Skip to content

Předzesilovač Základy pro domácí kino

12 de Červenec de 2021
marantz av7702mkii front rear xxx 57a108b55f9b589aa9ff3f76

Předzesilovač, nebo zkráceně předzesilovač, je zařízení, které spojuje a zesiluje zvukový signál z různých komponent audio / vizuálních zdrojů, jako jsou CD, DVD nebo přehrávače disků Blu-ray. Předzesilovač lze použít k přepínání mezi zdroji, zpracování zvuku nebo videa a k dodávání zvukového výstupního signálu do takzvaného výkonového zesilovače. V konfiguraci zesilovače předzesilovače na výkon se předzesilovač stará o vstupní zdroje a zpracování signálu a výkonový zesilovač je komponenta, která dodává signál a energii potřebnou pro reproduktory k produkci zvuku. To znamená, že nemůžete připojit reproduktory přímo k předzesilovači, pokud reproduktory nejsou reproduktory s vlastním napájením, které mají připojení RCA. Je také důležité si uvědomit, že AV předzesilovač / procesory poskytují výstupy, které lze připojit k napájenému subwooferu.

Další názvy předzesilovačů

V domácím kině mohou být předzesilovače také označovány jako řídicí zesilovače, AV procesory, AV předzesilovače nebo předzesilovače / procesory kvůli jejich roli při zajišťování jak zvukového dekódování, tak i zpracování a zpracování videa a upscalingu.

Další vlastnosti předzesilovače

V některých případech může procesor AV předzesilovače zahrnovat schopnost být centrálním rozbočovačem nastavení zvuku ve více místnostech, a to buď prostřednictvím vícezónového nebo bezdrátového zvuku ve více místnostech. Někteří mohou také přijímat přímé streamování ze zařízení Apple AirPlay nebo Bluetooth, jako je mnoho chytrých telefonů a tabletů. AV předzesilovač / procesor může být také vybaven USB portem pro přístup ke kompatibilnímu digitálnímu mediálnímu obsahu přímo z zásuvných flash disků nebo jiných kompatibilních USB zařízení. Při zvažování nákupu AV předzesilovače / procesoru se ujistěte, že má kromě zvuku také jakékoli video nebo síťové funkce, které si přejete. Příklady AV předzesilovače / procesorů zahrnují:

  • NuForce AVP18
  • Onkyo PR-RZ5100
  • Outlaw Audio Model 975
  • Marantz AV7705
  • Marantz AV8805
  • Yamaha CX-A5100

Integrované zesilovače

Když jsou předzesilovač a výkonový zesilovač sloučeny do jedné jednotky, označuje se to jako integrovaný zesilovač. Pokud navíc integrovaný zesilovač obsahuje také rádiový tuner (AM / FM, satelitní rádio nebo internetové rádio), označuje se jako přijímač.

Použití přijímače domácího kina jako předzesilovače

Ačkoli přijímače domácího kina mají vestavěné zesilovače, ty vyšší nabízejí často dvě nebo více sad výstupů předzesilovače, které se připojují k externím zesilovačům. Toto nastavení umožňuje použít přijímač domácího kina jako předzesilovač pro řízení toho, jaké signály jsou odesílány do externího zesilovače. To se hodí, pokud vestavěné zesilovače přijímače nejsou dostatečně výkonné pro novější nastavení. Pokud se však použijí výstupy předzesilovače přijímače domácího kina, výstupy deaktivují interní zesilovače přijímače pro odpovídající vestavěné kanály zesilovače. To znamená, že nemůžete kombinovat výstupní výkon interního zesilovače přijímače s externím zesilovačem pro stejný kanál. Některé přijímače domácího kina vám však umožňují přiřadit tyto interní zesilovače jiným kanálům, které nejsou obcházeny. Tato funkce umožňuje použít kombinaci interních a externích zesilovačů k rozšíření počtu kanálů, které může přijímač domácího kina ovládat. V níže uvedeném příkladu poskytuje přijímač domácího kina výstupy předzesilovače pro jeho střední, levý, pravý, levý / pravý prostorový a levý / pravý zadní prostorový kanál, kromě dvou subwooferů, dvou sad výškových kanálů a zóny 2 / 3 systémy. Podrobnosti o tom, zda nabízí nějaké výstupy předzesilovače a kolik, najdete v příručce k vašemu konkrétnímu přijímači domácího kina.

Přehrávače disků Blu-ray / Ultra HD a předzesilovač

Další novinkou v konceptu předzesilovače je, že vybrané přehrávače disků Blu-ray / Ultra HD poskytují vícekanálové analogové výstupy předzesilovače. Přestože všechny přehrávače disků Blu-ray poskytují digitální zvukové výstupy přes HDMI nebo optické / koaxiální výstupy, některé nabízejí také analogové výstupy předzesilovače pro dva, pět nebo sedm kanálů. Tyto výstupy lze připojit k přijímači domácího kina nebo výkonovému zesilovači. Aby byla zajištěna dodatečná podpora, obsahují tyto přehrávače také možnosti nastavení reproduktorů a zvuku a ovládací prvky podobné těm, které byste našli na přijímači domácího kina nebo integrovaném zesilovači, takže je možné je v případě potřeby použít přímo s výkonovým zesilovačem. Níže je uveden příklad vícekanálových analogových výstupů předzesilovače, které můžete najít na špičkovém přehrávači disků Blu-ray / Ultra HD.

Přehrávač disků Blu-ray Vícekanálové analogové zvukové výstupy

Sečteno a podtrženo: Volba je na vás

Ačkoli se většina spotřebitelů rozhodne použít přijímač domácího kina jako centrální rozbočovač připojení a ovládání domácího kina, máte možnost rozdělit funkce přijímače domácího kina na dvě samostatné součásti – předzesilovač / procesor AV a výkonový zesilovač. To však může být dražší volba. Pokud to váš přijímač domácího kina podporuje, můžete také použít jeho funkce předzesilovače k ​​ovládání externího zesilovače. Volba je na vás, ale naším návrhem by bylo obrátit se na odborníka na domácí kino, abyste zjistili, co by mohlo být nejlepší volbou pro vaše konkrétní nastavení domácího kina.