Skip to content

Používání automatických režimů DSLR

6 de Červenec de 2021
GettyImages 618066222 58a7a9565f9b58a3c9d780d3

Když většina fotografů přechází z fotoaparátů typu point-and-shoot na pokročilé fotoaparáty DSLR, pravděpodobně hledají výhody rozsáhlé sady funkcí ručního ovládání, které fotoaparát DSLR nabízí. Pravděpodobně hledají únik ze světa základních automatických kamer typu point-and-shoot. Kameru DSLR však nemusíte vždy ovládat v režimu ručního ovládání. Fotoaparát DSLR má řadu režimů automatického ovládání, stejně jako fotoaparát typu point-and-shoot.

Jak používat režimy DSLR

U většiny fotoaparátů DSLR nastavíte automatické režimy buď voličem režimů na horním panelu fotoaparátu, nebo pomocí nabídky na obrazovce dostupné prostřednictvím tlačítka nabídky na zadní straně.

Horní část fotoaparátu DSLR.

Většina fotoaparátů DSLR má plně automatický režim, plně manuální režim ovládání a několik smíšených režimů, kde některá nastavení určuje fotoaparát automaticky, zatímco jiná jsou nastavována ručně fotografem. Tyto režimy jsou skvělým způsobem, jak si usnadnit přechod z fotoaparátu typu point-and-shoot na digitální zrcadlovku, protože se dozvíte, jak fotoaparát používat postupně.

Zblízka voliče režimů fotoaparátu.

  1. Režim A.. Při použití voliče režimů má většina fotoaparátů DSLR znak Režim A.. Jedná se však pouze o částečně automatický režim. The A na voliči režimů znamená automatickou prioritu clony, což znamená, že nejprve nastaví clonu fotograf nebo fotoaparát, a poté fotoaparát automaticky upraví další nastavení podle nastavení clony.

  2. Režim S.. The Režim S. je podobný, umožňuje fotografovi nebo fotoaparátu DSLR nejprve nastavit rychlost závěrky a fotoaparát poté upraví další nastavení podle rychlosti závěrky. The S režim je zkratka pro automatickou prioritu času závěrky.

  3. Režim P.. Naprogramované auto, obvykle označené a P na voliči režimů je další částečně automatický režim. Fotoaparát DSLR vybere nejlepší rychlost závěrky a nastavení clony v závislosti na dostupném osvětlení a fotograf může ovládat další parametry.

  4. AUTO režim. Plně automatický režim fotoaparátu DSLR bude pravděpodobně označen symbolem AUTO štítek na voliči režimů nebo AUTO štítek někdy spárovaný s a ikona fotoaparátu. V plně automatickém režimu pracuje fotoaparát DSLR jako fotoaparát typu point and shoot a automaticky určuje všechna nastavení. U některých automatických režimů na fotoaparátu DSLR můžete zvolit fotografování s vypnutým bleskem a všechna ostatní nastavení se nastaví automaticky, bez ohledu na vnější osvětlení. Toto je dobrý režim, který můžete použít, když máte zakázáno používat blesk, například na koncertě. Normálně to vypnutý blesk se objeví na voliči režimů vedle nebo v kombinaci s AUTO označení.

  5. Režim SCN. Další typ automatické fotografie, který můžete provádět u většiny digitálních zrcadlovek, zahrnuje scénické režimy. S motivový program, vyberete druh scény, kterou chcete pořídit, a fotoaparát automaticky vytvoří nastavení fotoaparátu, které se této scéně nejvíce podobá. K scénickým režimům můžete přistupovat pomocí voliče režimů nebo nabídek na obrazovce.

    Režim scény na fotoaparátu DSLR.

Není škoda používat fotoaparát DSLR v plně automatickém režimu, protože většina z těchto fotoaparátů dělá skvělou práci při výběru nastavení pro vás a správné expozici fotografie. Pro tyto rychlé snímky budete mít úspěšné fotografování v plně automatickém režimu. Pokud máte s digitální zrcadlovkou úspěch v plně automatickém režimu, nenechte se v tomto snadno použitelném režimu natolik zaujmout, že zapomenete, proč jste si fotoaparát DSLR vůbec koupili. Otočte volič režimů do polohy M někdy vám také poskytne plnou manuální kontrolu nad nastavením.