Skip to content

Práce v brandingu jako grafický designér

5 de Červenec de 2021
GettyImages 467174671 56ae63993df78cf772bb8197

Každý úspěšný podnik buduje značku – firemní identitu, která mu umožňuje vyniknout před konkurencí a vztahovat se k jeho zákaznické základně. Mnoho grafiků se specializuje na branding. Zde je pohled na typ konstrukčních prací, které to obnáší, a co o nich potřebujete vědět.

Branding a jeho cíle

Grafičtí designéři, kteří pracují v oblasti brandingu, mají za úkol propagovat image společnosti prostřednictvím kampaní a vizuálů, od návrhu loga a reklamy až po copywriting a vývoj sloganů. Zastřešujícím cílem je, aby byla společnost jedinečně rozpoznatelná, nezapomenutelná a pozitivně vnímána. Úspěšné brandingové úsilí může v průběhu času udělat ze společnosti název domácnosti a identifikovatelný jednoduchým tvarem nebo barvou. K vytvoření značky pro společnost musí návrhář plně porozumět cílům organizace a motivaci jejích zákazníků. Průzkum trhu a základní znalosti pomáhají návrhářům zaměřit své projekty vhodně a efektivně.

Druhy práce

Jako grafik pracující v brandingu se vaše práce může lišit od práce ostatních návrhářů. Jedná se o specializaci, která vyžaduje širší zaměření, než je tomu například u designu webových stránek nebo brožur. Místo toho, abyste vytvořili jeden jednorázový kus, budete obvykle pracovat na celé kampani a zajistit konzistenci zprávy a její prezentace.

Mezi prvky brandingové kampaně, na kterých byste mohli pracovat, patří například:

  • Loga
  • Vizitky
  • Hlavičkové papíry
  • Obal
  • kopírovat
  • Slogany a slogany
  • Reklamní design
  • Design písma
  • Výzkum
  • Marketing

Pokud pracujete s designérskou firmou, můžete zvládnout pouze určité aspekty těchto projektů značky. Pravděpodobně však budete součástí týmu a je důležité pochopit každý aspekt, abyste mohli efektivně komunikovat a budovat značku soudržně se svými spolupracovníky.

Příklady brandingu

Příklady brandingu jsou všude kolem nás. Páv NBC, hnědý náklaďák UPS a swoosh Nike jsou některé slavné příklady. Jsou tak rozeznatelné, že nemusíme slyšet název společnosti, abychom věděli, na co odkazují.

Obrazovka zapnutí Roku

Online značky, jako jsou Facebook, Instagram a YouTube, jsou vyvíjeny v poslední době, ale nyní jsou stejně dobře rozpoznatelné. Tyto webové stránky často známe pouze z ikony, protože barvy a grafika jsou všudypřítomné a známé. I přes absenci textu přesně víme, na který web se chystáme.

Koláž facebookových log zobrazujících branding Facebooku.

Apple je dalším vynikajícím příkladem skvělé značky. Když vidíme podpisové logo společnosti Apple, víme, že se jedná o produkt Apple. Také použití malých písmen i v Názvy produktů Apple (např. IPhone, iPad, iPod) je technika značky, která je odlišuje od konkurence.

Loga Apple

Loga Apple.

Loga na vašich oblíbených produktech, obaly, které přicházejí, a slogany, které je představují, jsou příklady značky. Díky důslednému používání každého z těchto prvků může tým značky úspěšně vyvinout kampaň, která rezonuje se spotřebiteli a podporuje akci.