Wi-Fi přes kabelové připojení patří:

  • Pohodlí: Wi-Fi umožňuje zařízením připojit se k internetu všude, kde najdou signál Wi-Fi. Tato místa se neustále zvyšují.
  • Produktivita: Wi-Fi může udržet pracovníky v téměř stálém kontaktu s kanceláří i mezi sebou navzájem.
  • Rozšiřitelnost: Koupit další tablet? Žádný problém. Povolte v jeho nastavení Wi-Fi a je dobré jít.
  • Mobilita: Uživatelé nejsou spojeni s kanceláří nebo domovem pro své komunikační potřeby.

Nevýhody používání Wi-Fi

Výhody používání Wi-Fi převažují nad nevýhodami, ale existují určité nevýhody.

  • Rozsah: Signál Wi-Fi dosahuje omezeného rozsahu, který nemusí pokrýt celý váš domov nebo kancelář.
  • Bezpečnostní: Protože bezdrátové signály cestují vzduchem, lze je zachytit. Použití technologie šifrování minimalizuje nebezpečí.
  • Narušení: Velké kovové předměty, například lednička, mohou blokovat signál Wi-Fi ve vaší domácnosti. Mikrovlnná trouba může rušit signál.

Navzdory městské legendě o opaku nejsou signály Wi-Fi nebezpečné pro zdraví lidí.