Skip to content

Proč by váš příští notebook mohl mít OLED obrazovku

4 de Červenec de 2021
unnamed5 b5667e745bcf48209f28e4e58176e945

Klíčové jídlo

  • OLED displeje učinily pokroky v efektivitě, které vedly k lepší výdrži baterie.
  • Nižší cena znamená, že OLED je nyní konkurenceschopný s 4K LED obrazovkami.
  • Dell XPS 13 bude testem životaschopnosti technologie u malých a lehkých notebooků.
Váš další notebook by mohl mít OLED displej a vy si ho zamilujete. Displeje OLED jsou ve většině notebooků lepší než LCD, ale díky krátké životnosti baterie a vysokým cenám jsou mimo malé přenosné počítače. Nejnovější XPS 13 od společnosti Dell by to mohl změnit. Má OLED s rozlišením 3 456 x 2 160 a slibuje kontrastní poměr 100 000: 1, což je téměř stokrát lepší výsledek než u běžného LCD displeje notebooku. Není to první krok společnosti Dell na OLED. Společnost Alienware, kterou společnost Dell vlastní, představila krátkodobou OLED variantu Alienware 13. Tento model jsem zkontroloval v roce 2016. Displej byl ohromující, ale měl nevýhodu: strašnou výdrž baterie. Nyní si společnost Dell myslí, že vyřešila problém s účinností OLED, a XPS 13 bude sloužit jako důkaz. „Konečně jsme se dostali do bodu, kdy může být OLED téměř stejně účinný jako běžný systém podsvícení LED, což je jeden z důvodů, proč jsme se posunuli a řekli„ nyní je připraven pro běžné použití, “řekl Randall Heaton, Dell produktový manažer notebooků XPS.

Účinnost OLED je tu

Výdrž baterie je jádrem technologie OLED displeje, která se zásadně liší od displeje s LED podsvícením ve vašem současném monitoru notebooku nebo počítače. Podsvícení LED displeje je vždy zapnuté, i když je obrazovka zcela tmavá. OLED je však samovolný, což znamená, že každý pixel produkuje své vlastní světlo. Dokonale tmavý pixel nevytváří žádné světlo a nepoužívá (téměř) žádnou energii. Zní to efektivně, že? Ale je tu problém. Ukázalo se, že OLED spotřebovává více energie než LED při zobrazování bílé obrazovky nebo jasných barev s vysokou sytostí. „LCD a OLED se liší v obsahu na úrovni střední šedé. A většina obsahu, který sledujete, je v této střední šedé.“ „OLED nejsou tak účinné při zobrazování bílé, ale jsou mnohem efektivnější při zobrazování černé,“ řekl Heaton. To znamená, že OLED obrazovka může vydržet LED, když sledujete film nebo používáte aplikace v tmavém režimu. Heaton však říká, že „efektivita se zlepšila“ u novějších OLED obrazovek, což snižuje mezeru mezi LED a OLED při zobrazování jasného obrazu. XPS 13 OLED tvrdí, že ve většině situací dosáhne minimálně osmihodinové výdrže baterie a v nejméně náročné zátěži více než dvakrát vyšší. A to navzdory skromné ​​52 watthodinové baterii, téměř poloviční velikosti baterie v Dell XPS 15 OLED.

Když dojde na kvalitu, OLED je králem

Dell XPS 13 OLED přinese výrazný skok v kvalitě obrazu přes volitelný 4K LED panel. „Je to mnohem příjemnější zážitek, pokud jde o získání kontrastu pro mnohem hezčí obrázky,“ řekl Heaton. Specifikace jsou příznivé. XPS 13 OLED má nebeský kontrastní poměr a dokáže zobrazit širokou škálu barev. Přesto je to jen část příběhu. Jongseo Lee, technolog displeje společnosti Dell, zdůraznil, že skutečná výhoda je významnější, než naznačují čísla.

Notebook Dell XPS 13 s OLED displejem.

„Pokud máte stejnou barevnou škálu a porovnáváte LCD s OLED, mohou oba požadovat stejné pokrytí,“ řekl Lee. „Ale LCD a OLED se liší v obsahu na úrovni střední šedé. A většina obsahu, který sledujete, je v této střední šedé.“ Jde o toto: téměř vše, co si na notebooku prohlížíme, ať už jde o film, dokument aplikace Word nebo webovou stránku, nevytlačuje maximální nebo minimální možný jas. Většina spadá někde do „střední šedé“ mezi těmito extrémy. To je místo, kde OLED překonává. Poté, co jsem v minulosti testoval notebooky OLED, mohu Leeho zkušenost potvrdit. Kontrast a barvy OLED jsou jasně lepší než LED při každodenním používání. Je těžké se vrátit, jakmile sami uvidíte rozdíl.

Poslední překážka? Cena

Dell XPS 13 OLED doufá, že se vyrovná výdrži baterie svého bratrance 4K LED a poskytne mnohem vyšší kvalitu obrazu. Mezi OLED a adopcí v běžných noteboocích přesto stojí poslední překážka: cena. „Nikdy to nebylo levné řešení,“ řekl Randall. „Mezi tím a dopady na výdrž baterie, proto jsi to neviděl tak rozšířené.“ „Konečně jsme se dostali do bodu, kdy může být OLED téměř stejně účinný jako běžný systém podsvícení LED …“ Randall říká, že výrobci panelů, jako je Samsung, v posledních dvou letech úspěšně snižovali ceny. XPS 13 OLED bude upgrade 300 $ přes základní dotykovou obrazovku. To není levné, ale spojuje to 4K LED panel, což je také upgrade o 300 $. Pokud tento trend bude pokračovat, budou mít výrobci notebooků jen malý důvod držet se LED na displejích notebooků s vysokým rozlišením, což otevírá brány pro přijetí v širším výběru notebooků pro PC.