Skip to content

Práce se správcem sady listů AutoCADu

14 de Červenec de 2021
SSM 56a0dd3b5f9b58eba4b4900b

Jednou z časově nejnáročnějších částí každého projektu je počáteční nastavení souborů. Při zahájení nové úlohy je třeba určit vhodnou velikost listu, měřítko a orientaci výkresů, než budete moci cokoli dělat. Poté budete muset vytvořit skutečné plány, vytvořit a vložit rohové razítko pro každý z nich, přidat výřezy, obecné poznámky, pruhové měřítka, legendy a půl tuctu dalších položek pro každý jednotlivý typ plánu. Toto je fakturační čas, protože to děláte pro svůj projekt, ale není to tak nákladově efektivní využití vašich fakturovatelných hodin. Počáteční nastavení dvaceti výkresových projektů může vašim zaměstnancům CAD zabrat celý den. Každý další přidaný výkres může trvat další hodinu nebo více. Matematiku nákladů nastavíte na více než 100 výkresových sad a uvidíte, jak rychle lze žvýkat rozpočty, a to jste ještě nezačali s návrhem.

Použití Správce sady listů k nastavení projektů

Nebylo by hezké, kdyby existoval způsob, jak proces instalace zjednodušit a automatizovat? To je místo, kde přichází AutoCAD’s Sheet Set Manager (SSM). SSM existuje už dlouho, ale mnoho společností jej nevyužívá a ty, které jeho funkce plně nevyužívají.

Jak funguje správce sady listů

Myšlenka SSM je jednoduchá; není to nic jiného než paleta nástrojů umístěná po straně obrazovky s odkazy na všechny výkresy v sadě. Každý odkaz v paletě SSM umožňuje otevírat, vykreslovat, měnit vlastnosti, dokonce přejmenovat a přečíslovat všechny výkresy v sadě. Každý odkaz se připojuje k prostoru rozvržení jednotlivého výkresu uloženého do projektu. SSM může odkazovat také na více záložek rozvržení v rámci jednoho výkresu, ale není to nejlepší metoda pro práci. Nejjednodušší a nejflexibilnější způsob práce s SSM je oddělit váš návrhový model a vykreslené listy do odlišných výkresů. V zásadě rozdělujete modelový prostor a papírový prostor na samostatné soubory. Tímto způsobem můžete mít jednoho kreslíře, který pracuje s návrhovým modelem, zatímco jiný upravuje rozložení listu.

Pokud například do své sady přidáte další tři listy podrobností, nemusíte jít do každého a aktualizovat celkový počet listů, můžete jednoduše změnit „9“ na „12“ ve vlastnostech SSM a aktualizuje se všechny plány v sadě. Funguje stejně pro všechny vlastnosti uvedené výše. Nové odkazy můžete přidat kliknutím pravým tlačítkem, výběrem zcela nového výkresu nebo odkazem na rozvržení existujícího souboru. Výše uvedený seznam SSM byl vytvořen od nuly za méně než dvě minuty.

Prototypy projektu

Můžete použít SSM k ručnímu přidání listů do vaší sady, ale to vám ve skutečnosti neposkytuje časovou úsporu, kterou jsem slíbil. Místo toho je třeba nastavit prototyp projektu se všemi vašimi složkami, soubory, externími referencemi a kontrolními soubory SSM, které jsou již na místě, takže stačí zkopírovat prototyp do pracovní složky, přejmenovat jej a nastavení je zcela Hotovo. Nyní je tu úspora! To, co jsem udělal v mé kanceláři, je vytvoření sady standardních složek, které jsou již naplněny výkresy běžně používanými pro tento typ projektu a velikost okraje. Ve výše uvedeném příkladu mám již vytvořenou složku Prototype s různým rozsahem projektu a velikostí ohraničení. Vidíte, že mám složky Model i Sheet, abych udržel oddělené prostory pro návrh a rozvržení, a že jsem vytvořil podsložku ve složce „Model DWG“, abych uspořádal všechna svá referenční data pro svůj návrh. Nejdůležitějším šetřičem času je, že všechny mé referenční soubory (externí reference a obrázky atd.) Jsou již navzájem připojeny, i když jsou soubory prázdné. Jinými slovy, pokud otevřu svůj plán známek, bude již mít externí reference plánů Basemap, Dimension and Layout a Utility. Také jsem již vytvořil svůj SSM v podsložce „Sada listů“ (zvýrazněno). Aby byl celý můj projekt nastaven během několika sekund, stačí zkopírovat správnou složku z mého umístění Prototype na místo, kde se nacházejí moje projekty síť a poté přejmenujte složku nejvyšší úrovně na název nebo číslo projektu. Odtud můžu otevřít libovolný výkres v sadě a pomocí rozevíracího seznamu v horní části mé palety SSM přejít do nové složky a vybrat soubor „Sheet Set.dss“. Jakmile tento soubor otevřu, SSM se naplní a vše, co musím udělat, je vyplnit vlastnosti mé práce. Poté už jen otevřu své návrhové soubory a začnu pracovat. Pouhým vytvořením jednoduché složky prototypového projektu s mým souborem SSM uvnitř jsem zkrátil hodiny fakturovatelného času z každého projektu, který kdy vytvořím. V mé firmě průměrujeme každý rok přibližně tisíc nových projektů, takže tento jednoduchý proces nám každý rok ušetří nejméně 5 000 člověkohodin (pravděpodobně více). Znásobte ten průměr, kdy průměrujete fakturační sazbu CAD projektanta, což vám může ušetřit několik stovek velký. Jak vaše společnost zpracovává nastavení projektu? Máte formální proces nebo je to jen věc typu „on the fly“?