Skip to content

Používání příkazu „Spustit jako“ ve Windows

7 de Červenec de 2021
200421277 001 56a6a56c5f9b58b7d0e42188 9e9ed8693b4c42a2a08408cfd2c213ce

Spuštění programu jako správce je v systému Windows běžným úkolem. Při instalaci programů, úpravách určitých souborů atd. Musíte mít oprávnění správce. Můžete to snadno provést pomocí funkce „spustit jako“. Spuštění úlohy jako správce je zjevně užitečné pouze v případě, že ještě nejste administrátorem. Pokud jste do systému Windows přihlášeni jako běžný standardní uživatel, můžete si zvolit, že otevřete něco jako jiného uživatele, který má práva správce, abyste se vyhnuli nutnosti odhlásit se a poté se znovu přihlásit jako správce, abyste mohli provádět jeden nebo dva úkoly.

Jak používat funkci „Spustit jako“ ve Windows 10, 8 nebo 7

Možnost „Spustit jako“ v systému Windows nefunguje ve všech verzích systému Windows přesně stejným způsobem. Novější verze systému Windows – Windows 10, Windows 8 a Windows 7 – vyžadují jiné kroky než předchozí verze. Pokud používáte Windows 10, 8 nebo 7, postupujte takto:

 1. Podržte Posun klíč a poté klepněte pravým tlačítkem myši na soubor.

 2. Vybrat Spustit jako jiný uživatel z kontextové nabídky.

 3. Zadejte Uživatelské jméno a Heslo pro uživatele, jehož přihlašovací údaje by měly být použity ke spuštění programu. Pokud je uživatel v doméně, je správná syntaxe nejprve zadat doménu a poté uživatelské jméno, například takto: doména uživatelské jméno.

Jak používat funkci „Spustit jako“ v systému Windows Vista

Windows Vista se trochu liší od ostatních verzí systému Windows. Chcete-li otevřít programy jako jiný uživatel, musíte použít program uvedený v tipu níže nebo upravit některá nastavení v Editoru zásad skupiny.

 1. Hledat gpedit.msc v nabídce Start a poté otevřete gpedit (Editor místních zásad skupiny), když se zobrazí v seznamu.

 2. Navigovat do Zásady místního počítače> Nastavení systému Windows> Nastavení zabezpečení> Místní zásady> Možnosti zabezpečení.

 3. Dvojklik Řízení uživatelských účtů: Chování výzvy ke zvýšení úrovně pro administrátory v režimu schválení správce.

 4. Změňte rozevírací možnost na Výzva k zadání pověření.

 5. Klepněte na OK uložit a opustit toto okno. Můžete také zavřít okno Editoru místních zásad skupiny.

Nyní, když dvakrát kliknete na spustitelný soubor, budete vyzváni k výběru uživatelského účtu ze seznamu pro přístup k souboru jako druhý uživatel.

Pro uživatele Windows XP

Uživatelé systému Windows XP stačí kliknout pravým tlačítkem myši na soubor a zobrazit možnost „spustit jako“.

 1. Klepněte pravým tlačítkem myši na soubor a vyberte Běž jako… z nabídky.

 2. Vyberte přepínač vedle Následující uživatel.

 3. Zadejte uživatele, kterému chcete získat přístup k souboru, nebo jej vyberte z rozevírací nabídky.

 4. Zadejte heslo uživatele do Heslo: pole.

 5. lis OK soubor otevřete.

Chcete-li použít možnost „spustit jako“ v jakékoli verzi systému Windows bez použití možnosti klepnutí pravým tlačítkem, stáhněte si program ShellRunas od společnosti Microsoft. Přetáhněte spustitelné soubory přímo do ShellRunas programový soubor. Když to uděláte, budete okamžitě vyzváni k zadání alternativních pověření. Můžete také použít příkaz „spustit jako“ z příkazového řádku pomocí příkazového řádku. Takto je třeba nastavit příkaz, kde vše, co musíte změnit, je tučný text: runas / user: uživatelské jméno „cesta k souboru“

Například byste spustili tento příkaz ke spuštění staženého souboru (PAssist_Std.exe) jako další uživatel (jfisher): runas / uživatel: jfisher „C: Users Jon Downloads PAssist_Std.exe“

Přímo v okně příkazového řádku budete požádáni o heslo uživatele a poté se program otevře normálně, ale s přihlašovacími údaji daného uživatele. Pro „vypnutí“ tohoto druhu přístupu nemusíte dělat nic. Pouze program, který spustíte pomocí příkazu „spustit jako“, se spustí pomocí účtu, který si vyberete. Jakmile je program ukončen, je ukončen přístup specifický pro uživatele.

Proč byste to dělali?

Správci zabezpečení a odborníci často kážou, že uživatelé by měli pro každodenní úkoly a aktivity používat nejméně privilegovaný uživatelský účet, který mohou, aniž by to mělo nepříznivý dopad na jejich produktivitu. Všestranné účty, jako je účet správce v systému Microsoft Windows, by měly být rezervovány pouze v případě, že jsou potřeba. Důvodem je také to, že nemáte náhodný přístup k souborům nebo systémovým konfiguracím, se kterými byste se neměli potýkat, ani je nemodifikujete. Druhým důvodem je, že viry, trojské koně a další malware se často spouštějí pomocí přístupových práv a oprávnění používaného účtu. Pokud jste přihlášeni jako správce, virus nebo jiná malwarová infekce bude moci v počítači spustit prakticky cokoli s nadřazenými právy. Přihlášení jako normální, omezenější uživatel může pomoci zabezpečit a chránit váš systém. Může však být frustrující, když se musíte odhlásit a znovu přihlásit jako správce, abyste nainstalovali program nebo upravili konfiguraci systému, a poté se znovu odhlásit a znovu přihlásit jako běžný uživatel. Společnost Microsoft naštěstí zahrnuje funkci „spustit jako“, která umožňuje spouštět programy s jiným uživatelským jménem a heslem, než jaké používá aktuálně přihlášený uživatel.