ADC znamená Analogově digitální převodník a odkazuje na schopnost digitálního fotoaparátu zachytit obrázek a převést jej na digitální soubor. Všem digitálním fotoaparátům je přiděleno číslo ADC a je uvedeno v technických specifikacích výrobce pro každý model.
Co je ADC?
Všechny digitální zrcadlovky a fotoaparáty typu point-and-shoot používají senzory, které se skládají z pixelů s fotodiodami. Tyto komponenty přeměňují energii fotonů na elektrický náboj. Tento náboj se převede na napětí, které se poté zesílí na úroveň, na které jej lze dále zpracovat analogově-digitálním převodníkem digitálního fotoaparátu (různě nazývaným ADC, AD Convertera A / D převodník). ADC je čip uvnitř vašeho digitálního fotoaparátu a jeho úkolem je klasifikovat napětí pixelů do úrovní jasu a přiřadit každou úroveň binárnímu číslu, které se skládá z nul a jedniček. Většina spotřebních digitálních fotoaparátů používá alespoň 8bitový ADC, který umožňuje až 256 hodnot jasu jednoho pixelu.
Určení ADC digitálního fotoaparátu
Minimální bitová rychlost ADC je určena dynamickým rozsahem (přesností) snímače. Velký dynamický rozsah bude potřebovat alespoň 10bitový ADC, aby vyprodukoval velký počet tónů a aby se zabránilo ztrátě informací. Výrobci fotoaparátů však obvykle nadměrně specifikují ADC (například 12 bitů namísto 10 bitů), aby na nich mohly být chyby. Extra „bity“ mohou také pomoci zabránit páskování (posterizaci) při aplikaci tonálních křivek na data. Nebudou však generovat žádné další tonální informace, kromě šumu.
Co to znamená při nákupu nového fotoaparátu?
ADC hraje větší roli u fotoaparátů DSLR vyšší třídy na profesionální a prosumerské úrovni. Mnoho digitálních zrcadlovek má schopnost snímat s vyššími ADC v rozsahu 10bitových, 12bitových a 14bitových. Tyto vyšší ADC jsou navrženy tak, aby zvýšily možné tonální hodnoty, které může fotoaparát zachytit, čímž vytvářejí hlubší stíny a hladší přechody. Rozdíl mezi 12bitovým a 14bitovým obrazem bude velmi malý a na většině fotografií může být dokonce nepostřehnutelný. Vše bude také záviset na dynamickém rozsahu vašeho senzoru. Pokud se dynamický rozsah nezvyšuje s ADC, pak nemůže být efektivní při zlepšování kvality obrazu. Jak se digitální technologie bude neustále zlepšovat, bude se zvyšovat i efektivní tonální rozsah obrazu a schopnost fotoaparátu jej zachytit. U většiny fotoaparátů DSLR vyžaduje pořizování snímků pomocí libovolného ADC nad 8 bitů fotografování ve formátu RAW. Soubory JPG umožňují pouze 8bitový datový kanál.