Skip to content

Použití stativu k získání nejlepších snímků

4 de Červenec de 2021
GettyImages 590775711 7155a24b3b334bf5877578a8a617e024

Mnoho fotografických situací vyžaduje dlouhé expozice nebo potřebu ustáleného vlivu. Proto je stativ tak užitečným nástrojem pro fotografy. Nejde však jen o to vědět, kdy použít stativ. Musíte vědět, jak správně používat stativ, abyste se ujistili, že poskytuje dostatečnou podporu vaší digitální zrcadlovce.

Použijte stativ.

Jak používat stativ

Stativy jsou klíčovou součástí sady nástrojů fotografa, zvláště když potřebujete větší stabilitu pro kritické snímky. Níže uvádíme několik tipů, jak správně používat stativ.

 1. Nejprve se musíte ujistit, že váš stativ dostatečně unese váhu vaší digitální zrcadlovky. Není dobré kupovat levný, křehký stativ za 5 $ a pak očekávat, že bude podporovat DSLR s objektivy. Investujte do stativu a odolného stativu, jak si můžete dovolit.

 2. Pokuste se najít rovnou zem, na kterou si stativ položíte, aby se nekýval sem a tam a nehrozilo by jeho převrácení.

 3. Roztáhněte všechny tři nohy na celou šířku, aby byla zajištěna rovná podpora.

 4. Pokud potřebujete stativ vysunout, začněte od nejširšího rozšíření nohou. Jakmile jednu nohu natáhnete, zajistěte ji na místě.

 5. Pokud jste stativ vysunuli do plné výšky a stále potřebujete další vysunutí, můžete zvednout střední sloup. Musíte si však pamatovat, že vyšší středový sloup nebude tak stabilní jako nohy, a to by mohlo způsobit kolísání fotoaparátu.

 6. Pokud je váš stativ dodáván s připevněnou vodováhou, použijte toto ke kontrole, zda je váš stativ vyrovnaný.

 7. Fotoaparát připevněte k hlavě stativu pomocí šroubovací rychloupínací destičky. Zašroubujte jej pevně do stativového závitu fotoaparátu (umístěného ve spodní části fotoaparátu) a zacvakněte jej na místo na hlavě stativu. Nezapomeňte to zamknout.

 8. Upravte hlavu stativu a utáhněte všechny šrouby tak, aby fotoaparát během fotografování neklouzal ani se nepohyboval.

 9. Pokud je obzvlášť větrný den, můžete si na spodní část středového sloupku stativu připevnit těžkou tašku, která vám pomůže udržet ji stabilní.

Kdy použít stativ

Existuje mnoho situací, kdy můžete při fotografování použít stativ. Některé nápady najdete níže.

 1. Nejviditelnější použití stativu je, když chcete fotografovat dlouhé expozice bez chvění fotoaparátu. Pro pomalejší než 1/60 rychlosti závěrky budete potřebovat stativ, abyste dosáhli ostrých snímků.

 2. Chcete-li vytvořit éterický, mlhavý vzhled tekoucí vody, budete také muset použít stativ a dlouhou expozici.

 3. Snadný způsob, jak zajistit, aby vaše krajiny měly vodorovnou vodorovnou čáru, je použití stativu. Jakmile stativ vyrovnáte a nastavíte správně, nebudete se muset starat o to, že by se váš fotoaparát při komponování snímku naklonil.

 4. Pokud fotografujete zátiší, stativ usnadňuje udržení každého jiného objektu ve stejném bodě záběru a pomáhá se stabilitou při zaostřování na malé objekty.

 5. Stativy jsou užitečné při fotografování řady stejných portrétů, což umožňuje fotografovi pouze umístit různé lidi na stejnou značku a zkrátit čas potřebný k vytvoření každého snímku. To může být zvláště důležité při rychlém podnikovém fotografování.

 6. Stativy mohou pomoci předcházet poranění zad. Pokud je vaše digitální zrcadlovka těžká a pokud ji během fotografování neustále nosíte kolem krku, bude trpět vaše záda. Umístěním fotoaparátu na stativ se tomuto problému vyhnete.

Slovo o monopodech

Monopod je jediný sloup se šroubem stativu nahoře. Do země se zaboří hrot na dně některých těžkých monopodů. Jiné jsou ruční. Často se používají ve spojení se stativem na podporu těžkých teleobjektivů. Například fixních 400 mm je pro fotografa boj o podporu jednou rukou. Tyto delší objektivy bývají vybaveny stativovým prstencem, který obepíná objektiv. Ty mají na sobě stativový šroub, který lze připevnit k monopodu. Je také užitečné, když se vydáte do divočiny, abyste pořídili krásnou fotografii přírody a potřebujete trochu podpory při turistice, abyste se dostali na toto místo. To je zvláště užitečné při fotografování na místech s omezeným prostorem, protože monopod má menší stopu než stativ. To je také případ, kdy některá místa nemusí vzhledem ke své velikosti stativ povolit.