Skip to content

Práce v reklamě jako grafický designér

4 de Srpen de 2021
GettyImages 944811538 68bb7d6bde5c46b7894d9c1841fdaa48

Stejně jako v mnoha oblastech grafického designu, práce v reklamě znamená více než vytváření návrhů a rozvržení stránek. Ačkoli specifickým úkolem může být vytvoření tiskové reklamy pro kampaň nebo návrh loga, toto pole také vyžaduje porozumění marketingu, vztahům s veřejností a spotřebitelským trendům a zvykům. Kromě obchodní stránky musí být designér v reklamě odborníkem na digitální a tiskový design a produkci. Zde je to, co budete potřebovat, abyste se stali profesionálním grafikem v oblasti reklamy.

Pochopení cílového publika

Reklamní design je především o přesvědčování. Úkolem grafického designéra je prodat produkt nebo službu. Abyste mohli tuto práci dělat dobře, musíte porozumět psychologii spotřebitelů a být si vědomi trendů na trhu a výzkumu. Tento výzkum pravděpodobně neprovedete, ale budete pracovat s marketingovými odděleními a profesionály, abyste porozuměli cílovému trhu. Musíte také porozumět klientům agentury a jejich postavení na trhu. Především musíte být schopni sdělit cílovému trhu konkrétní výhody – nejen funkce – produktu nebo služby. „Prodávejte prskání, ne řízek“ je stará, ale relevantní průmyslová zásada.

Pracovní znalost nástrojů a technik

Grafik ví, jak vytvořit poutavé vizuály. Abyste získali tyto dovednosti, studujte typografii, porozumějte teorii barev a naučte se kreslit. Měli byste se také stát kouzelníkem ve Photoshopu, Illustratoru a InDesignu. Ještě lepší je, když znáte HTML a CSS. Chcete -li však tyto nástroje používat k prodeji, musíte pochopit, jak uspořádat a uspořádat prvky na stránce tak, aby oko diváka sledovalo určitou cestu. Vedení diváka k akci – kliknutí na tlačítko, návštěva webové stránky nebo telefonování – je konečným cílem a každý prvek by k němu měl směřovat.

Schopnost pracovat s klienty

Jako grafik pro reklamní agenturu se setkáte s klienty, abyste určili rozsah projektu a upřesnili poselství, které by měl design sdělovat. Pomůžete také vyvinout strategie k dosažení cílového trhu. Poté, co vytvoříte hrubý návrh, ho představíte, získáte zpětnou vazbu a zahrnete požadované změny, dokud neskončíte s konečným návrhem. Alternativně můžete pracovat přímo s uměleckým ředitelem, nikoli s klientem. Ať tak či onak, projdete několika koly revizí, než bude návrh schválen.

Ochota spolupracovat s jinými odděleními v agentuře

Většina agentur zaměstnává odborníky z různých oborů, kteří společně pracují na vytvoření projektu. Patří mezi ně copywritery a vedení účtů. Výzkumníci trhu, vedoucí oddělení a ředitelé agentur se mohou účastnit také interních setkání. Výsledkem tohoto kolaborativního přístupu je kus na cíl, který těží ze specializovaného vstupu každé disciplíny.

Tato spolupráce vyžaduje dovednosti a diplomacii lidí. Pravděpodobně se zapojíte do brainstormingu na začátku projektu a musíte být ochotni nabídnout své kreativní nápady. Stejně tak musíte být schopni zvládnout konstruktivní a kreativní kritiku; koneckonců umění a design jsou subjektivní. Ega jsou v reklamních agenturách často nášlapnými minami, ale orientace na přání klientů vám může pomoci se v nich zorientovat. Je důležité vědět, kdy povzbudit klienta nebo uměleckého ředitele určitým směrem a kdy se smířit s požadavky klienta. Možná nebudete souhlasit s kreativním rozhodnutím tlačeným klientem, ale je to klient, kdo platí agentuře.

Flexibilita práce na různých typech projektů

Reklamní agentury vyvíjejí širokou škálu produktů, od reklam (tištěných nebo digitálních) a brožur až po loga a strategie budování značky. Sociální média přidávají do marketingového mixu další vrstvu.

Marketingový mix

Grafický designér potřebuje důkladné porozumění celé fázi od návrhu po produkci. Online projekty vyžadují porozumění webovým konceptům, jako je grafika s malou šířkou pásma, škálovatelné obrázky a mobilní a responzivní design, který se dobře zobrazuje na řadě zařízení. Tiskové projekty vyžadují obeznámenost s tiskovými koncepty, jako je DPI (body na palec), inkousty, přesahy stránek, velikosti řezů a prošívání v sedle. Každá tiskárna má jiné požadavky na formát, ale většina přijímá vysoce kvalitní soubory PDF.

Předchozí zaměstnání, vzdělání a zkušenosti

Práce v grafickém designu v reklamních agenturách obvykle vyžadují bakalářský titul v oboru grafický design. Solidní portfolio však může jít dlouhou cestu, s takovým titulem nebo bez něj. Totéž platí pro školení v oblasti, která by mohla být užitečná pro kreativní tým agentury, jako je vývoj webových stránek. Pokud nemáte zkušenosti, zvažte proniknutí do oboru jako stážista. Přinejmenším vám to pomůže vybudovat portfolio. Váš talent je klíčový. Jde o to, využít je a rozšířit o vzdělání, zkušenosti a školení na pracovišti.