Skip to content

Použití vyskakovacího blesku na vaší DSLR

4 de Srpen de 2021
digital camera 467252578 5c838028c9e77c0001a6763b

Mnoho fotoaparátů DSLR je vybaveno praktickým vyskakovacím bleskem. Je to pohodlný a rychlý způsob, jak přidat scéně světlo; tyto malé záblesky však nemají energii a musíte pochopit jejich omezení, protože, pravda, nejsou nejlepším zdrojem osvětlení. Zde jsou pro a proti.

Nevýhody používání vyskakovacího blesku

Jak již bylo zmíněno, vyskakovací blesk má omezení a měl by být používán selektivně. Zde jsou některé z jeho nevýhod:

Není to směrové

Světlo vyskakovacího blesku není směrové. Výsledný obrázek tak může mít plochý a poněkud drsný vzhled.

Může vrhat stíny

Vyklopený blesk je tak blízko těla fotoaparátu, že může vrhat stín z vašeho objektivu. To je problém při použití větších objektivů, jako je širokoúhlý širokoúhlý objektiv nebo dlouhý teleobjektiv. Blesk se v dolní části obrázku zobrazí jako půlměsíční stín. Ve vnitřní situaci bude vyskakovací blesk vrhat extrémně drsné stíny, které nevytvářejí atraktivní záběr. Nikdy se nepokoušejte použít vyskakovací blesk DSLR k fotografování velké skupiny lidí, protože takovou vzdálenost pravděpodobně nedokáže překonat.

Na noční záběry to nestačí

Nečekejte, že vyskakovací blesk dokáže v noci osvětlit i jednu osobu.

Výhody používání vyskakovacího blesku

Vyskakovací blesk DSLR má v určitých situacích své využití. Zde je několik případů, kdy se to může ukázat jako užitečné.

Je dobré plnit světlo

Zkoušeli jste někdy někoho vyfotit venku, ale skončili jste s obrázkem, kde je polovina obličeje člověka zastíněna stínem? Sluneční paprsky vrhají velké množství stínů, ale váš malý vyskakovací blesk DSLR může tento problém snadno napravit při záběru hlavy a ramen. Pomocí vyskakovacího blesku vyplňte stínové oblasti blízkého objektu. Skončíte s rovnoměrně vyváženým záběrem s pěkně osvětlenou tváří a dobrými světly v očích. Navíc kombinace okolního světla s bleskem zabrání tomu, aby snímek vypadal plochý nebo vypadal jako ten, který byl zjevně osvětlen bleskem.

Je dobré zachytit akci

Vyskakovací blesk DSLR je také ideální pro fotografování kreativních akčních snímků. Použitím pomalé rychlosti závěrky, posouváním s akcí a odpalováním vyskakovacího blesku na začátku záběru budete moci akci zmrazit a zároveň vytvářet rozmazané pruhy na pozadí. Tato technika je známá jako „blesk a rozmazání“. Abyste dosáhli úspěchu, je nejlepší vybrat si předmět, ke kterému se můžete přiblížit, protože vyskakovací blesk DSLR má velmi omezený dosah.

Je dobré provádět manuální úpravy makro fotografií

Pomocí vyskakovacího blesku DSLR můžete pořizovat makro (detailní) snímky malých věcí, jako jsou květiny. Samotné světlo vyskakovacího blesku je však příliš drsné a ploché a mohlo by dojít k vyblednutí barev z vašeho obrázku. Pokud ručně upravíte expozici svého blesku a nastavíte jej alespoň o krok níže, než je vámi zvolená clona, ​​získáte dostatek blesku, aby se objekt vyjmul z barev pozadí, aniž byste jej úplně vyfoukli.

Tipy pro používání vyskakovacího blesku

Pokud se rozhodnete použít vyskakovací blesk fotoaparátu, zde je několik tipů, jak dosáhnout nejlepšího osvětlení pro svůj snímek.

Rozptýlete světlo vyskakovacího blesku

Když je světlo vyskakovacího blesku příliš drsné, můžete světlo rozptýlit nebo odrazit, aby se změkčilo a učinilo světlo přitažlivějším. Difuzor není nic jiného než poloprůhledný kus bílého materiálu, který změkčuje (rozptyluje) množství světla produkovaného bleskem. Skvěle funguje malý kousek pergamenu, hedvábného papíru, voskového papíru nebo podobného materiálu. Můžete dokonce použít náhodné věci, jako je kousek plastové konvice na mléko. V závislosti na materiálu může být nutné upravit vyvážení bílé a expozici blesku pro kompenzaci difuzoru.

Použijte odrazovou kartu

Podobně si můžete rychle vytvořit vlastní odrazovou kartu, která přesměruje světlo blesku mimo předmět a na strop. Světlo, které nakonec dopadá na váš předmět, je méně směrové a ještě vyrovnanější. To funguje pouze uvnitř, nebo když máte něco nad hlavou, abyste odrazili světlo zpět k předmětu. Je také obtížné to udělat v místnosti s velmi vysokými stropy, takže to má svá omezení. Odrazová karta je prostě bílý neprůhledný kus silného papíru. Indexové karty, karty, dokonce i zadní část brožury pro turisty (bez přílišného textu) mohou fungovat a toto je nástroj, který můžete uklízet téměř kdekoli. Podržte karty před bleskem nebo je položte mezi blesk a fotoaparát. Možná budete potřebovat kousek pásky, abyste je udrželi na místě. Nejlepší je použít lepicí pásku nebo malířskou pásku, aby na těle fotoaparátu nezůstaly lepkavé zbytky. Ujistěte se, že odrazová karta je v úhlu k blesku, aby světlo nebylo blokováno. Představte si to jako rampu světla a umístěte ji tam, kam chcete, aby světlo směřovalo.

Použijte kompenzaci blesku

Fotoaparáty DSLR mají vestavěnou úpravu expozice s bleskem, kterou můžete upravit ručně. Na těle fotoaparátu nebo v nabídce možností fotoaparátu hledejte symbol blesku se znaménkem +/-. Jít nahoru nebo dolů 1/2-1 úplným zastavením obvykle dělá trik.