Skip to content

Potřebujete modem a router?

18 de Červenec de 2021
do i need a modem and a router 4686028 1 bbecb06337334d1dbdf7dff5abe80ae1

Širokopásmové připojení je nezbytnou součástí mnoha aspektů našeho digitálního života. Závisí na tom hraní, sledování videí, nákup hudby a procházení webu. K dispozici je dlouhá řada vybavení a služeb, které vám všechny tyto bity přinášejí, a dvě z vašich nejbližších komponent jsou modem a router.

Co je modem a proč ho potřebuji?

Modem znamená modulátor-demodulátor. V mnoha domácnostech, kdy bylo přijetí internetu stále ještě něco nového, se data přenášela přes stejné měděné vedení, jaké používaly telefony. Přenos binárních nul a nul datového proudu přes dlouhé prameny kovu však není snadné.

Místo toho je signál odesílán buď jako vysoký, nebo nízký. Ty jsou přeloženy na jedničky a nuly, které počítače očekávají. Když tedy odesíláte data, zařízení je musí modulovat na správnou sílu signálu a také de-modulovat vracející se signály. Samotný modem připojí váš domov k této vnější síti. Je identifikován vaší IP adresou, kterou přidělil váš poskytovatel internetových služeb. Pokud má váš domov pouze jedno síťové zařízení, můžete jej připojit přímo k modemu a surfovat pryč. Většina domácností má však mnoho síťových zařízení a potřebujete způsob, jak spravovat jejich vzájemné připojení i k internetu. To je místo, kde přichází router.

Co je směrovač a proč ho potřebuji?

Směrovač je zaměřen na místní síťové připojení. Provádí následující funkce pro zařízení v domácí síti:

  • Spravuje a přiřazuje adresy IP.
  • Funguje jako služba místních názvů domén.
  • Odesílá požadavky, například na webovou stránku, přes internet jménem vašich zařízení a vrací výsledky.
  • Blokuje příchozí požadavky z internetu. Pokročilejší směrovače umožňují výběr požadavků.
  • Připojuje několik kabelových zařízení, protože většina samostatných směrovačů nabízí pouze jeden port Ethernet.

Potřebujete modem a router?

Vaše domácí síť vyžaduje zařízení, které převádí signály vašeho poskytovatele kabelů nebo telefonní společnosti do ethernetového zařízení, kterému většina síťových zařízení rozumí.

U zařízení 2 v 1 si všimněte koaxiálního vstupu a více LAN ethernetových výstupů

Pokud doma nemáte pouze jedno zařízení (připojené k modemu přes Ethernet), potřebujete něco pro správu místních IP adres a možná pro bezdrátové pokrytí.

Používání modemů / směrovačů 2 v 1

Modemy a směrovače nemusí být samostatnými fyzickými zařízeními. Některé modemy podporují integrované směrování. Jedno zařízení zabírá jednu elektrickou zásuvku. Musíte se jen naučit používat jedno rozhraní ke konfiguraci a správě domácí sítě. Jedno zařízení může být navíc levnější než samostatná koupě modemu a směrovače. Většina moderních poskytovatelů kabelových a DSL standardně nabízí modemy brány.

Použití samostatného modemu a směrovače

Použití samostatného modemu a samostatného směrovače je nejrozumnější volbou v několika konkrétních případech použití:

  • Podpora ISP: Váš poskytovatel internetových služeb nemusí tyto kombinované modely podporovat. Je možné, že budete požádáni o použití modemu, který poskytl váš ISP.
  • Umístění: I když je vhodné mít obě tyto funkce v jednom zařízení, samostatná zařízení vám dávají větší svobodu umístění. Můžete například dát modem do skříně, ale nechtěli byste tam potlačit bezdrátový přístupový bod.
  • Funkce: Samostatné směrovače mají tendenci mít více a lepších funkcí než kombinované modely. Pokud je pro vás důležité mít přístup VPN, pokročilé směrování nebo sdílení hardwaru v síti, je pravděpodobné, že tyto možnosti najdete v samostatném routeru.
  • Výkon: Pokud váš router přestane fungovat, nebudete úplně offline. Počítač můžete připojit přímo k modemu. Pokud integrovaný směrovač ve vašem kombinovaném zařízení nefunguje, máte pravděpodobně smůlu, pokud nemůžete pájet.