Moderní webové prohlížeče a systémy pro správu obsahu optimalizují obrázky tak, aby se zobrazovaly v jakémkoli prostředí. Osvědčeným postupem je však připravit obrázky, které jsou optimalizovány pro každý možný tvarový faktor a umístění, kde se obrázek může objevit. Zaměřte se na tři věci: velikost v pixelech, velikost obrázku a barevný prostor.
Barevný prostor v obrazech
Grafici se spoléhají na dva primární barevné prostory. Barevný prostor je metoda, při které se primární barvy kombinují a vytvářejí složité duhové barvy.
Velikost obrázku
Obrázky, zejména na mobilních platformách, by měly být co nejmenší, aby byla vyvážena kvalita proti rychlosti stahování v mobilních sítích a velikost souboru proti limitům mobilních dat. Většina programů, včetně aplikací Adobe Creative Cloud, podporuje nástroj Export pro web, který zobrazuje obrázek v různých kombinacích rozlišení a komprese. Vyberte nejkvalitnější obrázek s nejnižší celkovou velikostí. Vektorové obrázky – obrázky, které jsou vypočítávány a kresleny zařízením – jsou obvykle efektivnější a kvalitnější než rastrové obrázky (obrázky, které jsou kresleny po jednom pixelu). Pro jednoduchá loga, čárové grafiky a grafy je ideální vektorová verze. Vektorové formáty nelze použít u složitých obrázků, jako jsou fotografie, protože kvalita výrazně klesá.
Velikost v pixelech
Každý obrázek by měl mít velikost určeného účelu. Tady je několik příkladů velikostí obrázků pro populární použití na webu:
- Internetové bannerové reklamy jsou často 468 x 60 pixelů.
- Obrázky na obálce Facebooku by měly mít velikost 851 x 315 pixelů.
- Profilové fotografie z Twitteru by měly mít velikost 400 x 400 pixelů.
- Obrázky pro sdílené odkazy by měly být 1 200 x 630 pixelů.
Když vytváříte fotografie pro konkrétní účely, zkontrolujte místo, kde se daná fotografie objeví (například stránky sociálních médií nebo blog), abyste ověřili optimální rozměry obrázku, a poté odpovídajícím způsobem upravte velikost, aby nedošlo k roztažení nebo oříznutí obrázku. Abyste se vyhnuli pixelaci, zaměřte se na skutečnou velikost displeje. I když je obrázek správně dimenzován, pokud nemá správnou velikost, může výsledný produkt vypadat pixelovaný, pokud musí být obrázek zvětšen tak, aby vyhovoval dostupnému prostoru.