Skip to content

Poskytovatel internetových služeb (ISP)

4 de Červenec de 2021
the network of the office building 140648180 5745ec855f9b58723d2fe0a6

Poskytovatel internetových služeb (ISP) poskytuje přístup k internetu. Tento přístup lze provést pomocí kabelu, DSL nebo telefonického připojení. Všechna zařízení připojená k internetu spouštějí každý požadavek prostřednictvím ISP, aby získali přístup k serverům, kde mohou prohlížet webové stránky a stahovat soubory. Servery poskytují tyto soubory prostřednictvím svého ISP. Mezi příklady ISP patří AT&T, Comcast, Verizon, Cox a NetZero. Tito ISP mohou být připojeni přímo k domácnosti nebo firmě nebo bezdrátově paprskovat pomocí satelitu nebo jiné technologie.

Co dělá ISP?

Většina domácností a firem má zařízení, které se připojuje k internetu. Prostřednictvím tohoto zařízení se telefony, notebooky, stolní počítače a další zařízení s internetovým připojením dostanou do zbytku světa – a to prostřednictvím ISP. Zde je příklad role, kterou hraje poskytovatel internetových služeb při stahování souborů a otevírání webových stránek z internetu.

  1. Když doma používáte notebook k přístupu na stránku na webu, jako je Lifewire.com, webový prohlížeč použije servery DNS, které jsou nastaveny v zařízení, k překladu názvu domény Lifewire na adresu IP, ke které je přidružen, což je adresa, kterou je Lifewire nastaven pro použití s ​​ISP.
  2. IP adresa je odeslána z vašeho routeru vašemu ISP, který předá požadavek ISP, kterého používá Lifewire.com.
  3. V tomto okamžiku ISP pro Lifewire.com odešle stránku vašemu ISP, který předá data vašemu domácímu routeru a vašemu notebooku.

To vše se děje rychle – obvykle během několika sekund. Aby to ale fungovalo, musí mít domácí síť i síť Lifewire.com platnou veřejnou IP adresu, kterou přiděluje ISP. Stejný koncept platí i při odesílání a stahování dalších souborů, jako jsou videa, obrázky a dokumenty. Všechno, co stáhnete online, se přenáší přes ISP.

Vyskytují se problémy se sítí ISP nebo jsem?

Pokud nemůžete otevřít web, zkuste jiný. Pokud se jiné webové stránky v prohlížeči zobrazují správně, váš počítač a váš ISP problémy nemají. Problémy má buď webový server, který ukládá web, nebo ISP, kterého web používá k poskytování webu. Jediné, co můžete udělat, je počkat, až to vyřeší. Pokud žádný z webů nefunguje, otevřete jeden z těchto webů na jiném počítači nebo zařízení ve stejné síti. Například pokud váš stolní počítač nezobrazuje web, zkuste to na notebooku nebo telefonu, který je připojen ke stejné síti Wi-Fi jako stolní počítač. Pokud na těchto zařízeních nemůžete problém replikovat, problém je ve stolním počítači. Pokud stolní počítač nemůže načíst žádný z webů, restartujte počítač. Pokud to nevyřeší, změňte nastavení serveru DNS. Pokud však žádný ze zařízení nemůže web otevřít, restartujte router nebo modem. To obvykle řeší problémy se sítí. Pokud problém přetrvává, kontaktujte svého ISP. Je možné, že má ISP problémy, nebo vám odpojil přístup k internetu z jiného důvodu. Pokud je ISP vaší domácí sítě nefunkční, odpojte Wi-Fi v telefonu a použijte datový tarif telefonu. Tím se váš telefon přepne z používání jednoho ISP na jiného, ​​což je jeden ze způsobů, jak získat přístup k internetu, když váš domácí ISP nefunguje.

Jak skrýt internetový provoz před ISP

Protože poskytovatel internetových služeb poskytuje cestu pro veškerý váš internetový provoz, může sledovat a zaznamenávat vaše internetové aktivity. Pokud vás to zajímá, jedním z populárních způsobů, jak se vyhnout sledování, je použití virtuální privátní sítě (VPN). VPN poskytuje šifrovaný tunel z vašeho zařízení, přes vašeho ISP, do jiného ISP. To skryje váš provoz před vaším ISP. Místo toho služba VPN uvidí váš provoz, ale jednou z výhod většiny sítí VPN je, že obvykle nesledují a nezaznamenávají aktivity svých uživatelů.

Více informací o ISP

Test rychlosti internetu ukazuje rychlost, kterou získáte od svého ISP. Pokud se tato rychlost liší od ceny, za kterou platíte, obraťte se na svého ISP a sdílejte výsledky. Kdo je můj ISP? je web, který zobrazuje poskytovatele internetových služeb, kterého používáte. Většina poskytovatelů internetových služeb poskytuje zákazníkům neustále se měnící dynamické adresy IP, ale firmy poskytující webové stránky se obvykle přihlašují ke statické adrese IP, která se nemění. Mezi další typy ISP patří hostování ISP, jako jsou hostitelé pouze e-mailů nebo online úložiště, a bezplatní nebo neziskové poskytovatelé internetových služeb (někdy nazývaní bezplatné sítě), kteří poskytují bezplatný přístup k internetu, obvykle doprovázený reklamami.