Protokol přenosu souborů poskytuje rámec pro přenos informací mezi dvěma počítači v síti, podobně jako protokol Hypertext Transfer Protocol prostřednictvím webového prohlížeče. FTP však funguje na dvou různých portech Protokol řízení přenosu: 20 a 21. FTP porty 20 a 21 musí být v síti otevřené pro úspěšné přenosy souborů.
Port FTP 21 je výchozí port ovládání
Po zadání správného uživatelského jména a hesla FTP prostřednictvím klientského softwaru FTP software serveru FTP ve výchozím nastavení otevře port 21. Někdy se tomu říká příkaz nebo ovládací port ve výchozím stavu. Poté klient provede další připojení k serveru přes port 20 pro přenos souborů.
Jak se připojit přes FTP port 21
Pokud FTP selže, nemusí být v síti otevřené správné porty. K tomuto zablokování může dojít buď na straně serveru, nebo na straně klienta. Jakýkoli software, který blokuje porty, je nutné ručně změnit, aby je mohl otevřít, včetně směrovačů a bran firewall, které by mohly porty blokovat, pokud to operační systém neudělá. Ve výchozím nastavení směrovače a brány firewall nemusí přijímat připojení na portu 21. Pokud tedy FTP nefunguje, je nejlepší zkontrolovat, zda směrovač na tento port správně předává požadavky a brána firewall neblokuje port 21. Použijte Kontrola portů prohledejte vaši síť a zjistěte, zda má router otevřený port 21. Funkce zvaná pasivní režim pomáhá ověřit, zda jsou za routerem překážky přístupu k portu. Kromě zajištění, že port 21 je otevřený na obou stranách komunikačního kanálu, měl by být port 20 povolen také v síti a prostřednictvím klientského softwaru. Zanedbání otevření obou portů zabrání úplnému přenosu tam a zpět. Když je klientský software připojen k serveru FTP, vyzve k zadání přihlašovacích údajů – uživatelského jména a hesla – nezbytných pro přístup k tomuto serveru. Mnoho serverů FTP, pokud se přihlásíte prostřednictvím telnetu nebo připojení Secure Shell, nabízí výchozí anonymní přihlašovací údaje. FileZilla a WinSCP jsou dva populární FTP klienti. Oba jsou k dispozici zdarma.